logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

IPN wdrożył zintegrowany pakiet klasy ERP - TETA

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu (IPN), wdrożył pakiet wspomagający zarządzanie – TETA Constellation oraz system TETA Controlling. Prace trwały pół roku, objęły 13 lokalizacji i 110 użytkowników.

- Instytut Pamięci Narodowej przez wiele lat pracował na dedykowanym systemie - IPN-2. Każdy oddział połączony był z centralą siecią rozległą - natomiast wszystkie sprawozdania budżetowe i finansowe przygotowywane były zbiorczo w centrali. Z czasem system przestał spełniać nasze oczekiwania - mówi Elżbieta Kuczyńska, zastępca dyrektora Biura Budżetu Finansów i Kadr w IPN.

Podjęto decyzję o konieczności wdrożenia pakietu ERP, który zintegruje działania wewnątrz Instytutu. W czerwcu 2008 ogłoszono przetarg na dostawę i wdrożenie zintegrowanego systemu  wspomagającego zarządzanie. Przetarg obejmował również dostawę sprzętu komputerowego wraz z oprogramowaniem narzędziowym z licencjami. IPN zdecydował się na wdrożenie zintegrowanego pakietu klasy ERP - TETA Constellation firmy TETA SA. Oferta TETY spełniała wszystkie wymagania Instytutu gwarantując konkurencyjną cenę przy dużej liczbie szkoleń i zakontraktowanych dni wdrożeniowych. W ramach projektu realizowane miały być prace związane z modułami Płace, Kadry, Logistyka  (w zakresie sprzedaż i magazyny), Finanse i Majątek Trwały oraz na potrzeby budżetowania - systemu TETA Controlling. Wdrożenie objęło centralę Instytutu w Warszawie, jedenaście oddziałów oraz Gospodarstwo Pomocnicze IPN. Aplikacja Logistyka.NET miała być używana wyłącznie przez Gospodarstwo Pomocnicze, które jako jedyne w strukturze IPN świadczy odpłatne usługi i jako jedyna jednostka jest płatnikiem VAT. Wdrożenie rozpoczęło się od opisania procesów realizowanych w firmie oraz ustalenie głównych jego celów. We wrześniu 2008 roku rozpoczęto prace związane z uruchomieniem pakietu. W pierwszej kolejności zajęto się konwersją danych kadrowych, a także wprowadzaniem informacji o kontrahentach. Jednocześnie realizowano prace związane z parametryzacją pakietu i poszczególnych aplikacji już na serwerach IPN. Dodatkowo, w tym samym czasie, przeprowadzono szkolenia przyszłych użytkowników i administratorów pakietu TETA Constellation.  

- IPN był dla nas jednym z pierwszych tak dużych odbiorców z sektora administracji publicznej, który zdecydował się na wdrożenia całego pakietu. W związku z tym zetknęliśmy się z wieloma nietypowymi dla nas sytuacjami, dzięki którym mogliśmy jeszcze bardziej dostosować nasze aplikacje do obsługi klientów ze sfery budżetowej. Nietypowa jest na przykład nomenklatura nazewnicza w zakresie rachunkowości - najbardziej jaskrawym przykładem była konieczność ujęcia w planie kont paragrafów, działów i rozdziałów klasyfikacji budżetowej jak również  zadań budżetowych, które w tradycyjnej księgowości są zjawiskami zupełnie nieznanymi - mówi Krzysztof Strawski, menedżer w TETA SA.

W związku ze specyfiką działalności IPN konieczne było wprowadzenie kilku modyfikacji uwzględniających jego nietypowe potrzeby. Przede wszystkim dotyczyło to eksportu danych do systemu Płatnik. Dotychczas system nie obsługiwał eksportu danych pracowników etatowych, którzy płacą tylko składkę zdrowotną. Kolejne modyfikacje związane były z urlopami prokuratorskimi, którzy korzystają ze zwiększonego wymiaru urlopu oraz urlopów dodatkowych, kontrolowanych w innych niż rok kalendarzowy okresach.

- Niewątpliwym efektem wdrożenia jest znaczna poprawa zarządzania poszczególnymi aplikacjami w ramach wielooddziałowej struktury IPN. Korzystamy z wielu nowych funkcjonalności, które posiada pakiet TETA Constellation, a które są niezbędne w bieżącej pracy jednostki budżetowej. System jest łatwy w obsłudze a interfejs całkowicie intuicyjny. Oczywistym jest również, że atutem rozwiązania jest jego centralizacja - jeden system obsługuje centralę i wszystkie oddziały. Zalet nowego systemu jest wiele i długo by je wymieniać. Generalnie najważniejsze było zautomatyzowanie i uproszczenie procedur księgowych. - dodała  Elżbieta Kuczyńska.

Ostatnio zmieniany środa, 20 styczeń 2010 14:00

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

PKN ORLEN rusza z budową własnej sieci ładowarek elektrycznych w…

PKN ORLEN rusza z budową własnej sieci ładowarek elektrycznych w Polsce

Koncern rozpoczyna pilotażowy projekt instalowania szybkich ładowarek do samochodów elektrycznych na swoich stacjach paliw. Właśnie...

Poczta Polska S.A. i PKP S.A. chcą współpracować na rzecz…

Poczta Polska S.A. i PKP S.A. chcą współpracować na rzecz rozwoju logistyki

Dwie z największych spółek Skarbu Państwa: PKP S.A. i Poczta Polska S.A. podpisały list intencyjny...

Toyota Motor Europe i Dassault Systèmes wspólnie pracują nad cyfrowym…

Toyota Motor Europe i Dassault Systèmes wspólnie pracują nad cyfrowym marketingiem nowej generacji

Firmy Dassault Systèmes i Toyota Motor Europe podpisały trzyletnią umowę, w ramach której będą pracować...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj