logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Otwarcie Centrum Dystrybucji do Klienta IKEA

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Centrum Dystrybucji do Klienta IKEA w Jarostach już otwarte.

    Droga IKEA do sprzedaży wielokanałowej w Polsce
IKEA wdraża nowe rozwiązania w sprzedaży wielokanałowej w Polsce, aby klienci mogli dokonać zakupu mebli w dogodny sposób - w wybranym przez nich miejscu i czasie. W czerwcu 2016 r. wprowadzono sprzedaż mebli na telefon, a w lutym 2017 r. sprzedaż mebli przez internet. W tym czasie zostały otwarte również trzy Punkty Odbioru Zamówień.
   Otwarcie Centrum Dystrybucji do Klienta (CDC) w Jarostach stanowi kolejny etap w realizacji strategii sprzedaży wielokanałowej IKEA w Polsce. To nowe rozwiązanie logistyczne umożliwi wysyłkę zamówień bezpośrednio do klientów z centralnego magazynu IKEA w Jarostach, a nie ze sklepów, jak miało to miejsce do tej pory. Docelowo CDC będzie obsługiwało wszystkie zamówienia mebli online składane przez klientów w Polsce.  Dzięki temu, IKEA poprawi dostępność towarów w sklepach i sprzedaży internetowej, jak również jakość dostaw. Nowością będzie również to, że wszystkie produkty wysyłane z CDC będą zapakowane w specjalne, kartonowe paper-boxy. To bardzo wygodne rozwiązanie, które jeszcze lepiej zabezpiecza produkty IKEA przed potencjalnymi uszkodzeniami podczas transportu. Szacuje się, że w najbliższym roku CDC zrealizuje ponad 100 000 zamówień do klientów. Planowany czas dostawy z CDC do klientów to 3-6 dni roboczych, w zależności od lokalizacji.

   IKEA Distribution Services S.A.
IKEA Distribution Services S.A. zapewnia dostęp do produktów IKEA w różnych kanałach sprzedaży, w najkrótszym możliwym czasie, najlepszej cenie i przy zachowaniu najwyższej jakości. Rozwija kluczowe usługi dla klientów, m.in.: transport, montaż i instalacje kuchenne. Zapewnia również optymalną sieć wielokanałowej dystrybucji towarów do sklepów oraz bezpośrednio do klientów. IKEA Distribution Services S.A. w Polsce mieści się w dwóch lokalizacjach: Biuro Dystrybucji w Jankach (obok Warszawy) oraz Centrum Dystrybucji IKEA w Jarostach (obok Piotrkowa Trybunalskiego).

   Centrum Dystrybucji IKEA w Jarostach
Centralny magazyn IKEA w Jarostach jest jednym z 32 tego typu obiektów na świecie i jedynym w Polsce. IKEA Distribution Services S.A. zarządza operacjami na magazynie, od momentu jego powstania w 2000 r., we współpracy z zewnętrznym partnerem - francuską firmą FM Logistic. W Centrum Dystrybucji IKEA w Jarostach pracuje ok. 450 osób, z czego 400 to pracownicy FM Logistic. 

   Trzy funkcje biznesowe Centrum Dystrybucji IKEA w Jarostach:
W centralnym magazynie IKEA w Jarostach są prowadzone trzy różne rodzaje operacji, wspierające odmienne typy biznesu:
1. Centrum Dystrybucji (DC) - odpowiada za terminowe dostawy produktów do 23 sklepów IKEA z krajów regionu EEC&SEE: Polski, Czech, Słowacji, Litwy, Węgier, Chorwacji, Rumunii, Serbii i Bułgarii.
2. Punkt Konsolidacyjny - gromadzi towary od dostawców z Polski i Europy, które są następnie wysyłane do ok. 140 sklepów i magazynów DC oraz CDC IKEA na całym świecie.
3. Centrum Dystrybucji do Klienta (CDC) - nowe rozwiązanie logistyczne, które zapewnia realizację zamówień bezpośrednio do klientów w Polsce. Przewidywany czas dostawy do klienta to 3 dni robocze.

   Dane techniczne obiektu:
-  Powierzchnia budynku - 145 000 m2. Można ją porównać z powierzchnią 20 pełnowymiarowych boisk do piłki nożnej.
-  Przestrzeń składowania - 255 000 m3. Oznacza to, że w magazynie może znajdować się równocześnie ok. 300 000 palet.
-  Rampy samochodowe: 119
-  Rampy kolejowe: 5
-  Liczba artykułów IKEA: 9 000
-  W obiekcie znajdują się dwa automatyczne magazyny wysokiego składowania: magazyn o wys. 34 m i pojemności 90 000 m3 oraz magazyn o wys. 22 m i pojemności 52 500 m3.

   Zrównoważony rozwój w Centrum Dystrybucji IKEA w Jarostach
IKEA chce mieć pozytywny wpływ na ludzi i na środowisko. Dba o to, aby ideę zrównoważonego rozwoju realizować na wielu płaszczyznach i angażować w ten proces swoich współpracowników, partnerów biznesowych i lokalne społeczności. IKEA Distribution Services S.A. przykłada ogromną wagę do rozwiązań ekologicznych w obiekcie:
-  Energia elektryczna na potrzeby magazynu jest kupowana jako pakiet 100% energii zielonej. IKEA w Polsce produkuje energię elektryczną na własnych farmach wiatrowych dla zbilansowania potrzeb energii elektrycznej wszystkich spółek.
-   Parkingi, place manewrowe i droga dojazdowa do magazynu oświetlane są przez lampy LED.
-   Woda w obiekcie jest podgrzewana przez 16 kolektorów słonecznych.
-   2/3 magazynu jest ogrzewane przez pompy ciepła i rekuperację.
-   Magazyn posiada własną biologiczną oczyszczalnię ścieków oraz instalację do oczyszczania wód opadowych z parkingów, dróg i placów manewrowych.
-   Urządzenia do wysokiego składowania zostały wyposażone w systemy odzysku energii kinetycznej zamieniając ją na elektryczną.
   Wszystkie firmy, które są dostawcami towarów i usług dla Centrum Dystrybucji IKEA w Jarostach przechodzą proces weryfikacji standardu IWAY. Jest to kodeks postępowania IKEA dla wszystkich dostawców na świecie, który określa minimalne wymagania dotyczące środowiska, kwestii społecznych i warunków pracy. IKEA ściśle współpracuje również ze społecznością lokalną. Centrum Dystrybucji IKEA w Jarostach przeznacza co roku prawie 100 000 złotych na dotacje i działania edukacyjne.

Ostatnio zmieniany piątek, 12 styczeń 2018 08:43

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj