logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Automatyczna identyfikacja w pralni

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
HDF wprowadza program usprawniający pracę pralni, oparty na technikach automatycznej identyfikacji. To jedyne na rynku tego typu rozwiązanie operujące w technologii RFID.

HDF Sp. z o.o., firma specjalizująca się w tworzeniu oprogramowania do zarządzania procesami, wprowadza autorski program HDF Pralnia 2007. Rozwiązanie adresowane jest do średnich i dużych pralni. Zautomatyzowanie procesów przy wykorzystaniu technik automatycznej identyfikacji znacznie podnosi ich wydajność - zwłaszcza tych pralni, które przyjmują do czyszczenia duże ilości odzieży (np. od klientów instytucjonalnych - zakładów czy fabryk zlecających czyszczenie odzieży roboczej swoich załóg). Zdecydowanie ograniczona liczba tzw. „ludzkich błędów” - oto kolejna korzyść z użytkowania programu. 
 
-  To unikatowe rozwiązanie: ze względu na segment rynku, do którego jest adresowane, bardzo szeroką funkcjonalność, możliwość pracy w oparciu zarówno o technologie kodów kreskowych, jak i RFID. - mówi Sebastian Nawrot, Key Account Manager, HDF Sp. z o.o. - Program automatyzuje procesy, wyraźnie poprawiając ich jakość oraz podnosząc efektywność firmy. Natomiast przystosowanie do zaawansowanego radiowego systemu identyfikacji towarów RFID - zwanego technologią przyszłości - oznacza, że HDF Pralnia 2007 to dla klientów inwestycja długoterminowa.

Przed przyjęciem odzieży do czyszczenia pracownik pralni umieszcza na niej etykiety z kodem kreskowym (program umożliwia ich generowanie) - HDF rekomenduje zastosowanie etykiet termozgrzewalnych, drukowanych na drukarkach termotransferowych i wprasowywanych w ubranie w temperaturze 200ºC (na życzenie klienta HDF może zająć się wydrukiem etykiet). Tak przygotowane etykiety wystarczają na ok. 30-50 prań. Odporność nośnika (na wysoką temperaturę, środki chemiczne, uszkodzenia mechaniczne) i jakość wydruku mają podstawowe znaczenie, jako że kod kreskowy przechodzi - wraz z ubraniem - pełen cykl prania i czyszczenia.

Pracownik pralni przyjmujący odzież skanuje - za pomocą terminalu - znajdujące się na niej etykiety. Zakodowane w etykietach dane - nazwisko i imię właściciela, nazwa firmy, kod pracownika pralni, rodzaj i rozmiar przyjmowanych ubrań, ich stan - zostają automatycznie przeniesione do komputera, a program rejestruje przyjęcie ubrań. Na tym etapie pracownik pralni może nadać odzieży status (np. zniszczona, wymaga reparacji etc.). Po zakończeniu czyszczenia, poprzez zeskanowanie etykiety można szybko uzyskać informację o lokalizacji danej rzeczy i miejsca, w które należy ją odłożyć. Przed wydaniem odzieży klientowi należy ponownie zeskanować etykietę - program porówna czy wydawane ubrania odpowiadają przyjętym oraz zarejestruje wydanie.

Aplikacja oferuje wiele dodatkowych korzyści, m.in. umożliwia zdefiniowanie częstotliwości wymiany odzieży - wówczas aplikacja sama przypomni pracownikom pralni o konieczności upomnienia się u klienta o przekazanie ubrań do czyszczenia. Odzież „przechodząca” przez pralnię jest automatycznie grupowana - program generuje zestawienie z informacją ile i jakiego rodzaju ubrań przekazał dany klient.  Dodatkowo HDF może dostosować program do indywidualnych wymagań klienta - np. pod kątem specyficznych wymagań (np. korporacyjnych) w zakresie raportowania czy gradacji uprawnień dostępu dla pracowników.

Program działa również w oparciu o RFID (Radio Frequency Identification), czyli system identyfikacji radiowej. Technologia ta pozwala m.in. znacznie oszczędzić czas, gdyż zdalny odczyt i zapis danych w oparciu o fale radiowe wyklucza konieczność skanowania (dane „sczytywane” są automatycznie przez specjalne bramki). HDF, oferując wszystkie elementy systemu RFID (transpondery, czytniki, anteny), proponuje również specjalne tagi pralnicze RFID - te nośniki danych są bezpieczne nawet dla delikatnych tkanin (nie mają ostrych krawędzi), niezwykle odporne na wielokrotne pranie (nawet przy użyciu silnych środków chemicznych), a przy tym bardzo małe.

HDF Pralnia 2007 składa się z dwóch części: aplikacji na komputer PC oraz z aplikacji na terminal. Ta ostatnia współpracuje z terminalem kodów kreskowych Motorola/Symbol MC3000 (na życzenie klienta HDF może przystosować program do pracy z innymi terminalami tej firmy). HDF Pralnia 2007 to program sieciowy i wielostanowiskowy. Dzięki przejrzystemu, intuicyjnemu interfejsowi jest łatwy w obsłudze, nawet dla mniej biegłych informatycznie pracowników.

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Dynamiczny start 2018 r. w ESA logistika - nowy magazyn…

Dynamiczny start 2018 r. w ESA logistika - nowy magazyn w Poznaniu

ESA logistika, operator logistyczny będący częścią Grupy Hitachi System Transport, odpowiadając na potrzeby swych klientów...

GEFCO przejmuje GLT i wzmacnia obecność na trasie Europa-Maroko

GEFCO przejmuje GLT i wzmacnia obecność na trasie Europa-Maroko

GEFCO ogłasza przejęcie hiszpańskiej firmy GLT specjalizującej się w usługach transportowych na trasie Europa-Maroko. Akwizycja...

PKN ORLEN rusza z budową własnej sieci ładowarek elektrycznych w…

PKN ORLEN rusza z budową własnej sieci ładowarek elektrycznych w Polsce

Koncern rozpoczyna pilotażowy projekt instalowania szybkich ładowarek do samochodów elektrycznych na swoich stacjach paliw. Właśnie...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj