logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Jakie zmiany czekają branżę logistyczną w ciągu najbliższych lat? 7. edycja konferencji "Logistyka. Inwestycje. Przyszłość"

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Rynek logistyczny i magazynowy dynamicznie się zmienia pod wpływem nowych technologii oraz przeobrażeń na rynku pracy. Internet Rzeczy, nowe systemy fizycznego zarządzania przestrzenią, czy też wyzwania związane z zatrudnieniem to najważniejsze czynniki wpływające na kształt branży. Podczas 7. edycji konferencji "Logistyka. Inwestycje. Przyszłość", która odbyła się 27 marca w Gliwicach, specjaliści budujący nową rzeczywistość sektora dyskutowali o kierunkach rozwoju logistyki w perspektywie najbliższych 2 do 5 lat.

   Rynek logistyczno-magazynowy to integralna część Górnego Śląska, z czego 21% jego zasobów przypada na same Gliwice. Obecnie w mieście ulokowanych jest aż 29 nowoczesnych obiektów magazynowych, takich jak: SEGRO Logistics Park Gliwice, Prologis Park Gliwice, Diamond Business Park Gliwice, Goodman Gliwice Logistics Center czy Panattoni Park Gliwice III. W budowie znajdują się trzy nowe inwestycje: magazyn dla lidera e-commerce Amazon, przygotowywany przez firmę Panattoni, kolejny etap MLP Gliwice oraz następny magazyn w Panattoni Park Gliwice III.

- Gliwice przebijają się w kontekście Polski jako znakomite miejsce na projekty logistyczne - podkreślał Adam Neumann, wiceprezydent miasta Gliwice. Dzięki dobrej infrastrukturze drogowej i kolejowej, obecności Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz szerokiemu zapleczu naukowemu i dostępności pracowników miasto zamierza utrzymać ten trend.

- Plany największych deweloperów logistycznych wskazują na to, że rozwój będzie trwał w wysokim tempie - dodawał wiceprezydent.

   Jednym z istotnych czynników, z którym w najbliższej przyszłości zmierzą się przedstawiciele branży, są nowe systemy zarządzania przestrzenią.

- To przede wszystkim wyzwanie dla operatorów logistycznych, dostawców systemów IT, ale jednocześnie wielkie szanse optymalizacji kosztów dla klientów, świadomych tego, jak ważną rolę w całości i w biznesie odgrywa logistyka - mówił podczas konferencji Sławomir Rajch, Head of e-Commerce Raben Group, Raben Logistics Polska.

   Według portalu eft.com operatorzy logistyczni uważani są za nieinnowacyjnych. Jednak m.in. dynamiczny rozwój rynku e-commerce prowadzi do zmian. Przykładami wykorzystania innowacyjnych rozwiązań podzieliła się firma Raben Logistics Polska, opowiadając o nowych wdrożonych narzędziach, takich jak m.in. skanery pierścieniowe, Cubiscan - automatyczny pomiar SKU, mobilne drukarki, voice picking czy automatyczne linie grid pickingowe.

- Dużym wyzwaniem dla całego rynku stają się także rosnące oczekiwania najemców. Najemcy powierzchni magazynowych i przemysłowych stają się coraz bardziej wymagający i strategiczni pod względem specyfikacji technicznych przyszłych budynków, które planują wykorzystać, aby uzupełnić swoją działalność - podkreślał Tom Listowski, partner, dyrektor Działu Przemysłowego i Magazynowego CRESA.  Mimo tego, jak zaznaczył Piotr Wąs, dyrektor zarządzający SpaceFactory - Starsze budynki magazynowe mają szansę skutecznie konkurować z nowo wybudowanymi.

   Rynek magazynowy i produkcji lekkiej, jak wiele innych sektorów, ma problemy z pozyskaniem i utrzymaniem personelu. Kluczowymi wyzwaniami branży jest planowanie poziomu zatrudnienia oraz planowanie zmiany w wynagrodzeniach.

- 38% pracodawców na rynku magazynowym i lekkiej produkcji planuje zwiększyć wynagrodzenie w ciągu następnych sześciu miesięcy. Rynek będzie się zmieniał i będzie jeszcze większa konkurencja o pracowników - zaznaczyła Agnieszka Sabat, Marketing & Communications Manager, SEGRO Poland.

   Jak więc pozyskiwać pracowników? Według raportu "Rynek magazynowy i lekkiej produkcji - wyzwania i trendy w zatrudnieniu" przygotowanego przez firmę SEGRO i Randstad Polska ważnymi elementami, które pozwolą wyróżnić się pracodawcy są: wynagrodzenia, świadczenia pozapłacowe, bezpłatny dowóz do pracy, miejsce pracy, rekomendacje pracowników, dobry wizerunek pracodawcy oraz otwartość na zmiany. Wobec rosnących oczekiwań najemców, pracowników oraz konieczności wprowadzania zmian w fizycznym zarządzaniu przestrzenią, wykorzystanie nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań wydaje się być już nie tylko trendem, ale koniecznością, która pozwoli zbudować przewagę konkurencyjną. Przemysł 4.0 i związane z nim systemy cyberfizyczne, Internet Rzeczy i przetwarzanie chmurowe stają się rzeczywistością, w kierunku której zmierza branża logistyczno-magazynowa.

Ostatnio zmieniany wtorek, 10 kwiecień 2018 09:09

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj