Logo
Wydrukuj tę stronę

Bezpieczne manewry

Bezpieczeństwo jest bardzo ważną kwestią w Grupie Raben. Dlatego co roku w wielu oddziałach firmy odbywają się cykliczne ćwiczenia prewencyjne ze Strażą Pożarną i innymi służbami ratowniczymi.

    W czerwcu 2018 roku, na terenie Raben Logistics Polska sp. z o.o. Oddział w Gądkach, odbyły się manewry doskonalące z zakresu postępowania w sytuacjach kryzysowych. Ćwiczenia  współorganizowane były z  Wydziałem Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego, Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej oraz Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Celem takich operacji jest teoretyczne i praktyczne przedstawienie sposobu postępowania w przypadku wystąpienia awarii przemysłowej oraz podjęcie wspólnych działań ratowniczych.

- Bezpieczeństwo jest dla nas niezwykle ważne, dlatego podczas manewrów ćwiczymy sposoby postępowania w sytuacjach kryzysowych, to m.in. za pomocą jakich sił i środków należy reagować oraz jakie są podstawy prawne dla przeprowadzania danej czynności - komentuje Justyna Śliwińska-Fąs, dyrektor ds. jakości i ryzyka w Raben Logistics Polska. - Najistotniejsze są pierwsze minuty po zidentyfikowaniu sytuacji niebezpiecznej, podjęcie właściwych działań przez pracowników i powiadomienie służb. 

   W Gądkach, w części praktycznej została zrealizowana symulowana akcja ratownicza, podczas zainscenizowanego zdarzenia awaryjnego: rozszczelnienia pojemnika z substancją łatwopalną, wycieku substancji oraz powstania pożaru. Działania podjęte przez pracowników oraz służby ratownicze oceniało grono obserwatorów z ramienia Państwowej Straży Pożarnej oraz firmy Raben.

- W każdym z oddziałów scenariusze ćwiczeń są odmienne. Ważne jest tu jednak to, żeby podczas takich akcji wypracować i przećwiczyć właściwe zachowania. Z każdych ćwiczeń wyciągamy wnioski do doskonalenia systemu bezpieczeństwa w naszych obiektach i bezpieczeństwa osób przebywających na naszym terenie - podsumowuje Justyna Śliwińska-Fąs.

   Co ważne, także służby cenią sobie takie podejście do kwestii bezpieczeństwa. Wspólne manewry umożliwiają poznanie obiektu, zapoznanie się z zasadami funkcjonowania firmy oraz głównymi zagrożeniami występującymi na terenie danego zakładu. Dzięki temu, w przypadku ewentualnego realnego zdarzenia, znane są nie tylko drogi komunikacyjne na terenie danego oddziału, ale i położenie systemów zabezpieczeń oraz wszelkich mediów. A takie informacje uzyskane zawczasu często są kluczowe dla bezpieczeństwa nie tylko ratowanych, ale i ratujących.

Ostatnio zmieniany w czwartek, 28 czerwiec 2018 15:18
© 2000-2022 Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny