logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Konferencja "Strategie sukcesu w erze globalizacji. Od niepodległości do wolności. Dokąd zmierzamy?"

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Podczas konferencji zastanawiano się, jak zwyciężyć w walce z wielkimi przedsiębiorstwami? Jak wykorzystać sukces, aby utrzymać rynkową pozycję? I jaki jest optymalny model podziału światowego kapitału?

Konferencję zorganizowała firma doradcza AT Kearney 16. listopada w Warszawie. Wśród zaproszonych gości znalazło się wielu wybitnych polityków. Z postulatem sprawiedliwej dystrybucji dóbr zwrócił się do zebranych były prezydent Lech Wałęsa.

 - Nikt nie zgodzi się z tym, że 10 proc. osób ma majątek odpowiadający 90 proc. całego globalnego majątku - powiedział laureat Nagrody Nobla.

Zwrócił również uwagę na konsekwencje, do jakich prowadzą nierówności społeczne. Wśród nich wymienił rządy populistów, które chcąc wykorzystać kapitał zgromadzony przez najbogatszych doprowadzają gospodarkę do ruiny.

- W dobie koncentrowania kapitału przez światowe koncerny konieczne jest odejście od opracowywanych nawet dwadzieścia lat temu modeli strategicznych
- mówił w swym przemówieniu prof. Andrej Vizjak z AT Kearney.

Vizjak poinformował, że w ciągu ostatnich 10 lat firmy wydały na przejęcia i fuzje ponad 22 biliony dolarów, czyli około połowę wartości globalnego PKB. Najwięcej na tego typu transakcje wydano w 2000 roku (prawie 3 biliony dol.) i w 2007 r., przed ostatnim kryzysem finansowym (ponad 3,4 biliona). Rezultatem koncentracji jest to, że kilka procent światowych firm kontroluje ponad połowę światowych zasobów pieniężnych.

- Trzy tysiące przedsiębiorstw kontroluje 84 proc. światowej gospodarki. (...) Około 1,2 tys. największych firm kontroluje 68 proc. globalnych zasobów kapitałowych - powiedział Vizjak.

- Mimo swoich możliwości Polska wciąż znajduje się na peryferiach światowego rynku - ocenił były minister finansów RP prof. Grzegorz Kołodko.

Prof. Kołodko zwrócił uwagę, że 80 proc. polskich obrotów handlowych dotyczy kontaktów z Unią Europejską, która wytwarza zaledwie 20 proc. światowej produkcji.

- Polska ma potencjał, ale nie jest on wykorzystywany, ponieważ nadal w polityce makroekonomicznej górę bierze nurt neoliberalny (...) Polska ma wielkie szanse, natomiast cały czas problem tkwi bardziej w ramach polityki niż wiedzy ekonomicznej, jak te szanse wykorzystać - podsumował Kołodko.

Podczas konferencji zaprezentowano również najnowszą publikację "Walka z rekinami biznesu" autorstwa prof. Andreja Vizjaka oraz Aleksandra Kwiatkowskiego - partnera zarządzającego w polskim oddziale firmy AT Kearney. Książka ta stanowi owoc ponad dwunastu lat badań nad koncentracją przemysłu, fuzjami i przejęciami oraz strategiami działania w niszach rynkowych.

Ostatnio zmieniany środa, 02 grudzień 2009 12:36

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj