logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Zarządzanie identyfikowalnością w branży kosmetycznej - opis przypadku Polecamy!

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Wymóg identyfikowalności (ang. traceability) jest znany firmom sektora spożywczego i żywnościowego od wielu lat. Od lipca 2013 roku również branża kosmetyczna jest zobowiązana do gromadzenia informacji na potrzeby identyfikowalności. W artykule opisano, w jaki sposób firma kosmetyczna może zarządzać identyfikowalnością w kontekście całego procesu przepływu od surowca do wyrobu gotowego.

Identyfikowalność to zdolność śledzenia (odtworzenia historii) przepływu dóbr w łańcuchach i sieciach dostaw, wraz z rejestracją parametrów identyfikujących te dobra oraz wszystkie lokalizacje objęte przepływem. Zapewnienie bezpieczeństwa dostarczanych na rynek produktów wiąże się z rejestrowaniem i gromadzeniem danych na ich temat na każdym etapie łańcucha dostaw, a więc na poziomie każdego z przedsiębiorstw biorących udział w tym łańcuchu. Najważniejsze wymagania prawne dla łańcuchów dostaw branży kosmetycznej wynikają z rozporządzenia WE 1223/20091.

Opis przypadku
W drugiej połowie 2015 roku firma LARA Edyta Pawluśkiewicz, będąca właścicielem marki Seboradin, uzyskała dofinansowanie na realizację Bonu na Innowacje. Bon dotyczył ulepszenia procesu produkcyjnego firmy poprzez zastosowanie innowacyjnej identyfikacji produktów, a realizację projektu wsparł Instytut Logistyki i Magazynowania. Celem projektu było przede wszystkim opracowanie koncepcji zarządzania identyfikowalnością od produkcji aż po dystrybucję wyrobów gotowych, przy uwzględnieniu zastosowania standardów GS1 i automatycznej identyfikacji. Powody wdrażania rozwiązań dotyczących zarządzania identyfikowalnością przy zastosowaniu standardów GS1 w przypadku opisywanej firmy były następujące:
- potrzeba zmiany dotychczasowego sposobu wprowadzania i gromadzenia informacji odnośnie partii produkcyjnej - manualne uzupełnianie danych na fakturze
- usprawnienie kontroli i zautomatyzowania przepływu danych pomiędzy biurem firmy a produkcją zlokalizowaną w innym miejscu
- brak automatyzacji realizacji czynności magazynowych
- usprawnienie całego procesu identyfikowalności za pomocą środków z bonu na innowacje.

Opis realizacji projektu
Poddany pracom projektowym analizowany obszar dotyczył przepływu: od surowców do wyrobów gotowych i powiązanych z nimi informacji. Przy czym przepływ informacji następuje od momentu wejścia do procesu produkcyjnego, poprzez zejście z produkcji, magazynowanie, aż do kompletacji i wydania wyrobów gotowych. Przeprowadzenie analizy procesowej umożliwiło porównanie aktualnej wydajności wybranych procesów z wydajnością po wprowadzeniu zmian. Dzięki temu firma na podstawie wyników przeprowadzonego badania mogła oszacować korzyści z wprowadzonych zmian jeszcze przed ich wdrożeniem. Poza tym, wyniki analizy procesowej umożliwiły opracowanie dedykowanej koncepcji obsługi procesu identyfikowalności. Badania realizowane w firmie opierały się o wykorzystanie standardu BPMN 2.0. opisanego normą ISO/IEC 19510. Standard BPMN (ang. Business Process Model and Notation – Notacja i Model Procesu Biznesowego) jest obecnie najpopularniejszym narzędziem do opisywania procesów biznesowych, możliwym do zastosowania w każdej branży.

Artykuł zawiera 9870 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany wtorek, 06 grudzień 2016 10:40
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Reaktywowane PUTy znowu naprawiają tabor PKP CARGO

Reaktywowane PUTy znowu naprawiają tabor PKP CARGO

Przeznaczone do likwidacji przez poprzedni Zarząd PKP CARGO punkty utrzymania taboru (PUT) w Południowym Zakładzie...

Kuehne + Nagel kontynuuje rozwój platformy logistycznej dla sektora farmaceutycznego…

Kuehne + Nagel kontynuuje rozwój platformy logistycznej dla sektora farmaceutycznego i opieki zdrowotnej

W całym zakresie działalności i w każdym regionie na świecie Kuehne + Nagel skupia się...

Pociągiem PKP Intercity na Wielkanoc

Pociągiem PKP Intercity na Wielkanoc

Osoby, które podczas wielkanocnych wyjazdów postawią na podróż pociągiem PKP Intercity, już teraz powinni zaplanować...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj