logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Internetowa sprzedaż transgraniczna szansą dla MŚP

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W Polsce działa około 23 tysięcy sklepów internetowych, z których ogromna większość to podmioty średniej wielkości lub po prostu małe. Dzięki uruchomieniu handlu międzynarodowego e-sklepy mogą liczyć na wzrost sprzedaży nawet o 10% - wynika z raportu DHL Express. Na co zwrócić uwagę, chcąc rozpocząć internetową sprzedaż transgraniczną?

   Po pierwsze: wybór kierunku
Wybierając kierunek ekspansji międzynarodowej, należy przeanalizować przede wszystkim uwarunkowania prawne i specyfikę danego rynku. Inne wymagania, co do zakupów online, sposobu płatności i dostawy będą mieli klienci z różnych krajów świata. Warto również sprawdzić nasycenie danego rynku e-sklepami, poziom penetracji internetu i mobile. Przykładowo, bardzo perspektywicznym rynkiem są Chiny. Jak podał chiński Główny Urząd Celny (General Administration of Customs) w 2017 roku import e-commerce do tego kraju zwiększył się ponad dwukrotnie w stosunku do roku poprzedniego i wyniósł 8,4 mld dol. Według szacunków firmy badawczej eMarketer, w bieżącym roku zakupów za granicą dokona około 24% chińskich klientów kupujących w sieci.

   Po drugie: skuteczna  dostawa towarów
Jak wynika z badań firmy Metapack, aż 87% kupujących w internecie twierdzi, że szybka, bezproblemowa przesyłka sprawia, że ponownie wracają do zakupów w danym sklepie. 61% z nich, mając do wyboru dwie firmy o podobnym standardzie, wybierze tę, która zapewnia szybszą i bardziej komfortową dostawę. Potwierdzają to badania DHL Express - firmy oferujące wiele udogodnień w zakresie transportu swoich towarów, rosną o 60% szybciej niż te, które proponują ograniczony, standardowy sposób dostawy.

- Obecnie aż 92% klientów DHL na całym świecie należy do sektora MŚP. Jako światowy ekspert w dziedzinie usług ekspresowych, DHL Express oferuje klientom specjalistyczne doradztwo, w tym w sprawach celnych oraz zapewnia kompleksowe rozwiązania spełniające ich potrzeby biznesowe. Wspiera także przedsiębiorców w rozpoczęciu ekspansji międzynarodowej, oferując szereg rozwiązań w ramach  programu rozwoju sklepów internetowych w Polsce. Już podczas pierwszego spotkania nasz konsultant może wskazać propozycje zmian stron sklepów internetowych, podpowiedzieć obszary rozwojowe i kierunki ekspansji - mówi Edwin Osiecki, prezes ds. sprzedaży i marketingu DHL Express (Poland) Sp. z o.o.

   Po trzecie: sposób płatności
Możliwość wyboru spośród wielu dogodnych i bezpiecznych metod płatności to, oprócz dostawy, jeden z najważniejszych elementów, który wpływa na komfort zakupu klienta i w konsekwencji jego powrót do sklepu internetowego. Według "Pulse of the Online Shopper" aż 75% kupujących za granicą zwraca uwagę właśnie na bezpieczeństwo transakcji, dlatego warto zadbać o ten aspekt. Dostępni na rynku renomowani operatorzy płatności oferują liczne możliwości: począwszy od udostępniania lokalnych metod płatności zagregowanych w jednym narzędziu, po możliwość rozłożenia spłaty na raty.
   Prognozuje się, że branża handlu transgranicznego będzie rosła w tempie około 25% rocznie, osiągając do 2020 roku wartość 900 mld dolarów. Wzrost segmentu przełoży się na jego 22% udział w globalnym rynku e-commerce. Prognozy na kolejne lata są jeszcze bardziej optymistyczne.

Ostatnio zmieniany czwartek, 30 sierpień 2018 15:31

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj