logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Słownik logistyczny

Szukaj w słowniku
kody kreskowe GS1

GS1 Bar Codes

Symboliki kodów kreskowych, rekomendowane przez GS1 do stosowania w globalnym łańcuchu dostaw, do których należą: EAN/UPC, ITF-14, GS1-128, RSS, Symbolika Złożona i Data Matrix, wykorzystujące m.in. identyfikatory GS1. Symboliki kodów kreskowych, zastrzeżone do stosowania wg zasad Systemu GS1 popularnie zwane też globalnymi kodami kreskowymi.
kody zredukowane

Reduced Space Symbols - RSS

Grupa kodów kreskowych GS1 o zredukowanej - zmniejszonej powierzchni, zastrzeżona do stosowania wg zasad Systemu GS1:
- RSS-14,
- RSS-14 Spiętrzony (RSS-14 Stacked),
- RSS Ograniczony (RSS Limited),
- RSS Rozszerzony (RSS Expanded).
Reeda-Solomona kody

Reed-Solomon codes

Procedura matematyczna, umożliwiająca odczytanie zagubionej informacji z bloku danych. Stosowana do wykrywania i korygowania błędów, które w kodach kreskowych i matry­cowych mogą polegać na wymazaniu lub usunięciu części symbolu.
samosprawdzanie znaków

self-checking of characters

Cecha symboliki, w której do każdego znaku w kodzie kreskowym stosowany jest algorytm kontrolny. Błędy podstawienia mogą wówczas wystąpić tylko wtedy, jeżeli w jednym znaku pojawi się dwa lub więcej oddzielnych błędów drukarskich. Kody, które nie są samosprawdzające, mają zazwyczaj znak kontrolny danych.
etykieta logistyczna GS1

logistics label GS1

Służy do oznaczenia jednostki logistycznej w standardowy sposób wg zasad Systemu GS1 dla potrzeb wszystkich uczestników łańcucha dostaw. Etykieta logistyczna GS1 zawiera zakodowane w kodzie kreskowym (standardowo kod GS1-128) oraz czytelne wzrokowo dane opisujące zawartość każdej jednostki logistycznej. Etykieta logistyczna jednoznacznie identyfikuje każdą jednostkę poprzez indywidualny 18-znakowy numer SSCC.
jednolity kod dla produktów

Uniform Product Code - UPC

Północnoamerykański standard stosujący ujednolicone numery i kody kreskowe dla pro­duktów. Obecnie stanowi część systemu GS1.
komunikacja (w logistyce)

communication (in logistics)

Przepływ informacji towarzyszący zarządzaniu przemieszczaniem dóbr i związanym z nim czynnościom. W szerokim zakresie wykorzystuje standardową dokumentację (list przewozowy, dokumentacja magazynowa), kodowanie informacji (kody kreskowe) standaryzację formy przesyłanych informacji (komunikaty EDI) oraz możliwości tworzone przez współczesną telekomunikację (sieci transmisji danych, w tym internet).
parytet

parity

Cecha parzystości - system kodowania znaków jako "nieparzystych" (mających nieparzy­stą liczbę binarnych jedynek w swojej strukturze) lub "parzystych" (mających parzystą liczbę binarnych jedynek w swojej strukturze), stosowany jako mechanizm samokontroli w kodach kreskowych. Bit parzystości może zostać zawarty w zakodowanym znaku, tak by suma wszystkich bitów była zawsze nieparzysta lub zawsze parzysta, działając w ten sposób jako podstawowa kontrola.
znaki czytelne dla ludzi

human readable character

Znaki danych, alfabetyczne i numerycznych, zakodowane w kodzie kreskowym, które mogą być odczytywane przez ludzi, w przeciwieństwie do ich przedstawienia w postaci czytelnej maszynowo.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj