A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z 0-9

Logistyka miejskich systemów transportowych na przykładzie wybranych obszarów zurbanizowanych w Polsce

Autor: Agnieszka Piter
Promotor: doc. dr Zbyszko Pawlak
Rok wydania: 2010
Miejsce wydania: Poznań
Wydawnictwo/Instytucja sprawcza: Wyższa Szkoła Logistyki
Wydział/Instytut/Katedra: Katedra Nauk o Zarządzaniu
Opis fizyczny: 236 s.
Abstrakt:

Celem pracy była próba przedstawienia funkcjonowania miejskich systemów transportowych na przykładzie Poznania i Gdańska z szerokim uwzględnieniem prezentacji, analizy oceny skuteczności w oparciu o literaturę przedmiotu, jak i badań empirycznych. Istotą jest tu zapoznanie się z problemami funkcjonowania miejskich systemów transportowych, z jakimi borykają się miasto Poznań i Gdańsk, różnymi możliwościami rozwiązywania sytuacji konfliktowych, tak by zapewnić mobilność mieszkańców poprzez tworzenie dostępności komunikacyjnej, ograniczanie kongestii transportowej oraz umożliwianie realizacji potrzeb przewozowych. Myślą przewodnią tej pracy jest uznanie, że tym co w układzie komunikacji publicznej jest najważniejsze i czemu należy poświęcić dużo uwagi są pasażerowie, czyli potencjalni klienci. Wszystkie działania powinny być nastawione na potrzeby klienta, przy jednoczesnej optymalizacji kosztów. Praca oparta jest na licznych źródłach informacji. Wykorzystano literaturę przedmiotu w postaci zwartej, periodyków oraz wydawnictw elektronicznych.
   W rozdziale pierwszym przedstawiono zarys metodologiczny pracy. Opisano problem badawczy, wykorzystywane metody: metodę statystyczną, metodę empiryczną oraz metody prezentacji graficznej analizowanych procesów oraz źródła informacji, jakie były przydatne do opisywania zagadnienia.
   W rozdziale drugim skoncentrowano się na pojęciu systemów transportowych w obszarach zurbanizowanych w literaturze przedmiotu. Począwszy od samej istoty i znaczenia transportu, przez funkcjonujące systemy transportowe, istniejące problemy komunikacyjne i sposoby ich rozwiązywania do oceny stanu komunikacji miejskiej w Polsce i perspektywy jej rozwoju.
   W rozdziale trzecim skupiono się na uwarunkowaniach układów komunikacyjnych wybranych miast w Polsce. Zostały omówione czynniki przyrodnicze i antropologiczne, na które składa się przestrzeń fizyczno-geograficzna, przestrzeń społeczno- ekonomiczna oraz uwarunkowania historyczno-kulturowe oraz zmienność układów komunikacyjnych wybranych miast w okresie 1949- 2009.
   Rozdział czwarty poświęcony jest analizie funkcjonowania miejskich systemów transportowych w wybranych miastach w aspektach komunikacji pasażerskiej. Scharakteryzowano działalność badanych przedsiębiorstw komunikacji miejskiej, poprzez powstanie i rozwój, działalność i strukturę organizacyjną oraz identyfikację otoczenie i pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstw. Następnie dokonano analizy infrastruktury w nawiązaniu do potrzeb przewozowych wybranych miast i omówiono główne problemy logistyczne układów komunikacyjnych oraz sposoby rozwiązywania sytuacji konfliktowych. Zostały określone tendencje i prognoza zmian na podstawie istniejących i alternatywnych nowoczesnych i ekologicznych rozwiązaniach komunikacyjnych. Na koniec przeprowadzono typologizację opisanych zjawisk.

Typ pracy: magisterska
Słowa kluczowe: logistyka miejska, transport miejski, systemy transportowe, komunikacja publiczna, transport pasażerski, kongestia transportowa, komunikacja miejska
Located in: Praca dyplomowa
Powered by Sigsiu.NET

Projekt BiLog jest realizowany w ramach Programu „Kreator innowacyjności - wsparcie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej
i uzyskał dofinansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w porozumieniu z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.