logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Rośnie popyt na powierzchnie magazynowe

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Colliers International, wiodący doradca na rynku nieruchomości komercyjnych, zaprezentował wyniki najnowszego raportu nt. rynku nieruchomości magazynowych w Polsce, podsumowującego stan na koniec III kwartału 2011 r.

W trzech kwartałach 2011 roku do użytku zostało oddanych blisko 255 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni magazynowej. W III kwartale ukończono ponad 112 tys. m kw. w sześciu projektach. Obecne całkowite zasoby powierzchni magazynowych w Polsce szacowane są na ponad 6,66 mln m kw.

- Trzeci kwartał okazał się rekordowym pod względem wolumenu transakcji, który wyniósł ponad 550 tys. m kw., co stanowi 9,5% wzrost w stosunku do II kwartału, 38% w stosunku do pierwszego kwartału 2011 r. i aż 45% do analogicznego okresu roku 2010. - mówi Maciej Chmielewski, partner w dziale powierzchni logistycznych i przemysłowych Colliers International. Nowe umowy stanowiły 67,6% ogółu transakcji, natomiast ekspansje i renegocjacje odpowiednio 7,3% i 25,1%. W porównaniu do ubiegłego kwartału udział nowych umów najmu zwiększył się o około 17,5% a ekspansji o 7%, natomiast liczba renegocjowanych umów spadła o blisko 20%. Współczynnik powierzchni niewynajętej obniżył się o ponad 3% w stosunku do poprzedniego kwartału i wyniósł 11,3%.

Czynsze za powierzchnie magazynowe generalnie pozostają na stabilnym poziomie, jednakże w regionach, w których współczynnik powierzchni niewynajętej spada widoczna jest już tendencja wzrostowa.

Obecnie w budowie znajduje się ponad 330 tys. m kw. powierzchni magazynowych z czego około 40% powinno zostać oddanych do użytku jeszcze w tym roku. Warto zauważyć, że 66,5% budowanej powierzchni jest już wynajęta. Projekty spekulacyjne nadal mają niewielki udział w rynku, chociaż biorąc pod uwagę fakt, że współczynnik powierzchni niewynajętej utrzymuje cały czas tendencję spadkową możemy spodziewać się wzrostu liczby planowanych inwestycji w dużej części spekulacyjnych. Rynki o niskich współczynnikach powierzchni wolnej i małej całkowitej podaży powierzchni magazynowej, jak np. Kraków, będą nadal w kręgu zainteresowań deweloperów, natomiast dla najemców projekty typu BTS będą interesującą opcją.
- Przewidujemy dalszy wzrost popytu zarówno w strefach warszawskich, jak również w pozostałych regionach. - dodaje Maciej Chmielewski - Można oczekiwać, że stawki czynszu w związku z malejącym współczynnikiem powierzchni niewynajętej na większości rynków, będą wykazywać tendencję wzrostową w kolejnych kilku kwartałach.

Ostatnio zmieniany czwartek, 20 październik 2011 16:49

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj