logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

ProLogis działa proekologicznie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Firma ProLogis, największy na świecie właściciel, zarządca i deweloper obiektów dystrybucyjnych, zawarł umowę najmu powierzchni dachowej obiektu z przedsiębiorstwem użyteczności publicznej Southern California Edison (SCE), największym dostawcą energii elektrycznej w Kalifornii, w ramach jego nowego programu wykorzystywania energii słonecznej.

We wstępnej fazie tego programu, SCE wynajmie prawie 57 000 metrów kwadratowych powierzchni dachowej w centrum ProLogis Kaiser Distribution Park w miejscowości Fontana w Kalifornii. Powierzchnia ta zostanie wykorzystana do instalacji i eksploatacji paneli słonecznych o mocy wystarczającej do zasilania energią elektryczną 1426 gospodarstw domowych przez okres jednego roku. Po zakończeniu fazy wstępnej - obejmującej dodatkowo od 5 do 10 innych instalacji - planowanej na koniec 2008 r., rozpocznie się zasadniczy etap projektu związanego z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, którego zamierzeniem jest instalacja paneli słonecznych o mocy 50 MW rocznie do uzyskania łącznej mocy 250 MW - największej instalacji tego typu na terenie Stanów Zjednoczonych. Przewiduje się, że pojedyncze instalacje będą miały moc jednego do dwóch megawatów.

- Ten projekt może stanowić przełom w dziedzinie wykorzystania energii słonecznej. - powiedział  Jeffrey H. Schwartz, chairman i chief executive officer ProLogis. - Jesteśmy podekscytowani perspektywą współpracy z SCE przy ich pierwszej instalacji słonecznej na dachu i jesteśmy gotowi zapewnić dodatkową powierzchnię dachową w miarę postępu projektu. Umowa pomoże nam w realizacji własnej strategii zrównoważonego rozwoju i w optymalnym wykorzystaniu naszych zasobów.

Całość energii uzyskanej z instalacji będzie odprowadzana do lokalnej sieci energetycznej i pomoże zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną w południowej Kalifornii. Jako największy właściciel i deweloper powierzchni magazynowej południowej Kalifornii, ProLogis dysponuje zasobami niezbędnymi dla realizacji bieżących potrzeb SCE, a w przyszłości jest w stanie dostarczyć ogromne ilości powierzchni dachowej na potrzeby programu - firma jest właścicielem 180 obiektów dystrybucyjnych na terenie obsługiwanym przez SCE, o powierzchni prawie 4 milionów metrów kwadratowych, z których większość kwalifikuje się do programu SCE.

Również w Europie ProLogis prowadzi projekty z wykorzystaniem paneli słonecznych o łącznej mocy jednego megawata (obecnie w fazie eksploatacji bądź w budowie). We Francji, na terenie ProLogis Park Chanteloup firma zainstalowała na dachu panele solarne generujące energię elektryczną, która jest odprowadzana z powrotem do francuskiej lokalnej sieci publicznej. W Hiszpanii, na terenie ProLogis Park Penedes, firma zainstalowała najnowocześniejsze panele słoneczne z amorficznego krzemu, które produkują energię elektryczną z wykorzystaniem szerszego spektrum światła niż w tradycyjnej technologii krystalicznej, co umożliwia uzyskanie maksymalnej wydajności.

- Nasze dotychczasowe doświadczenia we Francji i Hiszpanii pokazują, że możemy skutecznie wykorzystywać panele słoneczne montowane na dachu do generowania ekologicznej, odnawialnej energii, odpowiadając na potrzeby lokalnych społeczności, a jednocześnie zwiększając stopę zwrotu z inwestycji w nasze nieruchomości. - powiedział Jack Rizzo, managing director of global construction w ProLogis. - Nasza umowa z SCE jest pierwszą tego typu w Stanach Zjednoczonych i kładzie podwaliny dla podobnych programów w całym kraju. Dysponując powierzchnią dachową ponad 46 milionów metrów kwadratowych na całym świecie, widzimy dalszy potencjał dla ujarzmiania energii słonecznej z naszych dachów.

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

PKN ORLEN rusza z budową własnej sieci ładowarek elektrycznych w…

PKN ORLEN rusza z budową własnej sieci ładowarek elektrycznych w Polsce

Koncern rozpoczyna pilotażowy projekt instalowania szybkich ładowarek do samochodów elektrycznych na swoich stacjach paliw. Właśnie...

Poczta Polska S.A. i PKP S.A. chcą współpracować na rzecz…

Poczta Polska S.A. i PKP S.A. chcą współpracować na rzecz rozwoju logistyki

Dwie z największych spółek Skarbu Państwa: PKP S.A. i Poczta Polska S.A. podpisały list intencyjny...

Toyota Motor Europe i Dassault Systèmes wspólnie pracują nad cyfrowym…

Toyota Motor Europe i Dassault Systèmes wspólnie pracują nad cyfrowym marketingiem nowej generacji

Firmy Dassault Systèmes i Toyota Motor Europe podpisały trzyletnią umowę, w ramach której będą pracować...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj