logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Informatyzacja procesów magazynowych kluczem do rozwoju firmy Polecamy!

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Czy w organizacji monitorującej procesy magazynowe, możliwe jest ich prawidłowe funkcjonowanie bez odpowiednio dobranego systemu informatycznego, który pozwalałby w sposób sprawny realizować przepływy towarów w łańcuchach dostaw na drodze od producenta do ostatecznych odbiorców? Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista, … nie. Jednak jakie oprogramowanie wybrać? Które, z dostępnych na rynku rozwiązań informatycznych przyniesie zadowalające efekty w stosunku do poniesionych nakładów oraz na co należy zwrócić uwagę przygotowując się do informatyzacji procesów magazynowych? Na to, oraz na inne pytania związane z inwestycją w magazynowe systemy informatyczne (MSI) spróbuje odpowiedzieć w dalszej części autor niniejszego artykułu.

Patrząc na magazyn jako na jednostkę funkcjonalno-organizacyjną, przeznaczony jest on po pierwsze do efektywnego przechowywania towarów - czyli zapewnienia wymaganych warunków mikroklimatycznych (takich jak: temperatura, wilgotność, czystość powietrza) w określonym czasie. Po drugie, do manipulowania zapasami - czyli działań związanych z przyjmowaniem i wydawaniem towarów, zmianą postaci jednostek ładunkowych oraz ich przemieszczeniem się m.in. w strefach składowania lub wydzielonych strefach kompletacji.
Uogólniając można powiedzieć, iż w zakresie manipulowania zapasami realizacja zadań jest ściśle związana z przepływem informacji w magazynie, które inicjują dany proces lub go poprzedzają. Równolegle z przepływem towarów płyną informacje bezpośrednio z nim związane, które służą zarówno identyfikacji (np. wszelkie oznaczenia i etykiety towarowe) jak również monitorowaniu procesów oraz zdarzeń mających miejsce w magazynie (np. poprzez rejestrację informacji o przejściu jednostki logistycznej przez bramkę z czytnikiem kodów kreskowych). Następstwem przepływu towarów jest powstanie informacji potwierdzających zakończenie czynności lub części procesu (np. wystawianie dokumentu przyjęcie dostawy na magazyn, potwierdzenie umieszczenia paletowej jednostki ładunkowej w konkretnej lokalizacji). Powstanie każdej z informacji jest ściśle związane z miejscem jej wygenerowania, które w magazynie powinno być zawsze identyfikowane. Dodatkowo, dla osób odpowiedzialnych za pracę magazynu, niezwykle ważne jest pozyskiwanie danych na potrzeby raportowania. Niezwykle istotną rolę w tym wszystkim odgrywa również sposób porządkowania informacji, ustalania hierarchii ich ważności, a także możliwość filtrowania ich według różnych kryteriów.

Systemy informatyczne w logistyce
Patrząc na ten ogrom informacji, można powiedzieć, iż optymalizowanie wybranych procesów biznesowych występujących w logistyce, kontrola łańcuchów dostaw i automatyzowanie pracy w magazynach powinny stanowić kluczowe kierunki usprawnień w obszarze logistyki dla kadry zarządzającej. Zdając sobie sprawę, iż przepływ informacji jest zazwyczaj szybszy niż fizyczny przepływ towarów można go przyspieszyć, dzięki usprawnieniom w miejscach ich generowania i odbioru. W jaki sposób to zrobić?

 

Artykuł zawiera 27 440 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany wtorek, 09 sierpień 2016 10:15
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowe badanie Della i Intela wskazuje najważniejsze trendy technologiczne, które…

Nowe badanie Della i Intela wskazuje najważniejsze trendy technologiczne, które kształtują miejsca pracy

Firma Dell zaprezentowała wyniki badania Future Workforce Study, przeprowadzonego w Europie i RPA na zlecenie...

Technologia druku 3D krzyżuje plany wybranym technikom produkcyjnym, twierdzi DHL

Technologia druku 3D krzyżuje plany wybranym technikom produkcyjnym, twierdzi DHL

Dostawca usług logistycznych DHL wydał swój najnowszy Raport dotyczący trendów DHL - Technologia druku 3D...

Młodzi logistycy walczą o finał Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

Młodzi logistycy walczą o finał Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

2 grudnia w kilkunastu miastach w całej Polsce odbył się II etap Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej....

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj