logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Zapis czatu z dr. inż. Stanisławem Krzyżaniakiem

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wczoraj na łamach portalu logistyka.net.pl odbył się czat z dr. inż. Stanisławem Krzyżaniakiem na temat źródła zapasów i korzyści z ich utrzymywania. W półgodzinnej rozmowie wzięło udział 8 internautów.

Fragment rozmowy:

<Krystyna_Jakubczak> Skąd się biorą zapasy, jakie są korzyści z ich utrzymywania?

<skrzyzaniak> Z jednej strony zapasy powstają z faktu, że często nie sposób zsynchronizować potrzeb z dostawami. Z drugiej strony o ich utrzymywaniu mogą decydować względy ekonomiczne (tu można przywołać tzw. ekonomiczną wielkość zamówienia) lub potrzeba zapewnienia dostępności zapasu (poziom obsługi klienta) w przypadku niepewnych prognoz, zmienności popytu i niespodziewanych opóźnień dostaw.
W tej sytuacji korzyści mogą być związane właśnie z aspektami ekonomicznymi oraz związanymi z obsługa klienta. Jeśli chodzi o równowagę w poziomie zapasu i unikanie zapasu nadmiernego i niedoborów, to kluczem jest tu właściwe kształtowanie zapasu zabezpieczającego.

<MagTrans_Zabrze> W jaki sposób kształtować poziom zapasów, żeby uniknąć niedoborów lub nadmiernych zapasów?

<skrzyzaniak> Trzeba starannie określać wszystkie wielkości wpływające na ich poziom: poziom obsługi (nie tylko wielkość tego poziomu ale i jego definicja), a także parametry określające zmienność losową popytu i czasu cyklu uzupełnienia.

<Krystyna_Jakubczak> Rynek powierzchni magazynowych w naszym kraju rośnie nieprzerwanie od wielu lat. Jednocześnie światowy krach gospodarczy najbardziej odbił się na segmencie nieruchomości oraz po części - transporcie. Czy sytuacja gospodarcza na świecie zmieni jakoś spojrzenie na gospodarkę zapasami? Czy wymusi drastyczne zmiany?

<skrzyzaniak> Wzrost powierzchni magazynowych niekoniecznie musi wynikać z tworzenia nadmiernych zapasów. To raczej odzwierciedlenie wzrostu gospodarczego. Jednak obecna sytuacja gospodarcza na pewno wymusi także konieczność bardziej restrykcyjnego zarządzania zapasami. Wciąż - moim zdaniem - nie w pełni wykorzystuje się możliwości, które dają różne koncepcje logistyczne oparte na współpracy partnerów i wymianie informacji. To potężne źródło potencjalnych oszczędności.

Pełny zapis z czatu z dr. inż. Stanisławem Krzyżaniakiem jest dostępny TUTAJ.
Dr inż. Stanisław Krzyżaniak - pracownik naukowy Instytutu Logistyki i Magazynowania oraz Wyższej Szkoły Logistyki. W działalności badawczej, dydaktycznej i doradczej zajmuje się przede wszystkim zagadnieniami modelowania, symulacji oraz optymalizacji procesów związanych z gospodarką zapasami. Autor wielu publikacji z zakresu logistyki. Jest członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Logistycznego, które reprezentuje we władzach Europejskiego Stowarzyszenia Logistycznego (ELA). Należy do Europejskiej Rady ds. Certyfikacji w Logistyce (ECBL). Był współorganizatorem stworzonego w 2000 roku Europejskiego Systemu Certyfikacji Logistyków w Polsce. Działalność dydaktyczna obejmuje wykłady i seminaria na studiach licencjackich i magisterskich oraz różnego rodzaju studiach podyplomowych, w tym na studiach z logistyki zorganizowanych i prowadzonych dla nauczycieli tego przedmiotu przez Wyższą Szkołę Logistyki.

Ostatnio zmieniany czwartek, 11 grudzień 2008 11:13

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

DHL Express wspiera kampanię Potencjalnie (nie)Bezpieczni

DHL Express wspiera kampanię Potencjalnie (nie)Bezpieczni

DHL Express (Poland), będący dostawcą międzynarodowych usług ekspresowych, wspiera kampanię społeczną popularyzującą tematykę bezpieczeństwa internetowego...

Amica z tytułem Supply Chain Designer 2017

Amica z tytułem Supply Chain Designer 2017

Najwyższy w Polsce, 46-metrowy magazyn wysokiego składowania Amica został wyróżniony nagrodą główną - Supply Chain...

Młodzi logistycy czekają na wyniki drugiego etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

Młodzi logistycy czekają na wyniki drugiego etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

Zakończył się drugi etap jubileuszowej X Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej organizowanej przez Wyższą Szkołę Logistyki w...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj