logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

SAP w farmacji

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Firma Farmacol S.A., dystrybutor artykułów farmaceutycznych, wdrożył system zintegrowanego zarządzania finansami firmy SAP w całej swojej grupie kapitałowej.
- Poszukiwaliśmy zintegrowanego narzędzia, które pozwoliłoby nam w jednym systemie zebrać dane ze spółek grupy kapitałowej. Chcieliśmy sięgnąć jednocześnie po rozwiązanie sprawdzone nie tylko w Polsce, ale i na rynku światowym. Wybór systemu SAP ma dla nas też i tę zaletę, że możemy nie tylko wdrożyć oprogramowanie, ale i skorzystać z wiedzy konsultantów przy tworzeniu nowoczesnego standardu księgowego – mówi Bogusław Kobic, szef IT i zarazem szef projektu w Farmacolu S.A.

Farmacol wdrożył podstawowe funkcjonalności zarządzania finansami z aplikacji mySAP ERP Financials. Są to moduły: finanse (FI), środki trwałe (FI AA), treasury (TR), kontroling (CO). Bardzo ważnym elementem projektu było utworzenie automatycznych interfejsów do własnego systemu logistycznego przedsiębiorstwa, obejmujących zarówno przekazywanie dokumentów, jak i rozliczeń pomiędzy systemami.
- Z uwagi na olbrzymią skalę działania firmy - setki tysięcy operacji miesięcznie - napotkaliśmy na trudności natury ewidencyjnej. Właściwie przygotowywaliśmy dwa interfejsy. Jeden do przekazywania danych o ruchach magazynowych, drugi natomiast rejestruje skomplikowane rozliczenia, które też są wysyłane do systemu logistycznego. Przygotowanie interfejsów wymagało dostosowania obu systemów: SAP i logistycznego autorstwa firmy Polsoft. Interfejs jest konfigurowalny, czyli klient może w dalszym ciągu mapować operacje występujące w procesie logistycznym na system SAP - mówi Waldemar Kaduk, szef projektu w IDS Scheer Polska.

Prace wdrożeniowe systemu zarządzania finansami w Farmacolu trwały 9 miesięcy. Z systemu korzysta 100 użytkowników w kilku lokalizacjach: katowickiej centrali i jednostkach gospodarczych w Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu. Jak przyznaje Bogusław Kobic, udało się uzyskać założone cele zdefiniowane przed podjęciem decyzji o wdrożeniu zintegrowanego systemu zarządzania finansami: konsolidację danych, możliwość standaryzacji pewnych obszarów raportowania, jak i przychodzącej informacji.

Farmacol planuje dalszą centralizację funkcji księgowych, wdrożenie hurtowni danych, umożliwiającej bardziej precyzyjne analizy i prognozy.
Ostatnio zmieniany piątek, 16 czerwiec 2006 08:28

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj