logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Inteligentne parki

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W Polsce przyszła moda na parki technologiczne, naukowe, przemysłowe i takie, które w swojej nazwie zawierają wszelkie możliwe kombinacje tych przymiotników. W Poznaniu i okolicach funkcjonują obecnie: Poznański Park Naukowo-Technologiczny, Nickel Technology Park Poznań w Złotnikach oraz Park Przemysłowy w Luboniu. Trwają także przygotowania do uruchomienia Poznańskiego Parku Technologiczno-Przemysłowego.

Zmiany w procesie wytwarzania produktów, umiejętności siły roboczej, a także potrzeba nowych lokalizacji zakładów przemysłowych wpłynęła na pojawienie się w krajach wysokorozwiniętych technopoli, czyli parków przemysłowych i naukowych. Z reguły lokowane są one w dużych aglomeracjach lub w ich pobliżu, wokół wyższych uczelni lub ośrodków badawczych. Z czasem skupiają coraz więcej firm i przekształcają się w wspomniane technopole. 

Pierwszym Parkiem  w Polsce był Poznański Park Naukowo-Technologiczny Jest on dziełem Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Inicjatorem jego utworzenia był prof. dr hab. Bogdan Marciniec z Wydziału Chemii UAM. Od powstania w 1995 roku, park stale się rozwija, zapewniając polskim naukowcom coraz szersze zaplecze analityczno-badawcze. Park tworzą nowoczesne laboratoria, specjalistyczne magazyny, ale i 5 tys. m kw. powierzchni biurowych wynajmowanych innowacyjnym przedsiębiorstwom.       

Z kolei pierwszym prywatnym obiektem tego typu w Polsce jest zlokalizowany w Złotnikach, 12 kilometrów od stolicy Wielkopolski, Nickel Technology Park Poznań. - Zaczynaliśmy skromnie od jednego biurowca. Teraz na naszym terenie znajdują się jeszcze dwie hale magazynowe, a drugi budynek biurowy jest już na ukończeniu - mówi Ewa Bujak, koordynator Public Relations w Nickel Technology Park Poznań. - Co ciekawe znajdą się tam takie udogodnienia jak przedszkole czy bistro - dodaje E. Bujak. 

Inwestorzy na tym jednak nie poprzestaną. W planach jest także budynek handlowo-usługowy dla społeczności lokalnej. Pierwszy obiekt, wybudowany przez rodzime Przedsiębiorstwo Techniczno-Budowlane Nickel, powstał w Złotnikach w 2006 roku. Od tego czasu rozwinęło się w nim wiele ciekawych inicjatyw, na przykład Wielkopolski Klaster Motoryzacyjny. - Jesteśmy wciąż otwarci na wszelkie innowacyjne projekty - zapewnia Lucyna Pieterek, Dyrektor Zarządzający NTPP. W Nickel Technology Park Poznań siedzibę ma obecnie 14 firm. Powierzchnia biurowa, wraz z nowym biurowcem, wynosi tu 9000 m kw., a najemcy magazynu mają do dyspozycji 12.000 m kw.

Na południe od Poznania powstał stosunkowo niedawno Park Przemysłowy Luboń. Jego właścicielem jest Luvena (dawne Zakłady Chemiczne Luboń Sp. z o.o). - W styczniu do użytku oddaliśmy pierwszą halę magazynową o powierzchni 8.500 metrów kwadratowych. Budowa kolejnej jest na razie w planach, ale wszystko zależy od zainteresowania klientów - mówi Jacek Żurawski z Parku Przemysłowego Luboń. - A plany parku są bardzo ambitne: 15.000 m kw. powierzchni biurowej i 75.000 m kw. magazynowej. PPL skierowany jest głównie do małych i średnich przedsiębiorstw z okolicy. Atutem Parku Przemysłowego Luboń jest niewątpliwie jego położenie w bezpośrednim sąsiedztwie autostrady A2 i posiadanie własnych bocznic kolejowych.

Misją powstającego właśnie Poznańskiego Parku Technologiczno-Przemysłowego jest umacnianie pozycji miasta, jako wiodącego ośrodka miejskiego w Polsce, poprzez rozwój innowacyjnych gałęzi gospodarki oraz przyczynianie się do kształtowania nowego ładu przestrzennego Poznania. PPTP zarządza Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji. 
- Pierwszy budynek parku zostanie oddany do użytku już we wrześniu. Jest to kompleksowo wyremontowany obiekt biurowy z lat 70-tych. Budynek mieści się przy ulicy 28 Czerwca - mówi Wojciech Krause, koordynator projektu PPTP. Powierzchnia magazynowa znajdzie się w innej części miasta. - W tej chwili pod uwagę brany jest obszar 50 hektarow na Żegrzu, który objęty został specjalną strefą ekonomiczną Kostrzyńsko-Słubicką  - dodaje W. Krause.

W połowie lipca tego roku został złożony wniosek o wydanie pozwolenia na budowę nowych obiektów. Cała inwestycja potrwa około 3-4 lata, a budynki oddawane będą etapami.  Łączna powierzchnia użytkowa 5 obiektów wyniesie ponad 15.000 m kw. Zainteresowanie najemców jest już spore. Park ma klientów na około 1/3 powierzchni pierwszego budynku. 

Stale rosnące zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe oraz na obiekty naukowo-technologiczne pokazuje, że jest jeszcze miejsce na rynku poznańskim na tego typu inwestycje. Świadczy o tym także ciągły rozwój istniejących parków i plany wybudowania kolejnych etapów.

Ostatnio zmieniany czwartek, 07 sierpień 2008 11:02

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

PKN ORLEN rusza z budową własnej sieci ładowarek elektrycznych w…

PKN ORLEN rusza z budową własnej sieci ładowarek elektrycznych w Polsce

Koncern rozpoczyna pilotażowy projekt instalowania szybkich ładowarek do samochodów elektrycznych na swoich stacjach paliw. Właśnie...

Poczta Polska S.A. i PKP S.A. chcą współpracować na rzecz…

Poczta Polska S.A. i PKP S.A. chcą współpracować na rzecz rozwoju logistyki

Dwie z największych spółek Skarbu Państwa: PKP S.A. i Poczta Polska S.A. podpisały list intencyjny...

Toyota Motor Europe i Dassault Systèmes wspólnie pracują nad cyfrowym…

Toyota Motor Europe i Dassault Systèmes wspólnie pracują nad cyfrowym marketingiem nowej generacji

Firmy Dassault Systèmes i Toyota Motor Europe podpisały trzyletnią umowę, w ramach której będą pracować...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj