logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Szczęśliwa trzynastka Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

To nie tylko tytuł polskiego filmu z 1938 roku, lecz nazwa, która może odnosić się do numeru znajdującego się pod kreskami kodu. Numeru 13-cyfrowego, bez istnienia którego trudno sobie wyobrazić między innymi funkcjonowanie dzisiejszych sieci handlowych. Numeru, który zmienił świat...

Globalne identyfikatory towarów - numery: GTIN-8, GT1N-12 oraz najczęściej spotykany GTIN-13 (ang. Global Trade Item Number - Globalny Numer Jednostki Handlowej) to 3 rodzaje numerów najczęściej wykorzystywanych do oznaczania jednostek handlowych w celu jednoznacznej identyfikacji towarów konsumenckich w detalicznych punktach sprzedaży.

Początki rewolucji
Początków rewolucji można dopatrywać się w 1879 roku, kiedy opatentowano urządzenie przeznaczone do rejestracji obrotu gotówki autorstwa braci James'a i John'a Ritty'ch. Kilka lat później, w 1884 roku John H. Patterson odkupiwszy fabrykę braci Ritty'ch założył firmę o nazwie National Cash Register Company. Firma ta, której urządzenia sprzedawane są do dnia dzisiejszego, udoskonaliła wynalazek Ritty'ch poprzez dodanie do niego rolki z papierem. Umożliwiło to pełniejszą rejestrację transakcji zakupowych. Tak została wyprodukowana pierwsza mechaniczna kasa rejestracyjna (ang. cash register), która znacznie ułatwiła życie właścicielom między innymi restauracji i sklepików.

Wynalazek ten oraz rozwój handlu detalicznego kreował nowe potrzeby związane z automatyzacją procesów zachodzących przy kasach. Opisując początki powstawania kodów kreskowych nie sposób nie wspomnieć o Samuelu Nathanie Friedlandzie, który pod koniec lat dwudziestych XX wieku otworzył w Stanach Zjednoczonych sklep pod nazwą Reading Giant Quality Price Cutter. Był on pierwszym sklepem z funkcjonującej w późniejszym okresie sieci sklepów pod nazwą Food Fair. Był rok 1947, kiedy S. N. Friedland poprosił o pomoc Dziekana Drexel Institute of Technology w Filadelfii w opracowaniu rozwiązania technicznego, które rozwiązałoby problem z ewidencjonowaniem towarów. Dziekan jednak odrzucił prośbę. Na szczęście świadkiem rozmowy był Bernard Silver, doktorant ww. uczelni, który o usłyszanej rozmowie wspomniał swojemu znajomemu, Normanowi J. Woodland'owi. 27-letni wówczas doktorant i nauczyciel w Drexel, uważany dzisiaj za ojca kodów kreskowych, wspólnie ze swoim kolegą podjęli decyzję o rozpoczęciu prac w zakresie przetwarzania informacji o produktach.
Prace nad tym zagadnieniem zaowocowały rozwiązaniem, które nazwano kodem tarczowym (Bull's Eye code). 20 października 1949 roku obaj złożyli wniosek patentowy: "Urządzenia i metody klasyfikacji", opisując swój wynalazek jako sztukę kategoryzacji przedmiotów przy wykorzystaniu identyfikacji wzorców. Ich wniosek rozpatrzono pozytywnie 7 października 1952 roku, nadając patentowi numer 2612994.

26 czerwca 1974
3 kwietnia 1973 roku liderzy przemysłu spożywczego w USA wybrali jeden standard do identyfikacji produktów, który obecnie znany jest na świecie jako numer GTIN w kodzie kreskowym GS1. Decyzja ta była początkiem powstania globalnego języka biznesu, który do dnia dzisiejszego zapewnia przejrzystość w łańcuchach dostaw w wielu sektorach. Rok później, 26 czerwca 1974 w supermarkecie Marsh w Troy (Ohio, USA) o godzinie 8:01 miało miejsce pierwsze skanowanie kodów kreskowych. Pierwszym zeskanowanym produktem był dziesięciopak owocowych gum do żucia firmy Wrigley, a do jego zeskanowania użyto jeden z pierwszych skanerów, wyprodukowany przez National Cash Register Company. O tym, co się działo przez kolejne lata, jak producenci i przedstawiciele sieci handlowych w USA i Kanadzie, a następnie w Europie dochodzili do porozumienia dotyczącego struktury numerów służących do identyfikacji jednostek handlowych możemy przeczytać w książce napisanej przez byłego przewodniczącego organizacji GS1 John'a Berry, pt. "The Secret life of Barcodes". To opowieść o tym jak GS1 i kody kreskowe stanęły na czele rewolucji handlu detalicznego oraz jak zmieniły świat i postrzeganie w różnych branżach, między innymi farmaceutycznej, spożywczej, drzewnej i metalowej.

Artykuł zawiera 13480 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany wtorek, 27 styczeń 2015 14:56
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Rynek magazynowy czekają kolejne rekordy

Rynek magazynowy czekają kolejne rekordy

W Polsce w budowie znajduje się obecnie ponad 1,6 miliona m kw. powierzchni magazynowej i...

Zmiany w przepisach dotyczących eksportu żywności do USA

Zmiany w przepisach dotyczących eksportu żywności do USA

Od maja br. obowiązuje dodatkowa weryfikacja produktów spożywczych wprowadzanych do obrotu na terenie Stanów Zjednoczonych....

Najlepsze europejskie wina na rynkach światowych dzięki UPS

 Najlepsze europejskie wina na rynkach światowych dzięki UPS

UPS rozszerza możliwość wysyłki alkoholu, wina i piwa do konsumentów na całym świecie. Za pomocą...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj