Logo
Wydrukuj tę stronę

W Ciechanowie odpady segregują inteligentne pojemniki

W Ciechanowie odpady segregują inteligentne pojemniki Fot. Urząd Miasta Ciechanów

Ciechanów, jako pierwsze miasto w Polsce, stosuje na stałe nowoczesne, inteligentne i bezdotykowe pojemniki do segregacji odpadów w zabudowie wielorodzinnej, które kontrolują selektywną zbiórkę. Realizacja pilotażowego programu trwała rok i przyniosła pozytywne efekty - liczba gospodarstw domowych segregujących odpady wzrosła z 10 do 90%.

Na osiedlu "Płońska" na stałe wdrożono innowacyjny System Indywidualnej Segregacji Odpadów (SISO). Zamontowano tu 24 nowe, udoskonalone, bezdotykowe urządzenia na odpady. Systemem zostało objętych ponad 300 gospodarstw domowych. Każde z nich otrzymuje indywidualne kody, dzięki którym można otworzyć pojemniki i zostawić w nich odpowiednio posegregowane odpady. Klapy otwierają się po elektronicznym sczytaniu kodu QR mieszkania, a odpady z danego lokalu są automatycznie ważone po ich wrzuceniu. Konstrukcja pojemników uniemożliwia rozprzestrzenianie się śmieci, np. przy wietrznej pogodzie oraz chroni dostęp do odpadków przed ptakami lub gryzoniami.
Inteligentne pojemniki eliminują także problem podrzucania odpadów przez osoby spoza osiedla, które nie posiadają kodu otwierającego urządzenia. To pozwala uniknąć dodatkowych kosztów związanych z odbiorem śmieci. Przy pojemnikach zainstalowane są kamery monitoringu, dzięki którym można zweryfikować osoby pozostawiające odpady w ich pobliżu.
Po pierwszym półroczu pilotażu z systemu korzystało już 98% mieszkańców osiedla. Liczba gospodarstw domowych segregujących odpady wzrosła z niespełna 10% do 90%. W anonimowej ankiecie mieszkańcy zaznaczyli, że monitoring zainstalowany w celach zabezpieczenia nowych pojemników wpływa również na poczucie ich bezpieczeństwa.
Urządzenia, które zamontowano na stałe, zostały udoskonalone. Istotne w dobie epidemii jest to, że są teraz bezdotykowe, ponieważ klapy otwierają się samoczynnie.

- System T-Master to efekt wieloletniej pracy kilkudziesięciu polskich inżynierów i programistów pochodzących z Ciechanowa i okolic. Co więcej, produkcja i kompletacja pojemników również odbywa się lokalnie, właśnie tu - w Ciechanowie. Projekt T-Master to wspaniały przykład na efektywność współpracy samorządu z biznesem. Miasto czerpiąc z dostępnych nowoczesnych technologii realnie podnosi komfort życia swoich mieszkańców - powiedział twórca rozwiązania Robert Szczepankowski, prezes zarządu T-Master Sp. z o.o.

Dodatkową funkcją pojemników jest kontrola w czasie rzeczywistym poziomu ich zapełnienia. Miasto dysponuje teraz dokładnymi informacjami na temat ilości i rodzajów odpadów wytwarzanych przez mieszkańców. Pomaga to w efektywnym planowaniu gospodarki komunalnej i w zwiększeniu poziomu recyklingu.
Rozliczanie mieszkańców z segregacji odpadów za pomocą kodów kreskowych funkcjonuje już od dawna, ale tylko w zabudowie jednorodzinnej. Teraz możliwe to jest także w zabudowie wielorodzinnej. Opłata śmieciowa w przypadku segregowania jest dużo niższa niż w przypadku braku segregacji. W Ciechanowie jest ona jedną z najniższych w Polsce i wynosi 13 zł od każdego mieszkańca segregującego śmieci.

- Właściwa segregacja odpadów komunalnych w zabudowie wielorodzinnej jest wielkim wyzwaniem dla samorządów. Miasta powinny wdrażać skuteczne systemy pozwalające zwiększyć poziomy recyklingu, w czym pomagać ma selektywna zbiórka. W przeciwnym razie samorządom grożą wielomilionowe kary, które potem w swoich kieszeniach odczują mieszkańcy. Jako pierwsi w Polsce udostępniliśmy tak nowoczesne rozwiązanie. Będziemy zabiegali o środki zewnętrzne na wyposażenie w taki sam system także pozostałych osiedli w mieście - powiedział prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

Ciechanów otrzymał za projekt "T-MASTER Inteligentne pojemniki na odpady - ciechanowska rewolucja dla polskiej gospodarki odpadami" nagrodę w konkursie Innowacyjny Samorząd 2020, organizowanym przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej.

Źródło: Urząd Miasta Ciechanów

O odpadach czytaj także:
- Zmiany w transgranicznym transporcie odpadów w czasie epidemii
- Erum Group inwestuje w Polsce

Ostatnio zmieniany w piątek, 04 wrzesień 2020 14:18
© 2000-2022 Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny