logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Cushman & Wakefield podsumowało rynek magazynowy w Polsce

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Według danych Cushman & Wakefield III kwartał 2009 r. nie przyniósł gwałtownych zmian na rynku nieruchomości magazynowych w Polsce. Wśród deweloperów utrzymało się zachowawcze podejście do rozpoczynania inwestycji spekulacyjnych. Na rynek weszło jedynie 57.000 m kw. nowej powierzchni magazynowej, wobec podaży sięgającej 400.000 m kw. w tym samym czasie roku poprzedniego. Na skutek braku nowych inwestycji, powoli kurczą się zasoby powierzchni magazynowej w budowie. Na koniec września prace budowlane trwały już tylko przy 150.000 m kw. magazynów. W analogicznym okresie roku poprzedniego, powierzchnia pozostająca w budowie wynosiła ok. 1.250.000 m kw.

Między lipcem a wrześniem nastąpiła niewielka poprawa nastrojów wśród najemców. Zawarto umowy na blisko 200.000 m kw. powierzchni. Jest to najlepszy wynik w tym roku, chociaż odnotowany popyt stanowi jedynie 64% wolumenu powierzchni wynajętej w tym samym czasie roku poprzedniego. Do rynków cieszących się największym powodzeniem należą region warszawski (53.000 m kw. wynajętej powierzchni), Polska Centralna (49.000 m kw.) oraz Górny Śląsk (33.000 m kw.).

Mimo rosnącego popytu, część powierzchni magazynowej dostarczonej na rynek w tym roku nie znalazła najemców. Jednak w III kwartale po raz pierwszy nie zanotowano wzrostu wolumenu powierzchni niewynajętej. Udział wolnej powierzchni w całkowitych zasobach magazynowych wynosił we wrześniu 16,2%. Oznacza to utrzymanie się współczynnika pustostanów na poziomie zbliżonym do notowanego w poprzednim kwartale, ale jednocześnie wyższym o 5,8 punktów procentowych w stosunku do III kwartału 2008 r. Suma powierzchni pozostającej bez najemców wynosi prawie milion m kw. W stosunku do całkowitych zasobów, najwięcej wolnej powierzchni jest w Szczecinie (100%) oraz na Górnym Śląsku (21,1%), najmniej na rynku warszawskim (15,7%), w Poznaniu (9,3%) oraz w Trójmieście (1,4%). W związku z wysokim wolumenem niewynajętej powierzchni, najemcy wciąż mają możliwość negocjowania korzystnych dla siebie warunków najmu.

Mimo poprawy wskaźników ekonomicznych, prognozy na IV kwartał 2009 r. nie napawają optymizmem. Deweloperzy będą prawdopodobnie rozpoczynać jedynie te projekty, które zabezpieczą wcześniej umowami pre-lease. Według szacunków zostanie ukończone około 20% z powierzchni będącej w budowie na koniec września. W rezultacie na rynek wejdzie jedynie ok. 30.000 m kw. nowej powierzchni magazynowej, czyli blisko o połowę mniej niż w kwartale poprzednim.

Tomasz Olszewski, Partner, Dyrektor działu powierzchni przemysłowych i magazynowych w Cushman & Wakefield, stwierdził:
- Aktywność najemców pozostanie na poziomie zbliżonym do obserwowanego w III kwartale, chociaż pod koniec roku możliwy jest niewielki wzrost wolumenu najmu. W rezultacie zarówno współczynnik pustostanów, jak i wysokość czynszów nie powinny ulec dużym zmianom. Odwrócenie obecnego trendu spodziewane jest dopiero w połowie 2010 r.

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

 Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

W ubiegłym roku zawirowań na rynku IT było wiele. Stagnacja w przetargach na informatyzację instytucji...

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN sukcesywnie zwalcza wykorzystywanie znaków graficznych i wizualnych, które łudząco przypominają zastrzeżone znaki towarowe,...

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo, światowy lider w produkcji artykułów spożywczych i napojów, wybrał ID Logistics, dostawcę usług logistycznych,...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj