logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Od hurtowni do operatora logistycznego

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

W TIM SA, jednym z największych dystrybutorów artykułów elektrotechnicznych w Polsce, w trzy lata przebyliśmy drogę, która innym zajęłaby dekadę. Całkowita zmiana modelu biznesowego po ćwierćwieczu działalności? Wiele firm w ogóle by się na to nie odważyło. Tymczasem u nas pora już na kolejny krok - uruchamiamy operatora logistycznego, specjalizującego się w obsłudze sektora e-commerce.

W podwrocławskich Siechnicach od grudnia 2015 r. trwa intensywna rozbudowa centrum logistycznego, z którego korzysta TIM. Latem powierzchnia obiektu powiększy się z 12 000 do ponad 41 100 mkw., z czego 15 000 mkw. zostanie przeznaczonych na magazyn logistyki kontraktowej. Całością zarządzać będzie nowa spółka córka TIM-u - 3LP SA.Od sieci hurtowni do handlu online
W TIM-ie sprzedajemy niemal wszystko, co związane z elektrycznością. Przez ponad 25 lat rozwijaliśmy ogólnopolską sieć hurtowni elektrycznych. Każda dysponowała własnym lokalnym magazynem, w którym składowane były najszybciej rotujące produkty. Od 2008 r. dostawy do sieci magazynów realizowało centrum logistyczne TIM-u w Siechnicach k. Wrocławia.
W lipcu 2013 r. postawiliśmy na sprzedaż online, uruchamiając sklep TIM.pl. Oznaczało to koniec sieci sprzedaży w dotychczasowej formie. Do lipca 2014 r. zlikwidowaliśmy wszystkie lokalne magazyny, przekształcając większość dotychczasowych oddziałów w biura handlowe. Ponad 2,5 roku po uruchomieniu e-sklepu bez cienia wątpliwości można nazwać TIM firmą e-commerce – ponad 3/4 obrotów pochodzi właśnie ze sprzedaży online.

Rewolucja logistyczna
Start TIM.pl oznaczał olbrzymią zmianę w pracy naszego centrum logistycznego. W dotychczasowym modelu sprzedaży większość wysyłek stanowiły przesyłki paletowe i wielkogabarytowe kierowane do magazynów oddziałowych, skąd klienci odbierali zamawiany towar. E-sklep oznaczał wysyłanie zamówień bezpośrednio do klientów i gwałtowny wzrost liczby przesyłek paczkowych.
Wraz ze startem TIM.pl zaczęliśmy dynamicznie poszerzać ofertę magazynową, a więc stale składowaną w magazynie w Siechnicach i wysyłaną do klientów w ciągu 24 godzin od złożenia zamówienia. Przełożyło się to na wzrost zapotrzebowania na powierzchnię magazynową, stąd decyzja o rozbudowie obiektu.
Warta 40 mln zł inwestycja wystartowała w grudniu 2015 r. Generalnym wykonawcą została Kajima Poland. Realizuje ją we współpracy z HE (Hillwood Europe) Enterprises. Powierzchnia Centrum Logistycznego TIM SA po zakończeniu rozbudowy latem 2016 r. sięgnie 41 100 mkw. Miesięcznie będzie mogło ono realizować nawet ponad 200 000 wysyłek. Prace budowlane prowadzone są równolegle z normalną pracą dotychczasowego obiektu.

Samodzielnie czy z zewnętrznym doradcą?
Zmiana modelu biznesowego i przygotowanie do rozbudowy wymagały wielu zmian w funkcjonowaniu obiektu. Stanęliśmy w obliczu wyboru: uczyć się na własnych błędach czy postawić na ugruntowaną wiedzę i doświadczenie wyspecjalizowanego zewnętrznego eksperta z dziedziny logistyki? Odpowiedź wbrew pozorom nie była oczywista.
Zewnętrzny doradca dysponuje wiedzą, jednak nie zna tak dokładnie naszej branży jak my sami. A to może przełożyć się na skłonność do powielania szablonowych rozwiązań, które niekoniecznie muszą sprawdzić się w naszym biznesie. Nie można też zapomnieć, że odpowiedzialność zewnętrznego eksperta jest ograniczona, a ostatecznie wszystko i tak spoczywa na naszych barkach. To my będziemy musieli funkcjonować ze wszystkimi pozytywnymi, jak i negatywnymi skutkami podjętych decyzji.
Dlatego choć w pierwszym okresie zmian TIM postawił na zewnętrzne wsparcie, ostatecznie zdecydowaliśmy, że od lipca 2014 r. stanowisko dyrektora logistyki obejmie osoba pracująca w TIM od kilkunastu lat – dotychczasowy dyrektor Wydziału Zarządzania Produktem Damian Krzympiec. Dokończył on zmiany związane z przejściem na e-commerce, by zająć się przygotowaniem do rozbudowy magazynu i wprowadzenia nowych funkcjonalności.

Wyjątkowe know-how i lokalizacja
Przez ostatnie 2,5 roku ponad siedmiokrotnie zwiększyliśmy liczbę miesięcznych wysyłek. W lipcu 2013 r., gdy ruszył TIM.pl, centrum logistyczne zrealizowało niespełna 12 300 wysyłek. W lutym 2016 r. - aż 87 000. W przypadku miesięcznie wydawanych linii zamówieniowych wzrost jest również imponujący - z ponad 90 000 do niemal 293 000.
Zyskaliśmy tym samym unikalne w Polsce know-how w zakresie obsługi logistycznej handlu online. Dysponując rozbudowanym centrum logistycznym w Siechnicach, które wystartuje już latem 2016 r., chcemy wykorzystać tę wiedzę, oferując outsourcing usług logistycznych innym podmiotom z sektora e-commerce. Stąd decyzja o powołaniu odrębnej spółki 3LP.
Znajomość specyfiki i potrzeb klientów kupujących online to oczywiście niejedyne atuty naszego centrum w Siechnicach. Nie bez znaczenia jest jego lokalizacja na południowy wschód od Wrocławia, przy Wschodniej Obwodnicy Wrocławia, umożliwiającej już teraz dogodne połączenie z autostradą A4, a w przyszłości także z drogą ekspresową S8. Z kolei położenie w oddaleniu od podwrocławskiego logistycznego zagłębia, jakim są okolice Bielan Wrocławskich, pozwala znacznie łatwiej pozyskać nowych pracowników w razie zwiększonego, sezonowego zapotrzebowania na personel.
W Siechnicach od początku stawialiśmy także na automatyzację. Dowodzi tego obecność w obiekcie już od jego uruchomienia unikalnej w naszej branży automatycznej układnicy do kabli na 1200 lokacji paletowych. Transportuje ona ważące tony bębny z kablami do specjalnych przewijarek, które odwijają i odcinają dokładnie taką długość kabla, jaką zamówił klient. Zadanie człowieka sprowadza się tylko do nałożenia kabla na przewijarkę i z powrotem na bęben. Reszta odbywa się automatycznie. W hali kablowej o powierzchni 2000 mkw. wykonuje się niemal 1000 cięć kabli i przewodów dziennie.

Więcej na temat wdrożeń nowoczesnych rozwiązań IT w TIM SA dowiecie się Państwo biorąc udział w bezpłatnej konferencji Computerworld Tech Logistics - już 21 kwietnia w Warszawie: http://www.computerworld.pl/konferencja/techlogistics/start

Ostatnio zmieniany piątek, 18 marzec 2016 16:06

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj