Logo
Wydrukuj tę stronę

Geo Globe stosuje druk 3D w projektach dla branży motoryzacyjnej

Śląska firma Geo Globe, specjalizująca się w termoformowaniu próżniowym tworzyw sztucznych, wprowadziła do swojego procesu produkcji technologię druku 3D. Nowoczesne, przemysłowe drukarki od 3DGence pozwalają spółce skrócić proces prototypowania z kilku tygodni do nawet kilku dni. To bardzo ważne, ponieważ firma często ma bardzo mało czasu na dostarczenie prototypu elementu, który podwykonawca z branży automotive musi zamontować na linii produkcyjnej, aby zweryfikować na przykład poprawność zaprogramowania robotów.

Branża motoryzacyjna mierzy się z wieloma wyzwaniami, a jednym z nich jest konieczność dostosowania produktów końcowych do indywidualnych wymagań klientów. A wymagania te rosną z roku na rok. Współczesne środki transportu mają coraz estetyczniejszy wygląd oraz wyrafinowane formy. Kokpity samochodów, fotele w tramwajach, przedziały w pociągach zyskują nową formę, kolorystykę i estetykę. Jednak wykonanie ich z tradycyjnych materiałów staje się zbyt czasochłonne, nieopłacalne, a czasami nawet niemożliwe. To dlatego producenci coraz częściej wybierają takie technologie jak termoformowanie próżniowe.

- Technologia termoformowania stosowana przez naszą firmę umożliwia produkcję detali wysokiej jakości o powtarzalnym kształcie. To dlatego wykorzystujemy ją tam, gdzie estetyka oraz trwałość elementów ma pierwszorzędne znaczenie. Tak jest w przypadku produkcji różnorodnych detali dla branży motoryzacyjnej - tłumaczy Zbigniew Chrobok, inżynier ds. procesu w firmie Geo Globe Polska.

Geo Globe Polska zajmuje się także tworzeniem dedykowanych pojemników transportowych, wykorzystywanych przy liniach produkcyjnych w przemyśle samochodowym. Zabezpieczają one elementy przed uszkodzeniem podczas procesu produkcji, transportu lub magazynowania. Pojemniki te powstają przy pomocy technologii termoformowania próżniowego, która umożliwia wykonanie tacek o wymaganych kształtach.

- Pojemniki transportowe, dzięki precyzyjnemu dopasowaniu do produktu, odgrywają ważną rolę w procesie automatyzacji i powinny zostać zaprojektowane w taki sposób, aby były łatwo dostępne dla robota przemysłowego. Do odpowiedniego zaprogramowania robotów przemysłowych w finalnym procesie produkcyjnym wykorzystuje się prototypy tac. Skonstruowanie formy prototypowej jest procesem długotrwałym, a czas realizacji odgrywa bardzo duże znaczenie. To dlatego zdecydowaliśmy się wprowadzić w firmie technologię druku 3D. Zaletą jej wykorzystania jest skrócenie czasu uruchomienia linii produkcyjnej i wdrożenia gotowego detalu - dodaje Zbigniew Chrobok z Geo Globe Polska.

Firma wybrała drukarki śląskiego producenta. Urządzenie 3DGence INDUSTRY F340 pozwala uzyskać detale o żądanych tolerancjach i wysokich dokładnościach. Dzięki wydrukom 3D Geo Globe Polska może sprawdzić założenia konstrukcyjne na etapie planowania przed formowaniem samego prototypu. Wykonanie pierwszego modelu prototypu ma stanowić podstawę do produkcji seryjnej, dlatego każde zmiany w prototypie wykonanym za pomocą tradycyjnych maszyn wydłuża termin realizacji.

- Za pomocą drukarek 3D zweryfikowaliśmy projekt i poprawność wykonania prototypu. Dzięki temu mogliśmy wyeliminować ewentualną pomyłkę, która mogłaby spowodować konieczność wykonania kolejnej, kosztownej formy prototypowej - mówi Zbigniew Chrobok.

Druk 3D zyskuje na znaczeniu w branży przemysłowej. Z powodzeniem korzysta dziś z niego, między innymi: sektor motoryzacyjny, lotniczy czy medyczny. Co ważne, w technologii druku 3D powstają już nie tylko prototypy, ale i gotowe produkty końcowe.

- Druk 3D jest dużo szybszą technologią wykonywania prototypów o skomplikowanej geometrii w porównaniu do konwencjonalnych metod, takich jak m.in. obróbka skrawaniem - tłumaczy Mateusz Sidorowicz z firmy 3DGence. - To jednak nie jedyne zastosowanie tej technologii. Producenci coraz częściej drukują części zamienne do maszyn, narzędzia i - w końcu - gotowe produkty. Zastosowanie technologii druku 3D pomaga przedsiębiorstwom produkcyjnym obniżać koszty i skraca czas produkcji. Dzięki temu stają się one bardziej konkurencyjne i atrakcyjne dla potencjalnych klientów.

Ostatnio zmieniany w czwartek, 14 marzec 2019 09:26
© 2020 Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ - Instytut Logistyki i Magazynowania