logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Upstream - obszar niewykorzystanych możliwości

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Upstream - obszar niewykorzystanych możliwości
Producenci dóbr konsumpcyjnych i przemysłowych we współpracy ze swoimi kontrahentami wykorzystują najczęściej zróżnicowane, samodzielnie zdefiniowane i utworzone procesy, procedury i rozwiązania techniczne, mające wspierać obsługę zakupów oraz sprzedaży. Wykorzystują w tym celu różne metody wymiany informacji (na przykład e-mail, sieci typu extranet, EDI, różne oznaczenia identyfikacyjne, nośniki tych oznaczeń itp.), a także rozwiązania własne, ustalone osobno z każdym z kontrahentów (zazwyczaj specyficzne dla posiadanych systemów informatycznych). W ogólnym obrazie sceny biznesowej współpracy przedsiębiorstw oraz w skali każdego z nich, sytuację można opisać następująco:

  • podobne procesy biznesowe współpracujących przedsiębiorstw realizowane są często w odmienny, nieefektywny sposób, nie wynikający na przykład z chęci osiągnięcia przewagi konkurencyjnej
  • procesy wymiany i przetwarzania informacji w procesach współpracy realizowane są lokalnie, również w odmienny, niż u partnera, sposób
  • technologie wymiany informacji są zróżnicowane, najczęściej niekompatybilne z technologią partnera handlowego
  • wdrożone rozwiązania mają charakter lokalny, nie są rozwiązaniami zgodnymi ze standardami opracowanymi do tego celu
  • lokalnie wdrożone rozwiązania nie są skalowalne - nie można ich rozszerzyć na współpracę z innymi partnerami biznesowymi bez kosztownych uzgodnień i zmian w posiadanej infrastrukturze informatycznej.

Sytuacja taka jest szczególnie widoczna w obszarze współpracy pomiędzy producentami i ich dostawcami, określanym jako obszar typu upstream (w odróżnieniu od obszaru downstream - obejmującego współpracę producenta z jego odbiorcami).

Jak lepiej i taniej współpracować w zaopatrzeniu
Kilka lat temu (2003) grupa producentów dóbr konsumpcyjnych oraz ich dostawców postanowiła opracować wspólne zasady integracji łańcuchów dostaw między producentami i ich dostawcami, niewymagających inicjowania kosztownych i czasochłonnych projektów informatycznych osobno z każdym z partnerów. Grupa ta rozpoczęła opracowywanie modelu współpracy w obszarze upstream, oferującego zbiór uzgodnionych modeli (scenariuszy) przebiegu procesów biznesowych oraz przepływu informacji wspieranej przez elektroniczne komunikaty (wykorzystujących standardy GS1), umożliwiających utworzenie i utrzymanie integracji współpracujących przedsiębiorstw.
Organizacja GS1 znacząco wspiera implementację tych rozwiązań, zajmując się między innymi: powiązaniem standardów identyfikacyjnych GS1 z komunikacją elektroniczną, wspieraniem wdrożeń modelu upstream oraz rozwoju metod wdrażania komunikatów elektronicznych. Obecnie to rozwiązanie jest oferowane przedsiębiorstwom w wielu krajach, w których są obecne jej przedstawicielstwa (148 państw). Największy dorobek i efekty wdrożeń odnotowano w Australii, Danii, Francji, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech oraz w USA.

Upstream - korzyści dla przedsiębiorstw
Na podstawie wyników wdrożeń w przedsiębiorstwach z grupy największych producentów dóbr konsumpcyjnych i ich dostawców, sygnalizowane przez te firmy korzyści wynikające z wdrożenia ustandaryzowanych rozwiązań są następujące:
1. Szybsza integracja z nowymi partnerami (dostawcami) - redukcja czasu o 75%
2. Obniżenie kosztów IT:

  • w fazie integracji: zmniejszone koszty wdrożenia i szkolenia personelu biznesowego oraz IT
  • w fazie eksploatacji: koszty współpracy obniżone dzięki eliminacji wielu niestandardowych procedur i interfejsów współpracy elektronicznej

3. Poszerzenie zakresu współpracy producentów z dostawcami: zwiększony wskaźnik zwrotu z inwestycji (ROI) dzięki zdolności do rozszerzania standardowej współpracy z wieloma nowymi partnerami biznesowymi.

GS1 Polska jako organizacja członkowska GS1 bierze udział w międzynarodowych pracach nad rozwojem modelu upstream, przede wszystkim jednak realizuje działania w ramach popularyzacji i implementacji tego rozwiązania w Polsce, zgodnie z wytycznymi oraz dobrymi praktykami wypracowanymi globalnie.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 6/2009.

Ostatnio zmieniany piątek, 09 marzec 2012 08:30

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

PKP Intercity uruchomiło nowe połączenie międzynarodowe

PKP Intercity uruchomiło nowe połączenie międzynarodowe

PKP Intercity rozszerza siatkę połączeń do Czech. Podróżujący między Krakowem a Pragą będą mogli skorzystać...

Rozporządzenie GDPR - jak się do niego przygotować?

Rozporządzenie GDPR - jak się do niego przygotować?

25 maja 2018 r. wejdą w życie nowe przepisy dotyczące ochrony danych osobowych mieszkańców Unii...

Solaris wchodzi na rynek holenderski

Solaris wchodzi na rynek holenderski

40 przegubowych autobusów nowy Solaris Urbino 18 zostanie zamówionych przez firmę Connexxion. Będąca własnością Trandev,...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj