logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Jak dobrać optymalny model obsługi logistycznej e-sklepu?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Rozpoczynając sprzedaż internetową, właściciele e-sklepów stają przed wyborem określonego modelu obsługi logistycznej, który ma na celu zapewnienie sprawnej i skutecznej dostawy na bazie jasno określonej roli i odpowiedzialności operatora logistycznego. Przed nastaniem ery e-sklepów, klienci kupowali towary w sklepach stacjonarnych, zamawiając usługę dostawy do domu tzw. home delivery. Aktualnie, przy zakupach on-line mówimy o dostawach e-commerce.

   Z punktu widzenia operatora logistycznego jakim jest ROHLIG SUUS Logistics, oba serwisy różni miejsce złożenia zamówienia oraz gama usług dodatkowych, obejmująca m.in. metody awizacji dostawy. Poniższe schematy obsługi e-commerce prezentują zróżnicowany zakres obsługi operatora logistycznego, nie wyczerpując jednak wszystkich wariantów dostępnych na rynku logistycznym.

   Scenariusz nr 1 - Ograniczona rola firmy logistycznej w obsłudze e-sklepu.
To najprostszy model obsługi e-commerce, gdzie e-sklep samodzielnie zarządza swoim magazynem, sprowadzając towary od producentów lub dystrybutorów, z którymi współpracuje. Zadaniem firmy logistycznej jest wyłącznie dostawa towaru z magazynu e-sklepu do finalnego odbiorcy.

   Scenariusz nr 2 - Rozszerzona rola operatora logistycznego.
Gdy sklep internetowy decyduje się rozwinąć współpracę z firmą logistyczną, wówczas operator prowadzi obsługę magazynu lub magazynów e-sklepu, z których realizowane są dostawy do finalnych odbiorców, za pośrednictwem sieci dystrybucyjnej operatora.

   Scenariusz nr 3  - Skrócony łańcuch logistyczny z pominięciem magazynu e-sklepu (dropshipping).
Scenariusz nr 3 to model obsługi logistycznej, w którym towary (najczęściej większe produkty, np. duże AGD, meble) nigdy nie trafiają do magazynu e-sklepu. Operator na podstawie zgłoszenia otrzymanego od sklepu internetowego, odbiera przesyłkę bezpośrednio z magazynu producenta (ew. importera) i dostarcza ją do finalnego odbiorcy.

  Scenariusz nr 3A - Dystrybucja towarów e-sklepu bezpośrednio z magazynu producenta obsługiwanego przez tego samego operatora.
To wariant modelu nr 3, zwanego dropshippingiem, rozszerzony o obsługę magazynu producenta lub importera przez tego samego operatora logistycznego, który realizuje dostawy do finalnych odbiorców e-sklepu.

  Wybór optymalnego modelu obsługi logistycznej
Sklepy internetowe mogą skorzystać z różnych modeli obsługi logistycznej. W zależności od liczby etapów, które pokonuje przesyłka w drodze do odbiorcy oraz zakresu outsourcingu, rola ROHLIG SUUS Logistics jako operatora logistycznego wymaga odmiennego zaangażowania w każdej fazie łańcucha dostaw.
   Pierwszy z wymienionych modeli (e-sklep samodzielnie zarządza swoim magazynem) reprezentuje najczęściej obecnie spotykany na rynku sposób dostaw w kanale B2C. Jego zaletą jest przejrzystość zakresu odpowiedzialności i równy podział ról między e-sklepem a operatorem logistycznym.
   Drugi schemat (operator prowadzi magazyn(y) e-sklepu, z których realizuje dostawy do finalnych odbiorców), sprawdza się w momencie wzrostu zapotrzebowania na powierzchnię magazynową oraz gdy e-sklep decyduje się przekazać usługę magazynowania w ręce wyspecjalizowanego operatora logistycznego np. ze względu na szeroki asortyment bądź specyficzne sposoby kompletacji.
   Kolejny z przedstawionych scenariuszy (operator po odbiorze przesyłki z magazynu producenta/importera dostarcza ją bezpośrednio do finalnego odbiorcy), eliminujący z łańcucha logistycznego magazyn e-sklepu, gwarantuje osiągnięcie najniższych kosztów oraz najmniejszej liczby uszkodzeń przesyłek. Firmy decydujące się na współpracę w oparciu o schemat nr 3 powinny pamiętać, że wybór tego modelu obsługi logistycznej jako najkorzystniejszego, stanowi w tym przypadku wspólną decyzję producenta/dystrybutora i sklepu internetowego oraz wymaga trójstronnych uzgodnień z udziałem operatora logistycznego. Szczególnie w zakresie przepływu informacji, wskazania momentu przekazania własności, czy obsługi zwrotów lub pobrań. Scenariusz nr 3 niesie zatem największe wyzwania w obszarze ustalenia odpowiedzialności i integracji systemów.
   Z obserwacji rynku wynika, że sklepy internetowe najczęściej decydują się na utrzymywanie własnego magazynu przeznaczonego do obsługi towarów o mniejszych wymiarach, czy też niższej wartości (scenariusz nr 1) jednocześnie testując i wdrażając koncepcję dropshippingu (scenariusz nr 3) zazwyczaj w stosunku do towarów większych, albo o znaczącej wartości, gdzie korzyści płynące z tego modelu są największe. W takiej sytuacji mamy do czynienia ze scenariuszem mieszanym.
   Z punktu widzenia średniego czy też dużego sklepu internetowego, korzystnym rozwiązaniem jest także schemat 3A. W modelu tym zarówno dostawy do finalnego odbiorcy sklepu internetowego jak i magazyn głównego producenta (-ów) towarów oferowanych przez dany e-sklep, prowadzone są przez tego samego operatora logistycznego.
   Decyzje komu powierzyć obsługę logistyczną magazynu producenta jak i dostawy e-sklepu są oczywiście niezależne. Jednak przedsiębiorca działający w e-commerce, wybierając na dostawcę usług logistycznych tego samego operatora, który obsługuje producenta oferowanych przez niego towarów, może w ten sposób maksymalizować korzyści z dropshippingu.
  W każdym z wymienionych wyżej scenariuszy ROHLIG SUUS Logistics umożliwia klientom korzystanie z nowoczesnych interfejsów, zintegrowanych z systemem e-sklepu. W najbardziej zaawansowanym modelu informacja na temat wydanego z magazynu towaru, przeradza się automatycznie w zlecenie dla operatora logistycznego.

Ostatnio zmieniany środa, 20 kwiecień 2016 07:16

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

 Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

W ubiegłym roku zawirowań na rynku IT było wiele. Stagnacja w przetargach na informatyzację instytucji...

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN sukcesywnie zwalcza wykorzystywanie znaków graficznych i wizualnych, które łudząco przypominają zastrzeżone znaki towarowe,...

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo, światowy lider w produkcji artykułów spożywczych i napojów, wybrał ID Logistics, dostawcę usług logistycznych,...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj