Logo
Wydrukuj tę stronę

Wypożyczalnia wózków widłowych - czego można od niej oczekiwać?

Wypożyczalnia wózków widłowych - czego można od niej oczekiwać? Wypożyczalnia wózków widłowych - czego można od niej oczekiwać?

Stojąc przed decyzją dotyczącą wynajmu wózków widłowych, warto dowiedzieć się, jak przebiega taka procedura oraz czego można wymagać w ramach wypożyczenia sprzętu. Wypożyczalnie wózków widłowych rosną jak grzyby po deszczu, gdyż w czasie pandemii nie wszystkie firmy mogą pozwolić sobie na zakup nowych urządzeń. Sprawdź, jak znaleźć najlepszą ofertę!

Jak działa wynajem wózków widłowych?

Procedura wynajęcia wózków widłowych nie jest wcale skomplikowana. Na początek wystarczy znaleźć odpowiednią wypożyczalnię, z której usług chcemy skorzystać. Następnie upewnić się (telefonicznie, mailowo lub osobiście) czy posiada ona na stanie urządzenia, jakich potrzebujemy.
Kolejnym krokiem jest bezpośredni kontakt z przedstawicielem wypożyczalni. Należy przekazać mu precyzyjne informacje o tym:
- jaki model wózka widłowego nas interesuje,
- jakim okresem wynajmu jesteśmy zainteresowani oraz na kiedy przypada termin na wynajem,
- oraz czy mamy jeszcze jakieś dodatkowe życzenia (o tym, jak mogą one wyglądać, dowiecie się w dalszej części artykułu).

Następnie wystarczy już tylko podpisać umowę i odebrać sprzęt.

Wynajem wózka widłowego - dobre rady

Wynajem wózka widłowego - dobre rady

Sprawdź ważność uprawnień pracowników

Ważne, aby pamiętać o tym, iż do obsługi wypożyczonych urządzeń konieczne będzie oddelegowanie pracownika, który posiada aktualne uprawnienia do obsługi wózków widłowych. Obecnie wszystkie uprawnienia wydawane przez Urząd Dozoru Technicznego do obsługi wózków jezdniowych są wydawane terminowo (na okres 5-ciu lub 10-ciu lat - w zależności od typu urządzenia). Dla operatorów, którzy swoje zezwolenia zdobyli przed 1.01.2019 r. okres ważności liczy 5 lat od wspomnianej daty.

Wyznacz miejsce do parkowania urządzeń

Jeżeli w Twojej firmie do tej pory nie korzystało się w ogóle z pomocy wózków jezdniowych unoszących, teraz będziesz musiał wprowadzić zapewne sporo zmian. Przede wszystkim musisz wyznaczyć:
- bezpieczne miejsca postojowe, gdzie urządzenia będzie można zaparkować po skończonej zmianie,
- miejsce do ładowania wózków widłowych elektrycznych,
- a w przypadku wózków spalinowych - miejsce, gdzie będą one tankowane lub gdzie będzie wymieniało się butlę gazową.

Każde z nich musi być oczywiście bezpieczne i oddalone od źródeł ognia czy stref zagrożonych wybuchem.

Nie przeciążaj wózków

Obojętne czy mówimy o wózkach widłowych posiadanych na własność, czy o wypożyczonym sprzęcie - zasada jest ta sama - absolutnie zabronione jest przeciążanie tego typu urządzeń. Przed przystąpieniem do operacji unoszenia ładunków należy dokładnie sprawdzić diagram udźwigu pojazdu, wyliczyć udźwig obydwu wideł (udźwig jednej pomnożyć x2) oraz poznać wagę towarów, które mają zostać transportowane lub składowane.

Unosząc ładunki na paletach, pamiętaj, aby do ich wagi doliczyć wagę samej palety.

Jakie wózki widłowe można wypożyczyć?

Jakie wózki widłowe można wypożyczyć?

Wypożyczalnie wózków widłowych dysponują szeroką gamą urządzeń, które można wynająć na krótki lub długi termin. Oczywiście, oferta może być mocno zindywidualizowana w zależności od firmy. Jednak urządzenia, które najczęściej można znaleźć w wypożyczalni wózków widłowych to:

- wózki paletowe elektryczne,
- wózki widłowe elektryczne,
- spalinowe wózki widłowe,
- wózki widłowe terenowe,
- wózki widłowe boczne (czyli inaczej - wózki widłowe boczne).

Często dochodzą do tego również większe i bardziej zaawansowane podnośniki, takie jak:
- ładowarki teleskopowe,
- podesty ruchome,
- podnośniki teleskopowe.

Czego można wymagać w ramach wynajmu wózków widłowych?

Wynajem wózków widłowych może być bardzo opłacalny dla biznesu. Ważne jednak aby pamiętać o kilku obowiązujących zasadach i dokładnym przeczytaniu umowy, aby dowiedzieć się co obejmuje oferta.
Większość wypożyczalni utrzymuje w swoim zakresie przeprowadzanie wszelkich napraw oraz wykonywanie przeglądów wózków widłowych. Warto jednak zorientować się wcześniej jak wygląda formularz zgłoszenia awarii.
Jeśli nie posiadasz możliwości przetransportowania wypożyczanego wózka, zapytaj również o możliwość przywiezienia maszyny do Twojej firmy. Być może okaże się to możliwe za darmo lub za niewielką opłatą.
A jeśli do pracy przyda Ci się sprzęt z osprzętem, możesz zapytać o taką opcję jeszcze przed podpisaniem umowy. Wypożyczalnie wózków widłowych posiadają go także na stanie.

Wynajem wózków widłowych - podsumowanie

Wynajem wózków widłowych - podsumowanie

Wynajem wózków widłowych to rozwiązanie atrakcyjne zarówno dla nowopowstałych firm, jak i tych, które sezonowo mają większą liczbę zamówień. Decydując się na wózki widłowe do wypożyczenia należy sprawdzić ich parametry oraz wybrać jak najbardziej korzystne warunki umowy, które umożliwią pracę na wózkach wtedy, gdy są one niezbędne do prac w firmie.

Ostatnio zmieniany w wtorek, 23 listopad 2021 09:49
© 2000-2022 Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny