logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Azja coraz ważniejszym kierunkiem dla logistyki

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Coraz większe nasycenie konsumpcyjne krajów europejskich zmusza koncerny do poszukiwań nowych rynków zbytu. Kierunkiem, który cieszy się rosnącą popularnością i ma duże perspektywy wzrostu jest Azja.

   Według autorów raportu "Asia Pacific Transport & Logistics 2014", dynamicznie rozwijające się kraje regionu Azji Południowo-Wschodniej powoli przestają być jedynie miejscem wytwarzania, a stają się poważnymi rynkami dla producentów z Europy. Autorzy wspomnianego raportu twierdzą też, że do 2017 roku ponad jedna trzecia globalnego rynku logistyki kontenerowej przypadnie na rynki Azji i Pacyfiku. Dla przedsiębiorców z branży logistycznej jest to jasna wskazówka, które kierunki handlu zagranicznego będą najbardziej popularne.

Rozważna ekspansja
   Firma Dachser, która rozpoczynała działalność od transportu drogowego w Niemczech, a następnie rozwijała się w Europie, obecnie posiada blisko 500 oddziałów w 42 krajach na całym świecie. Jest to firma rodzinna, która w szczególnie rozważny sposób podchodzi do planowania przyszłości - wszystkie inwestycje i ekspansje na nowe rynki wynikają z dokładnie przemyślanej, zaplanowanej strategii. Po poważnych przejęciach w Europie - w Hiszpanii i Włoszech, Dachser dokonał w ostatnich latach szeregu akwizycji w regionie Azji i Pacyfiku, przejmując udziały w spółkach w Indonezji, Singapurze, Tajlandii, Wietnamie, Malezji i Indiach oraz rozszerzając swoją działalność w Chinach i Korei Południowej. Podstawowa działalność operatora na rynkach azjatyckich to transport morski i lotniczy, a także logistyka kontraktowa, realizowane w ramach dywizji Dachser Air & Sea Logistics. Kolejne nowe lokalizacje operatora służą nie tylko rozszerzeniu oferty transportu wewnątrz kontynentu azjatyckiego, ale także uzupełnieniu globalnej sieci firmy.

Indie, Tajlandia, Bangladesz
   Dachser jest obecny na rynkach Indii, Tajlandii i Bangladeszu od 1996 roku, najpierw jako partner w spółce z AFL Pvt. Ltd., która była jedną z wiodących indyjskich firm logistycznych, a od 2014 roku jako Dachser. Region ten jest niezwykle ważny dla międzykontynentalnej infrastruktury logistycznej operatora. W samych Indiach, z oddziałem centralnym w Bombaju, firma zatrudnia około 500 pracowników w 27 lokalizacjach. W Bangladeszu operator prowadzi obecnie dwa oddziały, a w Tajlandii jeden - w Bangkoku.

Malezja, Indonezja
   W ramach realizacji strategii rozwoju dywizji Dachser Air & Sea Logistics, operator wszedł do Malezji w 2012 roku, jako partner jednej z lokalnych firm logistycznych. Już rok później firma otworzyła swój pierwszy oddział w sąsiedniej Indonezji, największym wyspiarskim kraju na świecie oraz jednym z motorów wzrostu gospodarczego w Azji. Obecnie Dachser ma tam kilka dodatkowych biur oraz planuje dalsze inwestycje w rozbudowę sieci w regionie, który ma bardzo duży potencjał rozwojowy. Niedawno indonezyjski rząd uruchomił ambitny projekt o wartości 150 mld dolarów, mający na celu osiągnięcie przez kraj do roku 2025 pozycji jednej z największych gospodarek światowych. Priorytetową potrzebą jest poprawa infrastruktury, co wpłynie również na rozwój logistyki.

Korea Południowa
   Dachser funkcjonował w Republice Korei od 2006 roku. Na początku działał jako udziałowiec w spółce joint venture, a po przejęciu od partnerów całości udziałów - jako Dachser Korea Inc. Potęga gospodarki Korei Południowej oraz jej ogromne możliwości technologiczne sprawiają, że to 50-milionowe państwo jest obecnie jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych krajów europejskich w Azji Wschodniej. Główna siedziba operatora logistycznego mieści się w stolicy kraju, Seulu. Dachser posiada również oddział w Pusan (Busan), który zajmuje się transportem morskim. Firma prowadzi magazyn do obsługi frachtu lotniczego na lotnisku w Incheon, które jest głównym portem lotniczym Korei oraz jednym z najważniejszych węzłów komunikacyjnych w Azji.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 01 grudzień 2014 12:35

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

PKN ORLEN rusza z budową własnej sieci ładowarek elektrycznych w…

PKN ORLEN rusza z budową własnej sieci ładowarek elektrycznych w Polsce

Koncern rozpoczyna pilotażowy projekt instalowania szybkich ładowarek do samochodów elektrycznych na swoich stacjach paliw. Właśnie...

Poczta Polska S.A. i PKP S.A. chcą współpracować na rzecz…

Poczta Polska S.A. i PKP S.A. chcą współpracować na rzecz rozwoju logistyki

Dwie z największych spółek Skarbu Państwa: PKP S.A. i Poczta Polska S.A. podpisały list intencyjny...

Toyota Motor Europe i Dassault Systèmes wspólnie pracują nad cyfrowym…

Toyota Motor Europe i Dassault Systèmes wspólnie pracują nad cyfrowym marketingiem nowej generacji

Firmy Dassault Systèmes i Toyota Motor Europe podpisały trzyletnią umowę, w ramach której będą pracować...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj