logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Podsumowanie pierwszej edycji Speed Docking

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zwycięzcy wraz z uczestnikami Speed Docking PL 2015, DC Jeronimo Martins Polska w Rudzie Śląskiej, 18.09.2015 Zwycięzcy wraz z uczestnikami Speed Docking PL 2015, DC Jeronimo Martins Polska w Rudzie Śląskiej, 18.09.2015

Zakończyła się pierwsza polska edycja konkursu Speed Docking, którego organizatorem był ECR Polska. Wzięło w nim udział 21 centrów dystrybucji sieci handlowych, spośród których najlepsze okazało się to należące do Jeronimo Martins Polska - w Wojniczu. Ceremonia wręczenia pucharu oraz omówienia wyników odbyła się 18 września br. w DC Ruda Śląska.

   Speed Docking to badanie o charakterze pozytywnego współzawodnictwa, polegające na mierzeniu i porównywaniu całkowitego czasu rozładunku ciężarówek w centrach dystrybucji (DC) od momentu przekroczenia bramy do opuszczenia centrum (from gate to gate). Dzięki wprowadzeniu do zarządzania łańcuchem dostaw elementów grywalizacji, Speed Docking nie tylko realnie poprawia wskaźniki logistyczne, ale również buduje zaangażowanie, ducha rywalizacji i zwiększa motywację pracowników w centrach dystrybucyjnych.
  Przez 10 tygodni, w okresie od marca do maja, w 21 centrach dystrybucji, należących do czterech wiodących w Polsce sieci handlowych, przedstawiciele ECR Polska oraz niezależnej firmy badawczej Caroz, odpowiedzialnej za opracowanie systemu pomiarów, mierzyli czas rozładunku ciężarówek przywożących towary od czterech producentów, którzy zadeklarowali uczestnictwo w badaniu (Coca-Cola, Danone, Kompania Piwowarska i Nestle). Czas mierzono od momentu przekroczenia bramy DC do chwili wyjazdu samochodu, za pomocą zainstalowanych w ciężarówkach komputerów pokładowych, uwzględniających także stopień ich załadunku. Łącznie zmierzono czasy rozładunku 2 180 dostaw.
   Zwycięzca - Centrum Dystrybucji Biedronki w miejscowości Wojnicz - uzyskał najkrótszy średni ważony czas rozładunku przez cały okres pomiarów: 1 godzinę i 36 minut! Ceremonia wręczenia pucharu oraz omówienia wyników odbyła się 18 września br. w DC Ruda Śląska, które również uzyskało wyróżniające się rezultaty w konkursie.
   Badanie Speed Docking organizowane jest co roku w tym samym czasie we wszystkich krajach uczestniczących w badaniu, dzięki czemu można porównywać ich rezultaty. Wyniki pierwszej edycji konkursu w Polsce są budujące na tle międzynarodowym, pomimo że średni czas rozładunku - 2 godziny i 20 minut - pozostawia jeszcze ogromny potencjał do usprawnień. Dla porównania - zwycięskie centrum dystrybucji w Holandii osiągnęło czas rozładunku na poziomie 50 minut. Badanie pokazało, że zaledwie 10% ciężarówek badanych w kraju opuściło centrum dystrybucji w ciągu godziny, a 90% - w ciągu 4 godzin. Dość duża była natomiast w polskim badaniu średnia wielkość pojedynczego ładunku (średnio 28 palet), co wskazuje, że pojemność badanych ciężarówek była wykorzystywana w sposób efektywny i zrównoważony.
   Polska na tle innych krajów europejskich wypadła satysfakcjonująco. Czasy rozładunków w naszym kraju są w prawdzie wolniejsze niż w Holandii, ale już porównywalne do tych w Belgii czy Luksemburgu, a zauważalnie krótsze niż np. w Czechach i na Słowacji.
   Celem udziału w projekcie Speed Docking jest wyeliminowanie strat na etapie rozładunku, a tym samym przyspieszenie całego łańcucha dostaw, poprzez co stanie się on bardziej zrównoważony. Dzięki zebraniu dużej ilości danych dotyczących każdego z uczestników zakończonej edycji konkursu, po jego zakończeniu otrzymali oni nie tylko generalny raport z całego badania, lecz także raporty szczegółowe dotyczące ich firmy, które są podstawą do dyskusji na temat skrócenia czasów rozładunków oraz wskazania obszarów usprawnienia i optymalizacji procesów w łańcuchu dostaw. Analiza tych danych pozwala na konstruowanie wniosków dotyczących wydajności i elastyczności łańcuchów dostaw, promuje najlepsze praktyki w zakresie przyjmowania dostaw, wskazuje na obszary o dużym potencjale usprawnień (np. udział czasu trwania czynności administracyjnych w łącznym czasie dostawy), daje także swoisty benchmark – pomiędzy różnymi uczestnikami rynku, ale także możliwość odniesienia się do innych krajów.
   Trwają już przygotowania do przyszłorocznej edycji konkursu. Informacji na jej temat udziela Biuro ECR Polska, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.. Więcej również na www.speeddocking.pl.

Ostatnio zmieniany czwartek, 24 wrzesień 2015 07:39

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

 Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

W ubiegłym roku zawirowań na rynku IT było wiele. Stagnacja w przetargach na informatyzację instytucji...

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN sukcesywnie zwalcza wykorzystywanie znaków graficznych i wizualnych, które łudząco przypominają zastrzeżone znaki towarowe,...

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo, światowy lider w produkcji artykułów spożywczych i napojów, wybrał ID Logistics, dostawcę usług logistycznych,...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj