logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Podwójne opodatkowanie handlu internetowego

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W celu uniknięcia podwójnego opodatkowania podmiotów gospodarczych uzyskujących przychody poza granicami kraju, rządy państw zawierają bilateralne umowy pozwalające na opodatkowywanie dochodu w jednym kraju, w którym przedsiębiorca ma siedzibę lub zakład. Wyjątek od tej zasady pozwala opodatkować wydzieloną z całego przedsiębiorstwa część zysku wygenerowanego przez zakład w kraju w którym ten zakład funkcjonuje. Ze względu na różnice w wysokości podatków opłacalnym może stać się więc utrzymywanie jednego zakładu poza krajem i obsługiwanie klientów przez ten zakład. Co ciekawe w dobie społeczeństwa informacyjnego zakładem nie musi być fizyczne biuro z obecnymi w nim pracownikami. Za zakład może zostać uznany sam serwer świadczący usługi sprzedaży internetowej na rzecz przedsiębiorcy. Warunkiem uznania serwera za zakład przedsiębiorstwa jest jego materialne połączenie z terytorium kraju w którym chcemy opodatkowywać dochód.  Aby elektroniczna działalność prowadzona przez serwer mogła zostać uznana za działalność zakładu, serwer powinien prowadzić możliwie jak największą cześć procesu sprzedaży – odbierać zamówienia, świadczyć usługi w postaci udostępniania elektronicznych form produktów, wystawiać faktury, przyjmować płatności. Im większa część procesu sprzedaży obsługiwana jest przez serwer tym łatwiej jest przekonać aparat skarbowy, że serwer jest wydzielonym zakładem przedsiębiorstwa. Oczywiście ideałem jest, gdy cały proces sprzedaży prowadzony jest przez serwer-zakład, jednak nie jest to konieczne. Jak ma to miejsce w przypadku większości transakcji internetowych samo świadczenie usługi lub dostawa towaru może odbywać się tradycyjnymi, pozainternetowymi drogami. Wyważenie pomiędzy ilością elementów procesu sprzedaży wykonywanej przez zakład jest kluczem prowadzenia tego rodzaju działalności, gdyż zgodnie z art. 5. Konwencji OECD dotyczącej modelowej umowy w sprawie podatku od dochodu i majątku z 1992 r. zakładem jest „stała placówka przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność gospodarcza przedsiębiorstwa.” W szczególności pojęcie zakładu obejmuje więc siedzibę zarządu, biuro, fabrykę, warsztat, kopalnię (...). Nie obejmuje jednak placówek np. o charakterze magazynowym, zbierających informacje oraz placówek prowadzących działalność przygotowawczą i pomocniczą (art. 5. § 4, ust. e) i f) Konwencji.

Aby uniknąć ewentualnych spraw spornych z urzędem skarbowym, polecamy w przypadku chęci skorzystania z powyższej rady wystąpić do Ministerstwa Finansów o wydanie opinii w konkretnym przypadku prowadzonej działalności przedsiębiorstwa i wydzielonego zakładu-serwera.  Ministerstwo Finansów w ciągu 6 miesięcy powinno wydać wiążącą opinię w tej sprawie. W przypadku, gdy odpowiedź w tym czasie nie zostanie udzielona, zaproponowana przez wnioskującego interpretacja stanie się obowiązującą*.

Na temat opodatkowania handlu elektronicznego oraz wielu innych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie można było dowiedzieć się więcej podczas XXIII seminarium z cyklu „Akademia prawa komputerowego”  zorganizowanego 21 czerwca 2006 roku przez Centrum Promocji Informatyki. Patronat medialny nad seminarium objęło czasopismo e-Fakty – wszystko o e-Biznesie.

* M. Myka, Opodatkowanie handlu elektronicznego, dokumentacja prowadzonej działalności gospodarczej, materiały z XXIII seminarium z cyklu Akademia prawa komputerowego, Centrum Promocji Informatyki, Warszawa 2006 r.
Ostatnio zmieniany wtorek, 04 lipiec 2006 12:23

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

 Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

W ubiegłym roku zawirowań na rynku IT było wiele. Stagnacja w przetargach na informatyzację instytucji...

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN sukcesywnie zwalcza wykorzystywanie znaków graficznych i wizualnych, które łudząco przypominają zastrzeżone znaki towarowe,...

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo, światowy lider w produkcji artykułów spożywczych i napojów, wybrał ID Logistics, dostawcę usług logistycznych,...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj