logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Upstream Integration - rozwiązanie GS1 dla łańcucha dostaw materiałów zaopatrzenia produkcji (surowców, komponentów i opakowań)

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Standardy systemu GS1 umożliwiają efektywne zarządzanie łańcuchem dostaw i są w chwili obecnej dość szeroko stosowane w tej części łańcucha dostaw, która dotyczy magazynowania i dystrybucji wyrobów gotowych, szczególnie konsumenckich (pomiędzy producentem wyrobów gotowych a detalistą, na przykład siecią handlową). Do chwili obecnej standardy systemu GS1 w obszarze zaopatrzenia, czyli tak zwany upstream, nie są zbyt szeroko znane i stosowane w łańcuchu dostaw pomiędzy producentem a jego dostawcą materiałów zaopatrzeniowych.

Można to zaobserwować zwiedzając magazyny zaopatrzenia w wielu przedsiębiorstwach produkcyjnych w Polsce, gdzie stopień wdrożenia jakichkolwiek rozwiązań standardowych w zakresie identyfikacji i komunikacji jest wręcz znikomy. Co ciekawe, wiele firm wdrożyło już rozwiązania wykorzystujące techniki automatycznej identyfikacji w swoich magazynach wyrobów gotowych, natomiast obszar zaopatrzenia jest traktowany odmiennie i w kontaktach z dostawcami nie znajduje zastosowania jakakolwiek standaryzacja, zarówno w kwestii identyfikacji dostarczanych materiałów, jak i przekazywania o nich elektronicznej informacji. Utworzona w 2004 roku grupa robocza Global Upstream Supply Initiative (GUSI), będąca inicjatywą znaczących światowych producentów i ich dostawców (między innymi Unilever, Smurfit Kappa, P&G, Nestlé, Crown Europe, IFF, Danisco, Novozymes, National Starch, Tetra Pak, Quest), pracowała wspólnie w celu zidentyfikowania sposobów wzrostu efektywności łańcucha dostaw pomiędzy producentami z branży FMCG, a ich dostawcami surowców, komponentów i opakowań. Stanowiło to punkt wyjścia dla dalszego rozwoju i opracowania modelu integracji w obszarze upstream (Upstream Integration Model - UIM).

Upstream Integration Model standaryzuje procesy biznesowe i wymianę danych pomiędzy partnerami handlowymi (dostawcami surowców, półfabrykatów i opakowań, a ich odbiorcami - producentami wyrobów gotowych) i obejmuje następujące elementy współpracy:

  • zaopatrzenie
  • planowanie materiałów
  • zarządzanie zapasami
  • popyt i dostawy
  • wysyłki, przyjęcia i zużywanie materiałów do produkcji
  • rozliczenia finansowe.

Stosowanie gotowych, standardowych rozwiązań stanowi znaczne ułatwienie dla przedsiębiorstw działających w obszarze zaopatrzenia produkcji wyrobów konsumenckich. Producenci i ich dostawcy nie muszą wypracowywać własnych, dwustronnych rozwiązań, tylko mogą skorzystać z opracowanych scenariuszy w wymienionych wyżej obszarach. Jest to szczególnie cenne w przypadku branży spożywczej, gdzie istnieje obowiązek monitorowania przepływu produktów i śledzenia ich w łańcuchu dostaw, określane mianem traceability. Obowiązek ten wynika z odpowiednich przepisów prawnych, w szczególności z rozporządzeń UE numer 178/2002 oraz 1935/2004. Rozporządzenia te definiują działania, pozwalające efektywnie i w łatwy sposób wycofać z rynku określone partie towarów (głównie spożywczych, ale także mających bezpośredni kontakt z żywnością, na przykład materiały opakowaniowe), co do których istnieje podejrzenie, że są niebezpieczne dla konsumenta. Wycofywanie odbywa się po uprzednim zlokalizowaniu miejsca przebywania wadliwej partii produktów. Uczestniczące w projekcie GUSI Upstream Integration przedsiębiorstwa (między innymi należące do grupy największych światowych producentów dóbr konsumenckich) osiągnęły znaczące korzyści z zastosowania rozwiązań wykorzystujących standardy GS1. Najważniejsze z nich to:
- szybsza integracja (uzgodnienie i połączenie wspólnych procesów biznesowych): do 75% redukcji czasu wdrożenia połączeń biznesowo - technicznych z nowym kontrahentem,
- redukcja kosztów IT: 1/ na etapie integracji - zmniejszenie kosztów wdrożenia oraz szkolenia personelu biznesowego oraz IT; 2/ podczas eksploatacji - niższe koszty utrzymania systemu współpracy z partnerami dzięki eliminacji wielu różnych, indywidualnych i niestandardowych połączeń przez zastąpienie ich jednolitym, standardowym interfejsem obsługującym współpracę z wieloma kontrahentami,
- efekt skali: polepszenie wskaźnika zwrotu z inwestycji (ROI) w system współpracy z partnerami dzięki wykorzystaniu standardowych rozwiązań pozwalających na jego współpracę z wieloma istniejącymi i nowymi partnerami współpracy handlowej.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 4/2009.

 
Ostatnio zmieniany wtorek, 26 czerwiec 2012 13:57

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

W Porcie Gdańsk powstanie nowy terminal cukrowy

W Porcie Gdańsk powstanie nowy terminal cukrowy

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. i Krajowa Spółka Cukrowa S.A. podpisały umowę dotyczącą dzierżawy nieruchomości...

Żabka Polska rekrutuje do nowego centrum logistycznego

Żabka Polska rekrutuje do nowego centrum logistycznego

Od początku listopada br. rozpoczęła się rekrutacja pracowników do nowo powstałego centrum logistycznego firmy Żabka...

Efektywna logistyka, bezpieczny łańcuch dostaw - czyli etykieta logistyczna w…

Efektywna logistyka, bezpieczny łańcuch dostaw - czyli etykieta logistyczna w praktyce

Fundacja GS1 Polska serdecznie zaprasza do udziału w wyjątkowym szkoleniu, którego celem jest przekazanie wiedzy...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj