logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Tradycje i innowacje - praktyczne rozwiązania dla ochrony zdrowia Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wymyślone ponad 60 lat temu elementy graficzne w postaci kresek i spacji znajdują zastosowanie w większości branży na całym świecie. W handlu od lat używany jest system GS1 i ten właśnie rodzaj kodu umieszczany jest na opakowaniach towarów, aby ułatwić ich obrót hurtowy i detaliczny.

40 lat temu przedstawiciele firm detalicznych uzgodnili wspólny sposób identyfikowania produktów detalicznych za pomocą wybranego kodu kreskowego. Dążenie do uzyskania daleko idących korzyści finansowych poprzez automatyczną rejestrację sprzedaży i eliminację dublujących się czynności wzięło górę nad pogonią firm za uzyskaniem przewagi konkurencyjnej. Czy szpital lub inną placówkę ochrony zdrowia może łączyć coś wspólnego z supermarketem? Wbrew pozorom tak - w obu tych miejscach niezwykle istotna jest jednoznaczna identyfikacja - w supermarkecie towarów, a w szpitalu wydawanych leków, materiałów, ale także pacjentów i urządzeń. Natomiast z punktu widzenia firm farmaceutycznych oraz producentów wyrobów medycznych, kluczowe znaczenie ma zapewnienie pacjentom produktu bezpiecznego - autentycznego i zidentyfikowanego w jednoznaczny sposób.

Weryfikacja poprawności podania leku w podmiotach leczniczych
Głównym zastosowaniem technologii kodów kreskowych jest sprawdzenie identyfikacji leku, osoby czy procedury i powiązania tego z osobą z personelu medycznego odpowiedzialną za opiekę nad pacjentem. Wyniki badań prowadzonych na świecie, na przykład w USA (Institute of Medicine of the National Academies - 2006; Healthcare Distribution Management Association - 2004), Wielkiej Brytanii (Department of Health - 2007), Nowej Zelandii (Davis P. - 2001; Merry A. F., Peck D. J. - 1995) i Australii (GS1 - 2009/2010) pokazują wyraźnie, iż błędy medyczne związane z niewłaściwym podaniem leków stanowią główną przyczynę schorzeń o podłożu jatrogenicznym, a ich źródłem jest najczęściej niewłaściwa identyfikacja pacjenta. Dodatkowo badania przeprowadzone w tym roku w Wielkiej Brytanii, a dotyczące wykorzystania czasu pracy pielęgniarki na oddziale, pokazały, jak palący, choć niewidoczny na pozór, jest to problem (Department of Health - 2007). Każda z pielęgniarek spędza średnio miesiąc w ciągu roku na poszukiwaniu zagubionego sprzętu, materiałów medycznych lub dokumentów. Każdego dnia około 1/4 wszystkich pielęgniarek w szpitalu szuka karty chorobowej pacjenta lub jego danych laboratoryjnych. Większość z nich jest przekonana, że zastosowanie popularnej technologii kodów kreskowych z supermarketu istotnie pomogłoby zlikwidować te problemy. Prawie połowa z nich była również przekonana, że bransoletka z kodem pacjenta na jego nadgarstku istotnie pomoże w jego identyfikacji i pozwoli na zmniejszenie liczby pomyłek w stopniu ponad 50%.
Ręczne terminale z wbudowanym skanerem już teraz mogą mieć zaprogramowane różne procedury, na przykład dotyczące transfuzji krwi. Skanowanie bransoletki na ręku pacjenta oraz kodu na opakowaniu z krwią pozwoli na weryfikację, czy pacjentowi podano krew o właściwych parametrach.


Artykuł zawiera 8750 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka 4/2013

Ostatnio zmieniany piątek, 15 lipiec 2016 09:37
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Dywizja Kolejowa Grupy Kapitałowej OT Logistics z certyfikatem GMP+

Dywizja Kolejowa Grupy Kapitałowej OT Logistics z certyfikatem GMP+

STK S.A., przewoźnik kolejowy z Grupy Kapitałowej OT Logistics, uzyskał międzynarodowy certyfikat GMP+ poświadczający najwyższą...

Gigant z Wronek niemal ukończony

Gigant z Wronek niemal ukończony

Zewnętrzny etap budowy magazynu wysokiego składowania we Wronkach, największego w Polsce i jednego z największych...

Bardzo dobry półroczny wynik przeładunków w portach w Szczecinie i…

Bardzo dobry półroczny wynik przeładunków w portach w Szczecinie i Świnoujściu

Ponad 12,5 mln ton towarów obsłużyły w okresie styczeń - czerwiec br. porty w Szczecinie...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj