logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Wdrożenia technologii EPC/RFID w oparciu o standardy GS1

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Technologia EPC/RFID rozwija się od ponad pięciu lat i wkracza w coraz to nowe obszary zastosowań, oferując bardziej kompleksowe rozwiązania. Organizacją wiodącą, która z jednej strony dba o rozwój standardów EPCglobal, a drugiej wspiera wdrożenia nowej technologii, opartej o identyfikację radiową, jest GS1.

Na łamach czasopisma "Logistyka" wielokrotnie pisano na temat technologii EPC/RFID, a także wdrożeń rynkowych. Jednak dla Czytelników, którzy czytają o tym po raz pierwszy i dla przypomnienia tym, którzy już wcześniej spotkali się z pojęciem technologii EPC/RFID - kilka słów na temat struktury sieci EPCglobal, jej elementów i standardów.
Nowy system standardów, stanowiący połączenie technologii RFID, istniejącej infrastruktury sieci komunikacyjnej i Elektronicznego Kodu Produktu (EPC), umożliwia natychmiastową i automatyczną identyfikację oraz śledzenie ruchu i pochodzenia jednostki w całym łańcuchu dostaw w skali globalnej.
Sieć EPCglobal ze względu na funkcjonalność poszczególnych elementów można podzielić na 3 zasadnicze obszary: identyfikacji danych, gromadzenia danych i wymiany danych.
Tag umieszczony na obiekcie (na przykład paleta, opakowanie zbiorcze) zaopatrzony w antenę, zostaje wzbudzony poprzez fale radiowe, a informacja zapisana w postaci kodu EPC jest odczytana przez czytnik i przesłana do oprogramowania pośredniego, opierającego się o standard ALE. Oprogramowanie to stanowi natomiast interfejs pomiędzy wewnętrznym systemem informatycznym firmy (na przykład WMS, ERP) a EPCIS (EPC Information Service), dzięki czemu możemy zlokalizować, gdzie w danym momencie znajduje się obiekt. EPCIS udostępnia informacje o obiektach zaopatrzonych w kod EPC danej firmy i komunikuje się z innymi EPCIS innych firm za pośrednictwem ONS (Object Naming Service). EPCIS natomiast komunikuje się z ONS używając języka PML, a środowiskiem wymiany informacji jest Internet.

W artykule skupiono się głównie na kilku najważniejszych, aktualnie realizowanych projektach o skali międzynarodowej , którym przewodniczą organizacje krajowe GS1 z Europy. Na uwagę zasługuje ciekawy projekt pilotowy dla branży TSL, implementowany obecnie na linii Holandia - Japonia. Partnerami projektu są wielkie firmy - operatorzy logistyczni, tacy jak: DHL, Nippon Express, a także dostawcy rozwiązań software'owych i hardware'owych: NTT, SATO, NEC, natomiast liderami projektu są krajowe organizacje GS1: Niemcy, Holandia, Japonia. Jest to projekt, który ma na celu usprawnienie przepływu ładunków pomiędzy kontynentami, a dotyczy głównie transportu morskiego i lotniczego. Rozpoczęcie realizacji projektu miało miejsce w 2007 roku. Wówczas była to I faza projektu, która dotyczyła transportu pomiędzy Hong - Kongiem a Japonią. Do odczytu tagów zlokalizowanych na kontenerach użyto czytników ręcznych, zlokalizowanych w terminalach przeładunkowych i bezpośrednio na statkach. Ta faza projektu związana była wyłącznie z transportem morskim. W 2008 roku zakończyła się II faza, która z kolei dotyczyła transportu lotniczego pomiędzy Chinami a USA. Również w tym przypadku zastosowano czytniki ręczne, a dodatkowo tagi aktywne. Od końca 2008 roku jest realizowana III faza projektu. Transport morski pomiędzy Japonią a Holandią jest wspomagany w obszarze identyfikacji tagami EPC. Zastosowano po raz pierwszy w tym projekcie czytniki zainstalowane na stałe (bramki RFID) w terminalach przeładunkowych. Najważniejszym jednak elementem, który w poprzednich etapach projektu nie był implementowany, to zakres informacji, które są zapisane w tagu radiowym. O ile w poprzednich etapach projektu stosowano numery SSCC do oznaczania palet i numery GIAI do oznaczania kontenerów, o tyle w obecnym etapie stosuje się numer UCR (Unique Consignment Reference, zgodny z normą ISO 15418), wyrażony za pomocą identyfikatora GS1 o nazwie GSIN (Global Shipment Identification Number), identyfikującego wirtualne zgrupowanie jednostek logistycznych. Od pierwszej fazy projektu wykorzystywany był EPCIS jako narzędzie wymiany informacji o statusie ładunku, a także w celu jego śledzenia w łańcuchu dostaw.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 3/2009.

 
Ostatnio zmieniany środa, 27 czerwiec 2012 06:08

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Scandinavian Express buduje z NCC

Scandinavian Express buduje z NCC

Ponad 10 tys. ton dostarczonych materiałów zbrojeniowych, blisko 500 transportów, osiągnięcie zakładanej terminowości pomimo wymagających...

Energetyczna przyszłość stacji ORLEN

Energetyczna przyszłość stacji ORLEN

PKN ORLEN rozpoczął projekt zmierzający do wyposażenia obiektów stacji paliw koncernu w turbiny wiatrowe. To...

KN Eurasia Express - Nowy serwis transportu kolejowego między Chinami…

KN Eurasia Express - Nowy serwis transportu kolejowego między Chinami i Europą

Wraz z wprowadzeniem KN Eurasia Express Kuehne + Nagel oferuje transport przesyłek drobnicowych (LCL) między...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj