logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

ZNACZENIE NORM I STANDARDÓW MIĘDZYNARODOWYCH W STRATEGII ROZWOJU GOSPODARKI ELEKTRONICZNEJ

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Do podstawowych narzędzi elektronicznej gospodarki należy zaliczyć: automatyczne gromadzenie danych (ang. ADC - Automatic Data Capture) oraz elektroniczną wymianę dokumentów i danych. Narzędzia te wykorzystywane są już od wielu lat i międzynarodowe organizacje standaryzujące takie jak ISO, CEN a także organizacje krajowe i branżowe dopracowały się szeregu standardów dla œrodowisk otwartych i zamkniętych. Jednakże dopiero rozwój gospodarki elektronicznej doprowadził do koniecznoœci ich integracji i współdziałania. Standardy te dotyczš następujšcych zagadnień:
- identyfikacja podmiotów w gospodarce elektronicznej
- identyfikacja przedmiotów gospodarki elektronicznej
- standardowa reprezentacja danych elektroniczna postać dokumentów handlowych i innych.
W gospodarce elektronicznej do identyfikacji podmiotów gospodarczych zaleca się używanie tzw. kodów lokalizacyjnych. Potrzebę kodów lokalizacyjnych zrodziły pierwsze aplikacje elektronicznej wymiany danych. Kody te, w zależnoœci od rodzaju, mogą służyć do identyfikacji całej firmy, jej oddziałów, departamentów wewnątrz firmy a nawet miejsc fizycznych takich jak brama magazynu.

Przedmiotem gospodarki elektronicznej mogą być zarówno jednostki handlowe, które podlegają wycenie i fakturowania, jak i jednostki logistyczne służące do transportu oraz zasoby i relacje usługowe.

W systemach ADC jest wykorzystywanych wiele technologii zapewniających automatyczne zbieranie informacji dla różnych zastosowań. Z punktu widzenia produkcji i dystrybucji, a więc zarządzania łańcuchem dostaw, najczęœciej stosowane są obecnie kody kreskowe, natomiast największą przyszłoœć wróży się systemom opartym na identyfikacji radiowej tzw. RFID.

W gospodarce elektronicznej funkcjonują obecnie dwa sposoby elektronicznej wymiany informacji i dokumentów biznesowych: za pomocą tradycyjnej EDI oraz za pomocš internetu.
Pierwsze schematy komunikatów XML zgodne ze standardami World Wide Web Consortium (W3C) zostały opracowane we współpracy UCC i EAN International z udziałem największych œwiatowych firm, z zachowaniem strategii konwersji, która pozwala przedsiębiorstwom chronić ich inwestycje poczynione w elektronicznš wymianę danych - EDI.

Nowe schematy XML, opublikowane w lipcu 2001 łączą globalny język biznesu - system EAN.UCC z internetem dla umożliwienia transakcji B2B. Zestaw standardowych komunikatów XML oparty jest na schematach transakcji wspólnych dla wszystkich branż przemysłowych i obejmuje komunikaty: Item (Produkt), Party (Strona Transakcji), Purchase Order (Zamówienie), Despatch Advice (Awizo Dostawy), Invoice (Faktura), Charges (Obciążenia) i Payments (Płatnoœci).
Obserwowane trendy w aktualnych aplikacjach z obszaru gospodarki elektronicznej wyraŸnie wskazują na kluczowe znaczenie standaryzacji. Jednym z przykładów jest integracja katalogów elektronicznych.

Przyszłoœć elektronicznej gospodarki będzie według Massachusetts Institute of Technology należała do globalnych sieci informatycznych, w których będą przechowywane szczegółowe dane o wszystkich produktach oferowanych na globalnym rynku.


Pełny tekst artykułu - kliknij
Ostatnio zmieniany środa, 17 styczeń 2007 11:58
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej rozszerzył...

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych…

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie

Przedstawiciele Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie oraz firm Solaris Bus & Coach S.A. i BZ...

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO rozpoczęło program akredytacyjny dla swojej sieci, który umożliwia punktom dysponującym specjalistycznym i wydajnym serwisem...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj