logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Podstawy globalnej synchronizacji danych - SA2 Worldsync w sieci GDSN

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Partnerzy handlowi na całym świecie borykają się z problemami, generującymi nadmierne koszty. W większości przypadków przyczyną są niewłaściwe dane wykorzystywane w transakcjach biznesowych, mające przełożenie na błędne faktury, a w konsekwencji dodatkowy nakład pracy ręcznej, mającej na celu wprowadzanie korekt. Pożądane są wiarygodne i aktualne dane o produktach. Poprawna, spójna i rzetelna informacja stanowi solidny fundament, na którym budowana jest elektroniczna współpraca umożliwiająca lepszą kontrolę procesów zachodzących w łańcuchach dostaw, a tym samym redukcję kosztów.

Globalna Sieć Synchronizacji Danych kluczem do współpracy elektronicznej
Według badań przeprowadzonych przez AT Kearney, firmy tracą około 3,5% zysków rocznie z powodu nieefektywnej realizacji procesów w łańcuchu dostaw. Odpowiedzią na potrzeby firm, związane ze zwiększeniem efektywności wymiany danych handlowych o produktach i redukcją zbędnych kosztów, jest sieć globalnej synchronizacji danych - GDSN. GDSN stanowi zautomatyzowane, oparte o standardy globalne środowisko, umożliwiające bezpieczną i ciągłą synchronizację danych. Dzięki temu wszyscy partnerzy handlowi mają spójne i wysokiej jakości dane o produktach w swoich systemach w tym samym czasie. Wykorzystując GDSN firmy standaryzują informacje o swoich produktach, co z kolei ułatwia efektywną wymianę danych, niezależnie od miejsca wykonywania działalności. Producenci muszą jedynie umieścić dane o swoich produktach w jednym z certyfikowanych katalogów, a odbiorcy - na przykład sieci handlowe - wykorzystując interfejs katalogu pobierają informacje o produktach swoich dostawców. Takie rozwiązanie zwiększa nie tylko efektywność i jakość danych podstawowych, ale poprzez eliminację błędów zmniejsza nakład pracy na ich obsługę i tym samym obniża koszty działalności przedsiębiorstwa. Na całym świecie największe koncerny zaufały już sieci GDSN, przyłączając się do globalnej wymiany ustandaryzowanych danych podstawowych o produktach z uwagi na fundamentalną rolę, jaką prawidłowa informacja odgrywa w procesie budowania elektronicznej współpracy.

Elementy składowe GDSN
Globalny Rejestr.
Serce sieci zawierające kluczowe informacje o wszystkich produktach z certyfikowanych katalogów. W rejestrze znajdują się podstawowe dane oparte na globalnych standardach GS1: GLN (Globalny Numer Lokalizacyjny), GTIN (Globalny Numer Jednostki Handlowej), GPC (Międzynarodowa Klasyfikacja Produktów), a także informacje o rynku docelowym i źródłowym dla każdego produktu. Do porozumiewania się ze wszystkimi certyfikowanymi katalogami rejestr wykorzystuje standardowe komunikaty GDSN w formacie XML.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 3/2008.

 
Ostatnio zmieniany piątek, 19 październik 2012 10:19
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

OT Logistics S.A. rozszerza skład zarządu

OT Logistics S.A. rozszerza skład zarządu

Rada nadzorcza spółki OT Logistics S.A. powołała w skład zarządu Andrzeja Klimka, dotychczasowego dyrektora Dywizji...

Grupa GEFCO wspiera logistycznie rejs Bimedia Challenge z Alaski na…

Grupa GEFCO wspiera logistycznie rejs Bimedia Challenge z Alaski na Grenlandię

Grupa GEFCO, światowy gracz w logistyce dla przemysłu i europejski lider w logistyce dla branży...

Nowe wagony dla dywizji kolejowej OT Logistics poszerzą ofertę transportu…

Nowe wagony dla dywizji kolejowej OT Logistics poszerzą ofertę transportu produktów agro

Grupa Kapitałowa OT Logistics wydzierżawiła nowe wagony typu Tagnpps, które pozwolą spółce na uzupełnienie oferty...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj