logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

II Forum MAGAZYN PRZYSZŁOŚCI

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

21 września 2016 r. w Centrum Techniki Magazynowej w Poznaniu odbyła się druga już edycja Forum Logistycznego MAGAZYN PRZYSZŁOŚCI zorganizowana przez PROMAG S.A. Tematem spotkania była przyszłość biznesu w erze automatyzacji i robotyzacji procesów intralogistycznych.

   W spotkaniu wzięło udział prawie 200 gości reprezentujących około 80 przedsiębiorstw (w tym m.in. CIECH S.A., Arvato Services Polska, Honda Motor Europe Logistics, GKN Driveline Polska, Coca Cola HBC Polska, Tarczyński, OSM Kalisz, KGHM, LG Electronics, TENNECO, Meble VOX i FAURECIA), a także przedstawiciele środowiska naukowego, w tym Instytutu Logistyki i Magazynowania, Wyższej Szkoły Logistyki oraz Urzędu Dozoru Technicznego oraz dostawcy rozwiązań logistycznych dla branży magazynowej (poza PROMAG S.A. – gospodarzem wydarzenia, Comau Robotics, Ferretto Group, DCLOG).

   Automatyzacja to szansa a nie zagrożenie
Co decydować będzie o konkurencyjności polskich przedsiębiorstw w następnych kilku latach? Kiedy automatyzacja procesów logistycznych będzie w naszym kraju standardem? I jakie są główne bariery ograniczające inwestycje w innowacje? To tylko kilka pytań, na które próbowano odpowiedzieć zarówno w trakcie części oficjalnej, jak i w trakcie rozmów kuluarowych.
   Jak podkreślała Karolina Tokarz, prezes zarządu i naczelny dyrektor PROMAG S.A., rozwiązania automatyczne sukcesywnie tanieją, ale nie w pełni przekłada się to w Polsce na wzrost zainteresowania tego typu produktami. I właśnie dlatego konieczna jest edukacja w zakresie możliwości jakie oferuje polskim firmom rynek logistyczny oraz korzyści wynikający z ich wdrożenia.

- Polska ma wiele do nadrobienia i to nie tylko w stosunku do krajów Europy Zachodniej, ale także do naszych najbliższych sąsiadów, gdzie procesy automatyzacji zachodzą szybciej, a firmy są bardziej otwarte na nowinki technologiczne. Potrzebujemy silnego impulsu do rozwoju, bo nowe technologie to ogromne korzyści nie tylko dla konkretnych firm, ale szansa na restrukturyzację całej polskiej gospodarki i rozwój nowych gałęzi przemysłu, w całkiem nowych sektorach. Automatyzacja to również jedyna droga, która pozwoli nam uniknąć tzw. pułapki średniego dochodu i awansować do grona państw wysoko rozwiniętych - podkreślała w trakcie spotkania Karolina Tokarz, PROMAG S.A.

   Do tego, że automatyzacja i robotyzacja procesów magazynowo-produkcyjnych jest w Polsce po prostu konieczna, zwłaszcza jeśli chcemy dalej konkurować na globalnym rynku, przekonywał także Michał Ochmański, Menedżer Sprzedaży Comau Robotics na Europę Środkowo-Wschodnią.

- Ogólny poziom automatyzacji zakładów wytwórczych mierzy się liczbą robotów, bo to one przekładają się w bezpośredni sposób na zaawansowanie techniczne określonej branży. Jak wynika z raportu IFR (International Federation of Robotics), Polska ma w tym aspekcie bardzo duży potencjał, ale z drugiej strony towarzyszy mu bardzo niski poziom świadomości co do oferowanych możliwości i korzyści. W efekcie, współczynnik robotyzacji jest u nas jednym z najniższych w Europie i jesteśmy w tyle nie tylko za Francją, Niemcami, ale także Słowacją czy Węgrami. Sprzedaż robotów w Polsce jest niemal 16-krotnie mniejsza niż w Niemczech i o połowę mniejsza niż w Czechach, które są przecież krajem zdecydowanie od nas mniejszym. Jeśli chcemy sprostać wyzwaniom współczesnego rynku, to ten dystans powinniśmy jak najszybciej zmniejszać - przekonywał Michał Ochmański, Comau Robotics.

   Marek Łabęda, dyrektor ds. technicznych, członek zarządu w PROMAG S.A. zwrócił uwagę na jeszcze jeden istotny aspekt związany z procesami automatyzacji, a mianowicie na to, że rosnąca konkurencyjność na globalnym rynku powoduje systematyczny wzrost wymagań jakościowych wobec firm. W logistyce i magazynowaniu są jednak takie obszary, gdzie możemy te wymagania spełnić tylko i wyłącznie dzięki pomocy maszyn i robotów - precyzyjnych, bardzo dokładnych, bezbłędnych.

   Pokazowe wdrożenia, prelekcje i nowe produkty
II Forum Logistyczne MAGAZYN PRZYSZŁOŚCI miało przede wszystkim wymiar praktyczny, dlatego wszyscy jego uczestnicy udali się również do Centrum Logistycznego PROMAG S.A. w Koninku, gdzie obejrzeli z bliska pracę w pełni zautomatyzowanego systemu gęstego składowania i transportu AutoMAG. W trakcie tego pokazu PROMAG po raz pierwszy zaprezentował nowy, w pełni autorski produkt, jakim jest wózek transferowy o nazwie AutoMAG Mover. Urządzenie to w połączeniu wózkiem wahadłowym AutoMAG Shuttle oraz przenośnikiem pionowym  AutoMAG Lift pozwala całkowicie wyeliminować wózki widłowe z obszaru składowania towarów i daje możliwość stworzenia w pełni autonomicznego systemu składowania. Dzięki temu rozwiązaniu PROMAG S.A. wprowadził na rynek bardzo efektywny automatyczny system składowania.
   Tak jak i w ubiegłym roku, tak i teraz poznańskiemu Forum MAGAZYN PRZYSZŁOŚCI towarzyszyły liczne prelekcje i prezentacje, poświęcone nowym rozwiązaniom intralogistycznym dostępnym na polskim rynku, trendom oraz przykładowym wdrożeniom. Prelegenci z firm PROMAG S.A. i Ferretto Group przybliżyli m.in. realizację automatycznego systemu składowania z układnicą w firmie Gessi, rozwiązania automatyzujące procesy w firmach Lamela, OSM Kalisz, Budmat i Lorenz Snack-World. Goście II Forum mogli także dowiedzieć się więcej na temat optymalnych sposobów kontroli procesów kompletacji i pakowania (prelekcja DCLOG) oraz korzyści jakie w kontekście automatyzacji pracy dają nowoczesne systemy identyfikacji towarów (prelekcja ILiM), a także zasięgnąć porad ekspertów i specjalistów od intralogistyki.
   W przerwach, uczestnicy wydarzenia chętnie korzystali z dostępnych w Centrum Techniki Magazynowej PROMAG multimedialnych stanowisk, pogłębiając swoją wiedzę logistyczną a przy tym dobrze się bawiąc, m.in. podczas rozmów i pamiątkowych zdjęć z robotem EUGENIUS, jazdy na symulatorze wózka widłowego czy gry z robotem. Spotkanie zakończyło się pokazem pracy automatycznej linii transportu, składowania, paletyzacji i identyfikacji towarów.
   W rozmowach kuluarowych pojawiały się opinie, że tego typu spotkania są potrzebne polskim przedsiębiorcom. Uczestnicy wydarzenia opuścili CTM PROMAG zainspirowani  pomysłami na usprawnienie swoich biznesów i podniesienie ich wydajności. Wielu gości potwierdziło swoją obecność na kolejnej już edycji Forum MAGAZYN PRZYSZŁOŚCI, która odbędzie się za rok.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 26 wrzesień 2016 07:34

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Panattoni Europe rusza z budową w Białymstoku

Panattoni Europe rusza z budową w Białymstoku

Panattoni Europe, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, startuje z budową pierwszego centrum logistycznego w...

Pol-Aqua wybuduje fragment drogi ekspresowej S6

Pol-Aqua wybuduje fragment drogi ekspresowej S6

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że wybrano firmę, która odpowiedzialna będzie za wykonanie...

GEFCO otwiera magazyn dedykowany dla branży medycznej

GEFCO otwiera magazyn dedykowany dla branży medycznej

Firma GEFCO otworzyła swój trzeci magazyn z kontrolowaną temperaturą dedykowany dla branży medycznej. Obiekt znajduje...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj