logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Jak obliczyć emisję spalin dla konkretnych tras ciężarówek?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dbałość o środowisko naturalne wkroczyła do sfery logistyki i transportu. Prawidłowe i szybkie zaplanowanie trasy przejazdu, nie zawsze najkrótszej ale najbardziej ekonomicznej, a więc i ekologicznej - jest obecnie możliwe z wykorzystaniem technologii informatycznych. Działania proekologiczne w tym przypadku zmniejszają koszty działalności przewozowej. Między innymi na tym polega "Green logistics" - "Zielona logistyka". Wkład w ideę ekologicznego transportu i logistyki - "Green logistics" - wnosi również firma Planung Transport Verkehr (PTV) z niemieckiego Karlsruhe, oferująca w ramach swojego oprogramowania map&guide Professional kalkulator emisji spalin dla konkretnej trasy przejazdu oraz wiele innych, nowych funkcjonalności.

Kalkulator emisji spalin
Wśród tych funkcjonalności na wyróżnienie zasługuje planowanie tras w tzw. "zielonych strefach" w dużych miastach Europy Zachodniej i wiele innych narzędzi przydatnych firmom transportowym. Najważniejszą nowością jest kalkulator emisji zanieczyszczeń, który umożliwia przewoźnikowi obliczyć emisję np. dwutlenku węgla dla dowolnej trasy. Oprogramowanie wykorzystuje do obliczeń oficjalne dane z Niemieckiej Agencji Ochrony Środowiska.

Strefy ekologiczne - czerwona, żółta i zielona?
Najnowsza wersja oprogramowania zawiera informacje o "zielonych strefach" wprowadzonych w wielu niemieckich, holenderskich, czy brytyjskich miastach. To narzędzie dostarcza informacji do wyznaczenia kosztów poruszania się po "zielonych strefach". Zasięgi stref naniesione są na mapie kolorami czerwonym, żółtym lub zielonym wraz z opłatami pobieranymi za poruszanie się na tych obszarach w zależności od normy ekologicznej Euro, spełnianej przez silnik określonego pojazdu.
Oprogramowanie wylicza najbardziej ekonomiczną trasę przejazdu w zależności od rodzaju wykupionej przez przewoźnika winietki.

Dane dla branży transportowej
Map&guide Professional jest wzbogacony w wiele innych danych istotnych dla sektora transportowego. Zawiera on pełen zestaw stacji paliw i punktów usługowych akceptujących opłaty kartami Routexu i UTA w całej Europie. Nie brakuje listy 250 punktów pomocy medycznej – DocStop, znajdujących się w Niemczech przy zjazdach z autostrad. W bazie danych programu są ponadto parkingi, stacje paliw, motele, hotele i miejsca nadające się do wypoczynku lub snu dla kierowców ciężarówek.

Indywidualne wyliczanie opłat drogowych
Jeżeli w kraju, na terenie którego dyspozytor zaplanował trasę, zmieniły się opłaty za poruszanie się drogami, użytkownik jest natychmiast on-line informowany o tym i może wyznaczać trasę oraz nowe koszty przejazdu.
Oprogramowanie umożliwia obliczenie wszystkich dodatkowych opłat na każdy kilometr drogi przez dowolny kraj europejski dla każdego rodzaju pojazdu. Jeżeli koszty są dzielone z kontrahentem, możliwe jest wyliczenie kosztów dla każdego z nich. Tym sposobem można opracować trasę i jej koszty w zależności od konkretnych warunków.

map&guide Professional z 2009 roku zawiera ponadto wiele innych ciekawych narzędzi, jak nośność dróg (zakazy wjazdów w zależności od nacisków na osie lub masy pojazdów), czy podział dróg na autostrady, drogi międzynarodowe, krajowe, wojewódzkie, powiatowe, płatne, niepłatne. Opcjonalnie można nabyć pakiet danych teleadresowych do 7 tys. najważniejszych firm transportowych w Europie.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj