Logo
Wydrukuj tę stronę

Wózki widłowe spalinowe - jak zadbać o nie zimą?

Wózki widłowe spalinowe - jak zadbać o nie zimą? Wózki widłowe spalinowe - jak zadbać o nie zimą?

Zimą, gdy temperatura na zewnątrz staje się coraz niższa, wózki widłowe spalinowe poddawane są coraz trudniejszym wyzwaniom. Jak sprawić by wyszły bez szwanku z sezonu jesienno-zimowego? Jak zadbać o ich silnik oraz prawidłowy stan techniczny bez względu na pogodę? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule!

Charakterystyka wózków widłowych spalinowych

Prawdopodobnie większość z Was ma pojęcie, jak wyglądają wózki widłowe spalinowe. Te wydajne, średniej wielkości urządzenia należą do kategorii wózków jezdniowych unoszących. Do ich głównych zadań należy unoszenie oraz transportowanie ładunków na mniejsze i większe odległości. Zajmują się także kompletacją zamówień. A dzięki dodatkowemu osprzętowi mogą być wykorzystywane w charakterze innych wydajnych maszyn budowlanych oraz unoszących (takich jak żuraw, koparka itp.).

Wózki spalinowe mogą być napędzane dwojako:
1. Diesel - jest to najbardziej popularny typ pojazdów spalinowych, które tankuje się paliwem niczym samochody napędzane benzyną.
2. Gaz - tego typu urządzenia posiadają zamontowaną, wymienną butlę gazową. Napęd gazowy jest bardzo ekonomiczny, jednak wymaga dodatkowych umiejętności z zakresu wymiany butli oraz zapewnienia odpowiednich warunków zimą.

Warunki pracy widlaków spalinowych

Z uwagi na emisję spalin do środowiska, wózki widłowe spalinowe zwykle wykorzystuje się wyłącznie na zewnątrz pomieszczeń, w pracach przymagazynowych, na placach, czy do załadunku oraz rozładunku ciężarówek.
Obecnie, wózki z napędem spalinowym wciąż bardzo często pojawiają się w pracach na zewnątrz budynków, jednak istnieje udogodnienie, które umożliwia im także pracę wewnątrz pomieszczeń. Udogodnieniem tym są filtry do wózków spalinowych - ograniczają one emisję spalin do środowiska, co pozwala na pracę widlaków także wewnątrz budynków.
Spalinowe wózki widłowe wykorzystuje się zazwyczaj do wymagających prac, wynika to z ich dużego udźwigu oraz mocy, a także solidnej budowy i sprawnego napędu. Odgrywają one znaczącą rolę w transporcie bliskim, doskonale radząc sobie zarówno w warunkach terenowych (wózki widłowe terenowe), jak i na płaskich, równych powierzchniach. Sztaplarki spalinowe wykorzystywane są w budownictwie, przemyśle, a także branżach związanych z logistyką i transportem.

Konserwacja wózków spalinowych w zależności od pory roku

Warunki pracy widlaków spalinowych

O każdej porze roku należy zadbać o dobry stan wózków widłowych spalinowych, poprzez:
- regularne przeglądy;
- konserwację urządzeń;
- codzienną kontrolę stanu technicznego pojazdu;
- zapewnienie bezpiecznego, chłodnego, ale jednocześnie suchego miejsca postojowego dla wózka spalinowego, gdzie będzie mógł zostać zaparkowany po zakończonej pracy;
- wdrożenie wszelkich zasad bezpieczeństwa zarówno poprzez poprawne, zgodne z instrukcją obsługi - wykorzystanie sprzętu, jak i prawidłowe uzupełnianie paliwa (lub wymianę butli gazowej).
Szczególnie istotne jest dbanie o dobrą kondycję wózków widłowych w trakcie wykonywania pracy podczas ciężkich warunków pogodowych - mowa tu między innymi o:
- pracy w wysokich temperaturach;
- obsługi ładunków w deszczu;
- czy, naszego dzisiejszego tematu, pracy zimą.
W każdych warunkach należy pamiętać, o największych zagrożeniach i stosować się do informacji zawartych w instrukcji obsługi wózka widłowego spalinowego.

Jak dbać o spalinowe wózki widłowe zimą?

Konserwacja wózków spalinowych w zależności od pory roku

Na początku należy zaznaczyć, iż zbyt niskie ujemne temperatury nie sprzyjają pracy na wózkach widłowych o napędzie spalinowym. Siarczysty mróz może powodować kłopoty z odpaleniem urządzenia, czy uszkodzenie elementów takich jak: chłodnica, czy bloki silnika. Warto w tym czasie zaopatrzyć się w zimowe płyny oraz oleje hydrauliczne, które mają przeciwdziałać tego typu awariom. Dzięki mniejszej lepkości "zimowe" wersje płynów oraz olejów nie blokują tłoków, ułatwiając tym samym rozruch silnika.
Innym ważnym aspektem jest zapewnienie wózkom widłowym z napędem spalinowym swobody poruszania się. Śnieg, śliskie nawierzchnie - to wszystko może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Dlatego też przypominamy o konieczności zadbania o prawidłowy stan nawierzchni około magazynowej oraz dróg transportowych. W tym celu należy regularnie odśnieżać podjazdy i dojazdy, ułatwiając poruszanie się wózkom spalinowym.
Jednak nie tylko prawidłowe utrzymanie dróg zimą zwiększa bezpieczeństwo i przyczepność kół wózka widłowego. Zimą, bardzo dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie dodatków do opon w postaci łańcuchów czy kolców. Kolce można montować bezpośrednio na oponie pełnej, natomiast na opony pneumatyczne zakłada się łańcuchy (które niestety koniecznie należy demontować przed wjazdem do budynku).

Co jeszcze jest ważne? Oczywiście, komfort operatora wózka widłowego. Trudno sobie wyobrazić konieczność pracy zimą na placu bez zabudowanej, chroniącej przed chłodem i opadami kabiny. Należy pamiętać o tym także w kontekście faktu, iż obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom odpowiednich, bezpiecznych warunków. Nie zawsze da się uniknąć pracy w trakcie mrozu, deszczu czy śniegu. Dostawy i wysyłki towarów muszą działać niezależnie od warunków pogodowych i właśnie dlatego tak ważne jest zabudowanie kabiny wózka widłowego.

O ile zadbasz zarówno o dodatkową opiekę nad wózkiem widłowym spalinowym zimą, jak i o jego ogólny, całoroczny prawidłowy stan techniczny - regularne przeglądy, naprawy - zachowa on na długo właściwy, dobry stan techniczny.

Zima dla wózka widłowego spalinowego nie taka straszna!

Zima dla wózka widłowego spalinowego nie taka straszna!

Sezon zimowy co prawda dopiero powoli się zaczyna, jednak pamiętaj o zasadach, które pozwolą Ci jak najlepiej zadbać o wózki widłowe spalinowe w Twojej firmie. Dzięki nim praca będzie przebiegała szybko i sprawnie, a Twoje urządzenia zachowają doskonałą formę i stan techniczny nie tylko zimą!

 

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 28 grudzień 2020 10:22
© 2000-2022 Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny