logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Porty polskie na 2. miejscu pod względem ilości inwestycji [...] wśród krajów nadbałtyckich

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Porty polskie na 2. miejscu pod względem ilości inwestycji w przemysł kontenerowy wśród krajów nadbałtyckich.

Jak donosi raport przygotowany przez firmę Actia Consulting, polskie porty morskie uplasowały się na drugim miejscu pod względem ilości inwestycji w branżę kontenerową wśród krajów nadbałtyckich. Także porty spoza regionu Bałtyku są zainteresowane rozwojem możliwości w zakresie transportu kontenerowego. Rosnąca wymiana handlowa na szczeblu międzynarodowym stanowi obecnie najsilniejszy element wzrostu ekonomicznego państw nadbałtyckich.

Opublikowany w kwietniu nowy raport „The Baltic Container Outlook 2007” opisuje zmiany sektora transportu morskiego. Nie ulega wątpliwości fakt, że przyszłością transportu morskiego jest konteneryzacja, która liczy zaledwie 50 lat. Jednak światowa konkurencja wymaga coraz bardziej efektywnego i szybszego zarządzania łańcuchem dostaw. Jak wynika z raportu „The Baltic Container Outlook 2007”, ponad połowa kontenerów (54,3%) znajduje zastosowanie w transporcie morskim. Reszta jest wykorzystywana w innych branżach transportowych, takich jak: transport wodny śródlądowy, transport drogowy i kolejowy. 

Badania Actia Consulting wykazały, że roczny wzrost przeładunków kontenerowych w 10 największych globalnych portach kontenerowych w 2006 roku wynosił średnio 9,2%. Wśród pierwszej dziesiątki znalazły się także porty europejskie (Rotterdam, Hamburg).

Najbardziej znaczące zmiany w transporcie kontenerowym zostały zanotowane w Rosji, gdzie na przełomie 6 lat udział konteneryzacji w rynku wzrósł z 8,4% w 2000 roku do 24,7% w roku 2006. W 2006 roku obrót bałtyckich portów kontenerowych osiągnął wartość 6,4 mln TEU, co stanowi około 8,7% europejskich i 1,4% globalnych przewozów kontenerowych. Wśród nadbałtyckich portów liderem jest port w Sankt Petersburgu z rocznym obrotem 1.449.958 TEU.

Porty morskie znajdujące się w regionie Bałtyku są najbardziej dynamicznie rozwijającym się elementem transportu europejskiego. Obsługiwane są przez ponad 134 regularnych linii żeglugowych, które są usytuowane w obrębie relatywnie niewielkiego obszaru wodnego.
Na bałtyckim rynku kontenerowym istnieje silna konkurencja, co spowoduje daleko idące zmiany nie tylko linii żeglugowych, ale również portów, spedytorów, armatorów, agentów, etc.

Całkowita zdolność przeładunkowa polskich portów wynosi obecnie 938 tys. TEU. W wyniku inwestycji w budowę nowych i modernizację istniejących kontenerowych terminali zdolność przeładunkowa ma wzrosnąć do 2.978 mln TEU w perspektywie 5-10 lat.

Więcej informacji na temat raportu „The Baltic Container Outlook 2007” można uzyskać:
pod numerem tel.: +48 58 627 23 23 lub poprzez kontakt e-mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 maj 2007 13:03

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

 Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

W ubiegłym roku zawirowań na rynku IT było wiele. Stagnacja w przetargach na informatyzację instytucji...

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN sukcesywnie zwalcza wykorzystywanie znaków graficznych i wizualnych, które łudząco przypominają zastrzeżone znaki towarowe,...

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo, światowy lider w produkcji artykułów spożywczych i napojów, wybrał ID Logistics, dostawcę usług logistycznych,...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj