logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Logistyka ubranżowiona

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Logistyka ubranżowiona Fot. STILL.

Choć na rynku infrastruktury magazynowej nie brakuje rozwiązań uniwersalnych, coraz większy nacisk kładzie się na dostosowanie specyfiki sprzętu do potrzeb konkretnych branż. Wyspecjalizowane technologie i sprofilowane modyfikacje zaprojektowane są tak, aby odpowiadać wymogom i warunkom pracy, dodatkowo usprawniając procesy logistyczne zachodzące w firmie.

Zróżnicowanie przewożonych w magazynie towarów i przyjętych strategii składowania jest bardzo duże, nic więc dziwnego, że także oczekiwania względem rozwiązań logistycznych są odmienne. Sprzęt musi spełniać nie tylko określone funkcje, ale także być dostosowany do warunków panujących w miejscu składowania: od ekstremalnych skoków temperatur po nierówną nawierzchnię. Mając na uwadze potrzeby poszczególnych branż powstają dedykowane dla nich rozwiązania.

Wytrzymałość dla przemysłu

Przemysł poddaje sprzęt magazynowy najcięższej próbie. Branża metalurgiczna; gdzie wózki widłowe narażone są na duże obciążenia, wysokie temperatury i uszkodzenia mechaniczne; wymusza na dostawcach poszerzenie oferty o takie rozwiązania, jak zabezpieczenie przeciwpyłowe siłowników czy dodatkowe osłony przed opryskami metalu. Głównie stosuje się tu czołowe wózki widłowe o zwiększonym maksymalnym udźwigu, w razie potrzeby wyposażając je w dodatkowy osprzęt, taki jak: paletyzery, obrotnice czy chwytaki. Rozwiązania dla przemysłu muszą być dostosowane do rodzaju transportowanego towaru oraz warunków ich przechowywania. Przykładowo, w branży drzewnej, gdzie magazynuje się ładunki o długich wymiarach, często wykorzystywane są wózki boczne oraz regały wspornikowe. Jeśli towary magazynowane są na zewnątrz, co ma miejsce na przykład w suszarniach drewna, niezbędne jest także zadaszenie miejsca ich składowania oraz zastosowanie sprzętu przeznaczonego do pracy w warunkach zewnętrznych.

Wózki widłowe do użytku zewnętrznego powinny posiadać większe niż standardowo koła oraz duży prześwit podłużny - mówi Przemysław Wlazeł z firmy STILL Polska - Tego typu rozwiązania zwiększają komfort operatora i pozwalają na sprawne manewrowanie pojazdem na nierównej nawierzchni. Dobrym wyborem są także modele wyposażone w silniki hybrydowe, które charakteryzują się wysoką wytrzymałością.

Sterylność dla spożywki
Napęd spalinowy nie znajduje zastosowania z kolei w przemyśle spożywczym. Ze względu na brak emisji spalin, do transportu żywności stosuje się jedynie wózki widłowe o napędzie elektrycznym. Jak w wielu branżach, także i tutaj stosowane są rozwiązania dedykowane specjalnie dla spożywki. Kluczowe, choćby w przetwórstwie rybnym, są technologie antykorozyjne. Zastosowanie stali nierdzewnej chroni sprzęt podczas kontaktu z solą, alkaliami czy kwasami. Wózki widłowe wyposażane są także w rolki i łożyska o zwiększonej odporności na korozję, olej przekładniowy i hydrauliczny przystosowany do ujemnych temperatur czy dedykowane środki smarowe. W przypadku branży mroźniczej, gdzie sprzęt narażony jest na duże skoki temperatur i pracę w warunkach poniżej -30 stopni C, kluczowe jest wyposażenie wózków widłowych w ogrzewaną kabinę operatora oraz dostosowanie wytrzymałości podzespołów do panujących warunków.

Elastyczność dla handlu
Wraz z poszerzaniem się oferty sieci handlowych i marketów, zróżnicowaniu ulegają ich potrzeby sprzętowe. Konieczność posiadania niewielkich ilości różnorodnego asortymentu powoduje, że składowanie jednostek pełnopaletowych odbywa się na wyższych poziomach magazynu. Wykorzystywane są tu regały wysokiego składowania, które obsługują wózki systemowe o wysięgu wideł nawet do 5 m. W takich warunkach kluczowe znaczenie odgrywają systemy wspomagające ich pracę (np. kamery umieszczone na szczycie wideł czy programator wysokości) oraz technologie optymalizujące lokalizację towaru o odmiennej rotacji. Na terenie samych sklepów stosowane są głównie wózki niskiego unoszenia. Tu prym wiedzie sprzęt zwrotny, mobilny i ergonomiczny. Prostota obsługi jest bardzo istotnym kryterium w branży, gdzie istnieje duża rotacja pracowników i nie wymagane są konkretne kwalifikacje czy uprawnienia. Duży nacisk na ciągłość dostaw sprawia, że to właśnie handel przywiązuje tak duże znaczenie do bezawaryjności sprzętu. Zapewniają to specjalne umowy full service, które nie tylko obejmują przejęcie przez firmę zewnętrzną odpowiedzialności za stan techniczny maszyn, ale także gwarancję dostarczenia urządzenia zastępczego na czas ewentualnej naprawy.

Ostatnio zmieniany środa, 09 maj 2012 08:23

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

DHL Express wspiera kampanię Potencjalnie (nie)Bezpieczni

DHL Express wspiera kampanię Potencjalnie (nie)Bezpieczni

DHL Express (Poland), będący dostawcą międzynarodowych usług ekspresowych, wspiera kampanię społeczną popularyzującą tematykę bezpieczeństwa internetowego...

Amica z tytułem Supply Chain Designer 2017

Amica z tytułem Supply Chain Designer 2017

Najwyższy w Polsce, 46-metrowy magazyn wysokiego składowania Amica został wyróżniony nagrodą główną - Supply Chain...

Młodzi logistycy czekają na wyniki drugiego etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

Młodzi logistycy czekają na wyniki drugiego etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

Zakończył się drugi etap jubileuszowej X Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej organizowanej przez Wyższą Szkołę Logistyki w...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj