logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Lotniska w Kazachstanie dla ofiar klęsk żywiołowych w sąsiednich krajach

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W dniach 18-22 września br. w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Ałmaty odbyły się warsztaty w ramach programu Przygotowywanie Lotnisk na Klęski Żywiołowe (Getting Airports Ready for Disaster - GARD). Warsztaty zorganizowały Grupa DP DHL i Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) we współpracy z kierownictwem lotniska, przedstawicielami administracji rządowej oraz innymi ekspertami ds. pomocy humanitarnej w środkowoazjatyckiej republice.

    Ponad 50 urzędników i ekspertów z kazachskich organów odpowiedzialnych za porty lotnicze, m.in. przedstawicieli Komisji ds. Sytuacji Nadzwyczajnych przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych oraz Agencji Lotnictwa Cywilnego przy Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, Ośrodka ds. Sytuacji Nadzwyczajnych i Zmniejszania Ryzyka Klęsk Żywiołowych oraz innych organizacji humanitarnych, uczestniczyło w pięciodniowych warsztatach GARD, prowadzonych przez specjalistów z Grupy DHL i UNDP. Dzięki warsztatom uczestnicy i prowadzący mieli możliwość oceny aktualnego poziomu gotowości na lotniskach, prowadzenia ćwiczeń szkoleniowych oraz stworzenia szczegółowych zaleceń i planu działania, aby zapewnić, że lotnisko jest przygotowane na przyszłe kataklizmy.
   Bezpośrednio po klęsce żywiołowej lotniska odgrywają kluczową rolę w szybkim kierowaniu zespołów niosących ratunek i pomoc humanitarną do ludzi w potrzebie. Poza posiadaniem koniecznej infrastruktury lotniskowej i lokalnych połączeń transportowych, zespół na miejscu musi być przygotowany na sytuacje, jak radzić sobie z dramatycznym wzrostem ruchu lotniczego, przepływem towarów i ludzi, które zazwyczaj następują po klęsce żywiołowej.

- Jasny i elastyczny plan działań może pomóc operatorom lotnisk w minimalizowaniu logistycznych wąskich gardeł i w lepszym zarządzaniu gwałtownym napływem pomocy humanitarnej, wielkogabarytowych dostaw, takich jak żywność, woda i środki medyczne w przypadku katastrofy wywołanej przyczynami naturalnymi - powiedział Chris Weeks, dyrektor ds. pomocy humanitarnej w DHL. - Doświadczenia UNDP i Grupy Deutsche Post DHL w zakresie przekazywania pomocy humanitarnej i usuwaniu skutków klęski żywiołowej w miejscach, które są zagrożone negatywnymi zdarzeniami na całym świecie pokazały, że odpowiedni poziom infrastruktury i skuteczne operacje logistyczne nie tylko pomogłyby uratować życie ludzi, ale także pomogłyby zminimalizować straty gospodarcze. Z zadowoleniem obserwowaliśmy, jak rząd kazachski i władze Portu Lotniczego Ałmaty nadają priorytet gotowości i włączają ją do planów działań w celu lepszego reagowania na przyszłe katastrofy wywołane czynnikami naturalnymi.

   Ałmaty to miasto zlokalizowane w strefie aktywnej sejsmicznie i obarczone ponadprzeciętnym ryzykiem bycia dotkniętym przez trzęsienia ziemi. Leży w pobliżu Kirgistanu i Zachodnich Chin, czyli regionów, w których w ostatnich latach wystąpiły trzęsienia ziemi. Ponadto Kazachstan jest terenem podatnym na powodzie - topniejące śniegi spowodowały poważne powodzie na różnych obszarach kraju w 2015 r. i kwietniu tego roku.

- Środkowa Azja jest wysoce podatna na różnego rodzaju klęski żywiołowe, w tym w szczególności powodzie, osunięcia ziemi i trzęsienia ziemi. Zważywszy na fakt, że wiele krajów w regionie nie ma dostępu do morza, lotniska odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu ich ogólnej odporności na potencjalne katastrofy wywołane przyczynami naturalnymi i mają ogromne znaczenie dla ich zdolności do szybkiego reagowania - powiedział Armen Grigoryan, Climate Change/Disaster, doradca ds. Polityki Gotowości, Regionalny Ośrodek UNDP w Stambule. - Poprzez tworzenie silnych i skutecznych planów awaryjnych w celu zarządzania przepływem pomocy humanitarnej, warsztaty GARD wspierają działania UNDP zmierzające do wsparcia Rządu Kazachstanu w łagodzeniu skutków wszelkich możliwych klęsk w Kazachstanie, a także zapewnią, że Port Lotniczy Ałmaty będzie w stanie odgrywać rolę wspierającą w działaniach na rzecz pomocy osobom poszkodowanym w klęskach żywiołowych w krajach ościennych.

- Jako jeden z największych węzłów komunikacyjnych w Azji Środkowej, odpowiadający za ponad dwie trzecie kazachskiego lotniczego ruchu towarowego oraz posiadający pas startowy z certyfikatem CAT III, który może przyjąć każdy rodzaj samolotu nawet przy niskiej widzialności, Ałmaty odgrywać mogą znaczącą rolę w reagowaniu na każdą klęskę żywiołową w regionie - powiedział Aibol Bekmukhambetov, prezes Portu Lotniczego Ałmaty. - Współpracując z międzynarodowymi ekspertami na obszarze reagowania kryzysowego, spodziewamy się stworzyć solidny plan działań, który pozwoli Portowi Lotniczemu Ałmaty wzmocnić jego rolę w kierowaniu napływającej pomocy humanitarnej do dotkniętych społeczności w przypadku klęski żywiołowej. Oprócz oceny gotowości infrastruktury naszego lotniska i zwiększenia wiedzy pracowników, warsztaty doprowadzą do szeregu działań następczych, obejmujących plan działań, z którego będziemy mogli korzystać, żeby usprawnić naszą reakcję na wszelkie potencjalne sytuacje kryzysowe.

   We wrześniu specjaliści z Grupy Deutsche Post DHL i UNDP zrealizowali pięciodniowe warsztaty GARD w Porcie Lotniczym Quito w Ekwadorze, w których uczestniczyło ponad 30 urzędników, władze lotniska, przedstawiciele Urzędu ds. Lotnictwa Cywilnego i organizacji humanitarnych.

Ostatnio zmieniany wtorek, 26 wrzesień 2017 09:12

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj