Zaloguj się

Straż pożarna biznesu

Kiedy dla nas kryzys jest zjawiskiem nadzwyczajnym, dla nich bywa codziennością. Interim managerowie, czyli managerowie do zadań specjalnych, straż pożarna biznesu. Czy interim manager sprawdzi się także w branży logistycznej?

Monika Buchajska-Wróbel, jest inicjatorką i współtwórczynią Stowarzyszenia Interim Managers, którego celem jest rozwój i profesjonalizacja rynku interim managementu w Polsce. Na co dzień pracuje jako Partner w firmie doradztwa Personalnego Inwenta, gdzie realizuje także rekrutacje interim managerów.

Moja przygoda z projektami interim management rozpoczęła się ponad 14 lat temu, właśnie od projektu logistycznego. Realizując projekty executive search, współpracowałam m.in. z firmą doradztwa strategicznego, prowadzącą projekty restrukturyzacyjne w dużych przedsiębiorstwach, w których zatrudniałam interim managerów. Moim zadaniem była rekrutacja etatowej kadry zarządzającej, która przejmowała projekty od interim managerów. W pewnym momencie Klient zgłosił zapotrzebowanie na Interim Supply Chain Managera jako wsparcie dla zespołu interim managerów w projekcie w Serbii. Zadanie nie było łatwe. Na rynku było niewielu doświadczonych interim managerów. Dodatkowo dla klienta kluczowe było doświadczenie w logistyce dużych zakładów, najchętniej z branży spożywczej. Do projektu udało się pozyskać doświadczonego menadżera, który po wieloletniej pracy w dużej korporacji był otwarty na nową formułę zawodową i dzięki bardzo dobrym umiejętnościom w zakresie zarządzania dużymi projektami zmian, świetnie się odnalazł w realizacji projektu IM. Nie bez znaczenia był też fakt, że w ramach swojego pierwszego projektu miał okazję współpracować z doświadczonymi interim managerami, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami i sprawdzonymi metodami działań.
Od tamtego czasu projekty w obszarze logistyki realizowaliśmy regularnie w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowania klientów. Obok projektów z obszaru zarządzania produkcją i operacjami to jedna z popularniejszych kategorii projektów IM.
W 2014 roku zrealizowałam projekt, który dowiódł, że możliwa jest usługa dostarczenia klientowi interim managera w 24h! Międzynarodowa spółka detaliczna, która miała dużą sprzedaż sezonową w okresie letnim, pilnie potrzebowała zastępstwa za Dyrektora Logistyki, który tuż przed sezonem złożył wypowiedzenie. W ciągu jednej doby zostały zorganizowane rozmowy klienta z dwoma kandydatami i po weekendzie jeden z nich rozpoczął projekt i zapewnił ciągłość procesów logistycznych oraz poprowadził skutecznie projekty optymalizacyjne.

Roman Wendt, ekspert doskonałości biznesowej i operacyjnej, wieloletni były Prezes Zarządu SIM, interim manager z bogatym doświadczeniem w realizacji projektów, m.in. w logistyce.

Moi dotychczasowi klienci należeli z reguły do grupy integratorów logistycznych, czyli łączyli różne cząstkowe usługi takie jak transport, magazyn, co-packing itp. w konkretny produkt dla klientów. Zakres wyzwań, z którymi miałem do czynienia związany był z reguły z przychodami: była to najczęściej organizacja działów sprzedaży i sposób oferowania i wycenienia produktów lub rozwijanie nowych produktów dedykowanych dla konkretnego grona klientów. Usługi logistyczne istnieją na rynku "od samego początku" i nie charakteryzują się dużą złożonością, więc branża wypracowała dotychczas bardzo zaawansowane praktyki dotyczące sfery operacyjnej. To, co mi się zawsze dobrze sprawdzało, to spojrzenie z boku, przeniesienie praktyk, doświadczeń oraz sprawdzonych "patentów" z innych branż, bardziej zaawansowanych lub złożonych, na które dotychczas nie zwracano uwagi w logistyce.

 

O interim managerach przeczytasz także w nowym numerze czasopisma Logistyka (2/2020).
E-wydanie czasopisma już w sprzedaży!

Ostatnio zmieniany w wtorek, 19 maj 2020 15:34
Zaloguj się by skomentować