logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Podstawy globalnej synchronizacji danych - SA2 Worldsync w sieci GDSN

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Partnerzy handlowi na całym świecie borykają się z problemami, generującymi nadmierne koszty. W większości przypadków przyczyną są niewłaściwe dane wykorzystywane w transakcjach biznesowych, mające przełożenie na błędne faktury, a w konsekwencji dodatkowy nakład pracy ręcznej, mającej na celu wprowadzanie korekt. Pożądane są wiarygodne i aktualne dane o produktach. Poprawna, spójna i rzetelna informacja stanowi solidny fundament, na którym budowana jest elektroniczna współpraca umożliwiająca lepszą kontrolę procesów zachodzących w łańcuchach dostaw, a tym samym redukcję kosztów.

Globalna Sieć Synchronizacji Danych kluczem do współpracy elektronicznej
Według badań przeprowadzonych przez AT Kearney, firmy tracą około 3,5% zysków rocznie z powodu nieefektywnej realizacji procesów w łańcuchu dostaw. Odpowiedzią na potrzeby firm, związane ze zwiększeniem efektywności wymiany danych handlowych o produktach i redukcją zbędnych kosztów, jest sieć globalnej synchronizacji danych - GDSN. GDSN stanowi zautomatyzowane, oparte o standardy globalne środowisko, umożliwiające bezpieczną i ciągłą synchronizację danych. Dzięki temu wszyscy partnerzy handlowi mają spójne i wysokiej jakości dane o produktach w swoich systemach w tym samym czasie. Wykorzystując GDSN firmy standaryzują informacje o swoich produktach, co z kolei ułatwia efektywną wymianę danych, niezależnie od miejsca wykonywania działalności. Producenci muszą jedynie umieścić dane o swoich produktach w jednym z certyfikowanych katalogów, a odbiorcy - na przykład sieci handlowe - wykorzystując interfejs katalogu pobierają informacje o produktach swoich dostawców. Takie rozwiązanie zwiększa nie tylko efektywność i jakość danych podstawowych, ale poprzez eliminację błędów zmniejsza nakład pracy na ich obsługę i tym samym obniża koszty działalności przedsiębiorstwa. Na całym świecie największe koncerny zaufały już sieci GDSN, przyłączając się do globalnej wymiany ustandaryzowanych danych podstawowych o produktach z uwagi na fundamentalną rolę, jaką prawidłowa informacja odgrywa w procesie budowania elektronicznej współpracy.

Elementy składowe GDSN
Globalny Rejestr.
Serce sieci zawierające kluczowe informacje o wszystkich produktach z certyfikowanych katalogów. W rejestrze znajdują się podstawowe dane oparte na globalnych standardach GS1: GLN (Globalny Numer Lokalizacyjny), GTIN (Globalny Numer Jednostki Handlowej), GPC (Międzynarodowa Klasyfikacja Produktów), a także informacje o rynku docelowym i źródłowym dla każdego produktu. Do porozumiewania się ze wszystkimi certyfikowanymi katalogami rejestr wykorzystuje standardowe komunikaty GDSN w formacie XML.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 3/2008.

 
Ostatnio zmieniany piątek, 19 październik 2012 10:19
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

PEKAES wzmacnia międzynarodową sieć połączeń

PEKAES wzmacnia międzynarodową sieć połączeń

Operator logistyczny PEKAES wprowadził regularne, bezpośrednie połączenie do Rumunii. Po Czechach, Słowacji i Niemczech to...

DB Schenker nabywa udziały na globalnym rynku internetowym uShip

DB Schenker nabywa udziały na globalnym rynku internetowym uShip

DB Schenker inwestuje miliony w celu wzmocnienia strategicznej współpracy z amerykańską internetową giełdą transportową uShip,...

MAN Trucknology® Days 2017

MAN Trucknology® Days 2017

Od 23 do 25 marca 2017 r. odbędą się w Monachium MAN Trucknology® Days. Na...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj