logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Wyzwania rynku paletowego w Polsce

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Konferencja "Wyzwania rynku paletowego w Polsce", która odbyła się na początku października  w Warszawie była podsumowaniem badania przeprowadzonego od grudnia 2007 do czerwca 2008 z osobami zarządzającymi łańcuchem dostaw w ponad 80 firmach działających na naszym rynku. Badanie zrealizowane przez firmę DGL Polska na zlecenie CHEP Polska za pomocą indywidualnie przeprowadzonych wywiadów, stanowi   w tym sektorze premierę na polskim rynku. Dzięki takiej metodzie udało się uzyskać niezwykle rzetelne informacje obrazujące problemy i wyzwania stojące przed uczestnikami łańcucha dostaw.

Podczas konferencji, w której wzięło udział blisko 150 przedstawicieli największych firm produkcyjnych, dystrybucyjnych, a także logistycznych, przedstawiono wnioski z raportu.  W sposób przekrojowy ukazuje on konsekwencje braku kontroli nad obrotem paletami, a także ich przełożenie na pozycje kosztowe. Właściwe zarządzanie paletami jest wyzwaniem, które może przynieść znaczącą optymalizację kosztów. Na chwilę obecną element ten jest pomijany lub marginalizowany, przede wszystkim ze względu na brak wiedzy na temat faktycznej wartości palet w kosztach każdego z przedsiębiorstw.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele firmy CHEP: Peter Mackie, President CHEP Europe, Christophe Loiseau, SVP, Western Europe & Strategic Marketing, CHEP Europe oraz Jacek Machocki, Prezes Zarządu, DGL Polska. Kluczowe wnioski z badania przedstawił Aleksander Domaradzki, partner DGL Polska. Po zakończeniu prezentacji toczyła się niezwykle żywa dyskusja panelowa moderowana przez prof. dr hab. Krzysztofa Rutkowskiego z Katedry Logistyki w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Badanie zrealizowane przez firmę DGL Polska na zlecenie CHEP Polska dotyczące Wyzwań rynku paletowego w Polsce wskazuje na podstawowe czynniki, które determinują zarządzanie paletami, pokazując jednocześnie, które elementy procesu zarządzania mają kluczowe znaczenie dla optymalizacji kosztów.

Badanie zostało przeprowadzone od grudnia 2007 do czerwca 2008 wśród osób zarządzających łańcuchem dostaw w ponad 80 firmach działających na naszym rynku. Metoda indywidualnych wywiadów zastosowana w badaniu stanowi w tym sektorze premierę na polskim rynku. Takie podejście pozwoliło uzyskać rzetelne informacje obrazujące problemy i wyzwania stojące przed wszystkimi uczestnikami łańcucha dostaw: firmami transportowymi, dystrybutorami oraz dostawcami.

Wszyscy uczestnicy rynku są zgodni: palety otrzymywane w procesie wymiany są gorszej jakości od tych, które są przez firmę wysyłane. 30% transporterów, 45% spośród dostawców oraz 42% dystrybutorów zawsze otrzymuje w procesie wymiany palety gorszej jakości. Elementy, które mogą wpłynąć na poprawę systemu paletowego w Polsce to przede wszystkim zmniejszenie kosztów oraz poprawa jakości palet wprowadzanych do obiegu. Największym problemem blokującym właściwe zarządzanie paletami jest zaangażowanie czasowe oraz nakłady finansowe. Potrzeba stałego nadzoru pojawia się przede wszystkim w odpowiedziach firm transportowych, stanowiąc mniejszy problem w rozumieniu dystrybutorów, podobnie jak ryzyko związane z wymianą palet, które w ich przypadku przesuwane jest na dostawców.

Różnice pojawiają się także w kryteriach stosowanych w przypadku oceny uszkodzonych palet. 80% firm transportowych używa definicji uszkodzonej palety zgodnej z ECR Polska, a 20% stosuje własną, subiektywną definicję, opartą na stopniu zniszczenia palety. Podobne wyniki można odnotować w grupie dostawców: 74% emitentów używa definicji zgodnej z ECR Polska, 18% zaś stosuje własne kryteria. W przypadku dystrybutorów to odpowiednio: 92% i 8%. Kolejne rozbieżności pojawiają się w podejściu do napraw: brak standaryzacji w tym obszarze może być postrzegany jako rzeczywisty problem. 39% spośród dostawców, 37% firm transportowych i 59% dystrybutorów w ogóle nie dokonuje napraw palet.

Czynnik, który wyłania się jako największa przeszkoda do usprawnienia systemu paletowego w Polsce to czynnik ludzki. Nastawienie ludzi jest wskazywane znacznie częściej niż wymogi związane z ochroną środowiska. Dystrybutorzy i firmy transportowe cytują również niewystarczające kompetencje osób zaangażowanych w obrót paletami. Dla dostawców natomiast istotnym punktem jest poziom zaangażowania kierownictwa.

Przedsiębiorstwa nie mają rozeznania w przepływach oraz wolumenach palet, które znajdują się w obrocie, nie obliczają również całkowitych kosztów związanych z zarządzaniem paletami. Niewiele firm ma w swojej strukturze komórkę odpowiedzialną za całościowe zarządzanie paletami oraz związane z nimi procesy. Obecny system zarządzania paletami powoduje powstawanie licznych procedur, procesów oraz kwestii spornych, generując przy tym dodatkowe koszty. Wspólnym mianownikiem okazują się we wszystkich przypadkach konsekwencje kosztowe. W obrocie palet, struktura kosztów jest dość złożona i powinna uwzględniać wiele czynników: bilans pomiędzy kosztami i zakupu i wpływami ze sprzedaży (69% całkowitego kosztu zarządzania paletami), koszty transportu i składowania, koszty związane z kontrolą obrotu i samą jakością palet (17%), a także koszty administracyjne i związane z zamrożonym kapitałem. Przeciętny koszt na paletę w wysokości 9,02 PLN stanowi jedynie 69% faktycznego kosztu całkowitego, co oznacza, że większość organizacji nie bierze pod uwagę nawet do 31% faktycznego kosztu.

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

 Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

W ubiegłym roku zawirowań na rynku IT było wiele. Stagnacja w przetargach na informatyzację instytucji...

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN sukcesywnie zwalcza wykorzystywanie znaków graficznych i wizualnych, które łudząco przypominają zastrzeżone znaki towarowe,...

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo, światowy lider w produkcji artykułów spożywczych i napojów, wybrał ID Logistics, dostawcę usług logistycznych,...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj