logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Transport chłodniczy. Jakie produkty wymagają transportu w kontrolowanej temperaturze?

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Transport chłodniczy to dynamicznie rozwijający się segment logistyki. Wykorzystywany jest przez przedsiębiorstwa należące do wielu różnych branż, między innymi: farmaceutycznej, spożywczej, rolniczej, chemicznej, czy kosmetycznej. Przewóz towarów w kontrolowanej temperaturze pozwala zachować odpowiednią świeżość produktów, a co za tym idzie pożądane parametry, a także właściwości konsumpcyjne. Nierzadko dzięki transportowi chłodniczemu możliwe jest przewożenie niebezpiecznych i delikatnych towarów bez ryzyka ich uszkodzenia lub utraty.

Transport chłodniczy wymaga wyspecjalizowanej floty
Niezależnie od charakteru i skali transportu chłodniczego, wymaga on odpowiednio przystosowanych pojazdów, które umożliwiają wytworzenie ściśle określonych warunków termicznych, np. ogrzewania, chłodzenia lub głębokiego mrożenia przewożonych produktów. Specjalistycznie zaadaptowane pojazdy umożliwiają przewożenie towarów w różnych strefach temperaturowych, co pozwala zoptymalizować oraz dostosować działania logistyczne przewoźników. Standardowo pojazdy chłodnicze są przystosowywane do transportu towarów w temperaturach od 25 stopni Celsjusza do –25 stopni Celsjusza.

Jakie produkty wymagają transportu w kontrolowanej temperaturze?
Zakres towarów wymagających transportu chłodniczego jest niezwykle szeroki. Niemniej jednak są to zwykle produkty o krótkim czasie do spożycia, szybko psujące się i nietrwałe. W chłodniach o regulowanym zakresie temperaturowym przewozi się głównie:
- towary żywnościowe pochodzenia zwierzęcego i roślinnego,
- wyroby cukiernicze,
- półprodukty farmaceutyczne,
- wyroby i półprodukty mięsne,
- odczynniki chemiczne,
- organiczne środki rolnicze,
- rośliny i grzyby,
- kosmetyki,
- ładunki niebezpieczne,
- leki,
- ryby i owoce morza,
- napoje alkoholowe i bezalkoholowe.

Transport chłodniczy w suchym lodzie
Z transportu kriogenicznego, czyli przewożenia ładunków w suchym, bakteriostatycznym lodzie, korzystają głównie placówki medyczne, uniwersytety, firmy farmaceutyczne i szpitale. Transport chłodniczy z wykorzystaniem suchego lodu stosowany jest do przewozu najdelikatniejszych i kluczowych towarów medycznych i farmaceutycznych, np.:
- krwi,
- materiałów biologicznych,
- sprzętu medycznego,
- narzędzi chirurgicznych,
- organów,
- lekarstw.

Transport chłodniczy określają liczne normy prawne
Zdecydowana większość firm trudniących się przewozem w kontrolowanej temperaturze posiada bogate pakiety ubezpieczeniowe, które zabezpieczają przewożone ładunki. Gwarancje finansowe firm przewozowych dotyczące przestrzegania przepisów i wymogów prawa międzynarodowego chronią interes podmiotów korzystających z usług transportu chłodniczego.
Podstawę prawną transportu w kontrolowanej temperaturze stanowi Ustawa o transporcie drogowym (Dz.U. 2001 nr 125 poz. 1371), a także międzynarodowa umowa ATP o przewozie szybko psujących się artykułów żywnościowych i specjalnych środkach transportu. To właśnie zapisy w umowie ATP determinują warunki termiczne, pomiarowe i kontrolne właściwości izotermicznych specjalistycznej floty przewozowej.
Innymi kluczowymi zapisami prawnymi regulującymi przewóz chłodniczy określa Ustawa z dnia 11 maja 2001 r. o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia, Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o materiałach i wyrobach przeznaczonych do kontaktu z żywnością oraz Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 22 maja 1996 r. w sprawie ogólnych wymagań sanitarnych przy przewozie środków spożywczych, używek i substancji dodatkowych dozwolonych.

Informacje do artykułu dostarczyła firma SM Logistic.

Ostatnio zmieniany wtorek, 31 październik 2017 13:49

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

GEFCO oficjalnie otwiera oddział w Grecji

GEFCO oficjalnie otwiera oddział w Grecji

GEFCO, światowy gracz w logistyce dla przemysłu i europejski lider w logistyce dla branży motoryzacyjnej,...

Dachser z tytułem Inwestor w Kapitał Ludzki 2017

Dachser z tytułem Inwestor w Kapitał Ludzki 2017

Dachser, jeden z wiodących operatorów logistycznych na świecie, został po raz kolejny laureatem programu Inwestor...

W Porcie Gdańsk powstanie nowy terminal cukrowy

W Porcie Gdańsk powstanie nowy terminal cukrowy

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. i Krajowa Spółka Cukrowa S.A. podpisały umowę dotyczącą dzierżawy nieruchomości...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj