Logo
Wydrukuj tę stronę

Grupa Raben zatrudnia boty

Pół roku temu w Grupie Raben powołano zespół IT ds. robotyzacji i automatyzacji procesów, odpowiedzialny za rozwój techniki Robotic Process Automation i pracę robotów w firmie. Do marca 2022 roku udało się uruchomić 18 jednostek robotycznych, które realizują ponad 60 procesów.

We wrześniu 2021 roku w Grupie Raben została wydzielona specjalna jednostka dedykowana RPA - zespół IT ds. robotyzacji i automatyzacji procesów. Jego podejście do zagadnienia jest kompleksowe, obejmuje identyfikację procesów, które mogą być zautomatyzowane, projektowanie i implementację procesów robotycznych oraz nadzór nad ich codziennym funkcjonowaniem. Aktualnie Raben korzysta z 18 robotów - botów programowych, naśladujących działania użytkowników w systemach IT. Są to roboty tzw. unattended, czyli sterowane centralnie, niewymagające interakcji z użytkownikami i de facto w pełni wcielające się w ich role.

- 18 licencji robotycznych, które możemy wykorzystywać 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu, w praktyce oznacza ponad 50 etatów. Ponadto robot RPA jest w stanie wykonać pracę kilkukrotnie szybciej niż użytkownik, to ogromne udogodnienie, szczególnie przy obecnych problemach z dostępnością pracowników w logistyce. Jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę elastyczność, wydajność, niezawodność i atrakcyjny koszt RPA, to nie ulega wątpliwości, że automatyzacja będzie przyszłością naszej branży – mówi Zbigniew Kępiński, manager zespołu IT ds. robotyki i automatyzacji procesów w Grupie Raben.

Wspomniane roboty są „zatrudnione” w większości obszarów aktywności firmy. Wspierają m.in. operacje planowania, załadunku i rozładunku, ponadto rozliczenia, ofertowanie czy wystawianie faktur. Kontrolę nad nimi i uruchamianie procesów na żądanie umożliwia myRobot – autorska platforma zarządzania procesami robotycznymi, którą zbudował zespół RPA w 2020 roku. Większość procesów dostarcza dodatkowych informacji analitycznych, m.in. ile zadań i z jakim skutkiem wykonał robot w danym okresie, ile czasu zaoszczędzono i w jakim stopniu zostały wykorzystane poszczególne licencje.

Funkcjonowanie robotów należy rozpatrywać nie tylko w ujęciu ilościowym, ale także jakościowym: pracę ludzką wykonują średnio czterokrotnie szybciej, bezbłędnie, zgodnie z algorytmem i bez konieczności zmian w systemach IT. Pozwalają lepiej spożytkować potencjał pracowników, gdyż są w stanie przejąć od nich żmudne, powtarzalne czynności, będące przyczyną znużenia pracą i wypalenia zawodowego.

- Automatyka w procesach biurowych umożliwia firmie szybszy rozwój, zwiększenie liczby obsługiwanych operacji przy niezmiennym poziomie zatrudnienia. To prosty i efektywny kosztowo sposób na optymalizację aktualnie realizowanych procesów, ale też stworzenie rezerwy „mocy przerobowych” na przyszłość, na wypadek zwiększenia skali działalności. Może służyć także jako narzędzie do testowania obciążenia systemów – tłumaczy Zbigniew Kępiński.

Źródło: Grupa Raben

Czytaj także:
Human robot interaction. Robot – zabawny kolega z pracy?
Coboty w przemyśle
Czy roboty zastąpią kurierów?
 

Więcej podobnych artykułów dostęnych jest w czasopismie LOGISTYKA 1/2022.
e-wydanie czasopisma jest dostępne w naszej ofercie!

Bądź na bieżąco, zamów prenumeratę czasopisma LOGISTYKA!

 

 

© 2000-2022 Sieć Badawcza Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny