logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

e-Commerce - jak walczyć o zagranicznego klienta?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Europejczycy na wirtualne zakupy coraz częściej wybierają się poza granice swojego kraju. Chętniej zaglądają też do Polski. Skoro statystyczny obywatel Unii Europejskiej wydaje na zakupy w internecie 1234 euro, a Polak nie więcej niż 465 euro, jest się o kogo bić. Co polski e-sklep powinien zrobić, aby pozyskać zagranicznych klientów?

   Niekwestionowanym liderem w zakupach online w Europie jest Wielka Brytania - aż 42 proc. Brytyjczyków kupuje w sieci przynajmniej raz w tygodniu. Na drugim miejscu znaleźli się konsumenci z Niemiec - 35 proc. z nich jest na wirtualnych zakupach raz w tygodniu lub częściej.
   E-konsumenci z najbardziej rozwiniętych rynków europejskich coraz chętniej kupują online w innym kraju niż mieszkają. Częściej wybierają również Polskę. Niewątpliwym magnesem przyciągającym zagranicznych konsumentów nad Wisłę jest niższa, niż na ich rodzimym rynku, cena. Problem w tym, że wraz z rosnącym na zachodzie Europy potencjałem polskich e-sklepów, nie wzrasta ich dostępność dla zagranicznych konsumentów. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Millward Brown SMG/KRC, eksportujący przedsiębiorcy w działalności biznesowej coraz częściej deklarują wykorzystanie internetu  (79 proc.). Mimo to, e-sklep w języku obcym posiada zaledwie 6 proc. firm, a stronę internetową tłumaczy tylko 1 na 3 przedsiębiorców prowadzących sprzedaż za granicę (31 proc.). Czynnikiem, który nie ułatwia pozyskiwania zagranicznych klientów, jest brak promocji i reklamy polskiego e-commerce skierowanych na inne rynki niż krajowy. Zupełnie inne nastawienie na pozyskiwanie zagranicznych klientów panuje w Europie Zachodniej.

- Według danych Sociomatic Labs, w najbliższej przyszłości 70 proc. kampanii reklamowych, brytyjskich i niemieckich sklepów internetowych, kierowanych będzie do klientów zagranicznych. W Europie Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce, zaledwie 30 proc. - mówi Maciej Wyszyński, dyrektor zarządzający w Europie Centralnej i Wschodniej w Sociomantic Labs.

   Od komputerów po telefony
Równie duży potencjał, jak zakupy transgraniczne, ma mobile. Z roku na rok rośnie liczba użytkowników smartfonów i tabletów oraz rola tych urządzeń w procesach zakupowych. Według szacunków eMarketera wartość rynku płatności mobilnych na świecie do roku 2017 osiągnie wartość aż 1 biliona dolarów. Rynek e-handlu dynamicznie rośnie i już w I kwartale 2015 roku ponad 30 proc. kupujących online skorzystało przy zakupie z urządzania mobilnego. Dlatego warto już dziś zapewnić sobie obecność w tym najdynamiczniej rozwijającym się kanale sprzedaży. Na tym nie koniec. Oprócz tworzenia aplikacji lub wersji mobilnych strony e-sklepu w kilku wersjach językowych, trzeba pomyśleć o anglojęzycznej promocji na urządzaniach mobilnych, która precyzyjnie dotrze do zagranicznych klientów. Najlepiej taką reklamę, która na bazie informacji zostawianych przez internautów w sieci, odczyta ich preferencje zakupowe i dopasuje przekaz do ich potrzeb w czasie rzeczywistym.

- Reklama osobista to jedyne na świecie rozwiązanie promocyjne, które potrafi połączyć dane z wyszukiwarek komputerów stacjonarnych i laptopów z danymi z telefonów komórkowych. Dzięki takiej synergii danych możliwe jest precyzyjne dotarcie do klientów, którzy coraz częściej z laptopów przenoszą się na smartfony i tam dokonują zakupów. Tutaj nie ma granic i bez problemu każdy polski e-przedsiębiorca może walczyć o zagranicznego klienta, który kupuje w sieci częściej i za więcej - wyjaśnia Maciej Wyszyński w Sociomantic Labs.

   Niech cię zobaczą, niech cię zrozumieją
Programmatic marketing pozwoli dotrzeć do zagranicznych klientów z „grubszym portfelem” przeznaczanym na zakupy w sieci, a dodatkowo tych rzeczywiście zainteresowanych kupnem konkretnego produktu. Reklama osobista znajdzie też internautów, którzy w poszukiwaniu danej marki i jej oferty, surfują po sieci zarówno na komputerach stacjonarnych, laptopach, tabletach, jak i na komórkach. Jeśli już uda się pozyskać zainteresowanie e-kupców z zachodniej Europy, trzeba być na to gotowym, m.in. przez dostępność strony w kilku wersjach językowych. Bitwę o zagranicznego klienta można wygrać wtedy, gdy uda się wzbudzić jego zainteresowanie, zachęcić do wejścia na stronę oraz zapewnić zrozumienie zamieszczonych na niej treści.
    Konkurencja na rynku e-commerce jest coraz większa. Firmy, które chcą się dynamicznie rozwijać i zwiększać zyski, muszą dostosowywać swoje działania do zmian rynkowych. Szansą dla polskich firm e-commerce jest wyjście do międzynarodowych klientów oraz zachęcanie do kupowania produktów i usług poprzez spersonalizowane przekazy reklamowe. Muszą być one jednak dostosowane do wszystkich urządzeń, z których klienci zagraniczni mogą chcieć skorzystać.

Ostatnio zmieniany czwartek, 23 kwiecień 2015 16:11

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj