logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Przyszłość pod znakiem hybrydy

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ekologia stała się jednym z głównych wyzwań w logistyce wewnątrzmagazynowej. Odkąd pierwszy wózek widłowy z napędem hybrydowym wszedł do produkcji seryjnej należy postawić pytanie, jak wpłynie to na perspektywy w całej branży?Choć najszerzej znane jest wykorzystanie technologii hybrydowej w samochodach osobowych, to w pojazdach komunikacji miejskiej i użyteczności publicznej znajduje ona największe zastosowanie. Głównym powodem jest wysoka częstotliwość użytkowania, a przez to znaczna oszczędność kosztów. Kolejnym obszarem, w którym wdraża się nowoczesne technologie wykorzystujące odnawialne źródła energii oraz zmniejszania zużycia paliwa i emisji CO2, jest logistyka. Napęd hybrydowy dopiero stawia swoje pierwsze kroki w zasilaniu wózków widłowych, a już wywołuje liczne komentarze i prognozy. Zdaniem sceptyków nakłady kosztów są zbyt wysokie względem uzyskiwanych korzyści, a sama technologia w najbliższym czasie zostanie wyparta przez nowsze rozwiązania. Optymiści z kolei twierdzą, że nastała era hybryd w logistyce. Jak jest w rzeczywistości?

Potencjał innowacji
Technologia hybrydowa polega na wykorzystaniu dwóch rodzajów silników do napędzania pojazdów: elektrycznego razem ze spalinowym. Podczas hamowania odzyskiwana jest energia, która następnie przechowywana jest w specjalnym akumulatorze i uwalniana przy ponownym ruszaniu. Taki mechanizm jest szczególnie wydajny w przypadku wózków widłowych, które z założenia nieustannie zatrzymują się i ruszają podczas transportu towarów. Dynamiczny sposób jazdy oraz krótki czas pracy na wysokich poziomach energii przy starcie i podnoszeniu towarów powodują, że wykorzystanie technologii hybrydowej w produkcji wózków widłowych jest opłacalne. System pozwala na oszczędność paliwa rzędu 15 % (względem standardowego rozwiązania), a kolejnym atutem jest większa wydajność i niższa emisja spalin. Wbrew niektórym opiniom, koszty wdrożenia napędu w magazynie zwracają się bardzo szybko. Producenci szacują, że przy użytkowaniu wózka w wymiarze 1500 godzin rocznie, dzieje się to jeszcze przed upływem dwóch lat.

Krok naprzód
Prototypy pierwszych zastosowań technologii hybrydowej były znane już od dawna, i zgodnie z obietnicami producentów na etapie pomysłów się nie skończyło. W maju tego roku na targach CeMAT w Hannowerze odbyła się oficjalna premiera pierwszego seryjnie produkowanego wózka widłowego RX70 Hybrid firmy STILL. Zdaniem Borysa Wochny, prezesa firmy STILL Polska, wydarzenie to rozpoczęło nową erę w historii intralogistyki. Ochrona środowiska naturalnego oraz minimalizowanie kosztów użytkowania to obecnie priorytety przy wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań w codziennym zastosowaniu. Firmą, która jako pierwsza postanowiła wykorzystać RX70 Hybrid w transporcie poziomym jest spółka Fraport AG, operator na lotnisku we Frankfurcie.

Być albo nie być dla logistyki
Poszukiwanie alternatywnych źródeł energii, zwłaszcza tych czerpiących z odnawialnych zasobów jest obecnie głównym tematem w rozwoju branży logistycznej. Nadzieje, jakie niesie ze sobą napęd hybrydowy są olbrzymie. Dalsze prace nad wdrażaniem technologii pozwolą w przyszłości obniżyć koszty i upowszechnić ją na większą skalę w seryjnej produkcji.

Ostatnio zmieniany środa, 27 lipiec 2011 13:10

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj