logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

XVII Parada Parowozów w Wolsztynie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Kilkanaście tysięcy osób obejrzało w dniach 30 kwietnia - 1 maja niezapomniane parowozowe show - Paradę Parowozów, która odbyła się w Wolsztynie (woj. Wielkopolskie). Niezwykłą podróż w czasie zorganizowały Spółka PKP Cargo i Fundacja "Era Parowozów".
  

 
Zabawa podczas tegorocznego majowego weekendu w Wolsztynie rozpoczęła się już 30 kwietnia widowiskiem „Światło, dźwięk i para". Ten wieczorny pokaz, to nowoczesna forma spektaklu muzycznego, w której główną rolę zagrały zabytkowe lokomotywy i buchająca para, światło oraz muzyka Fryderyka Chopina w rockowej aranżacji, przygotowanej m.in. przez Jana Borysewicza, Grzegorza Markowskiego i Patrycję Markowską. To niezapomniane widowisko, będące mostem łączącym przeszłość ze współczesnością. Punktem kulminacyjnym drugiego dnia imprezy (1 maja) było uroczyste otwarcie Parady Parowozów. Oficjalny list, skierowany do prezesa PKP CARGO S.A. Wojciecha Balczuna od Marszałka Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, odczytał Ireneusz Wasilewski - członka zarządu PKP CARGO ds. pracowniczych. Marszałek Komorowski podziękował w liście organizatorom parady za zaangażowanie i ogromną pracę na rzecz zachowania historycznego dziedzictwa.  Organizatorzy otrzymali również podziękowanie od fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy za udział w zbiórce pieniędzy. W styczniu br. na rzecz fundacji przekazana została kwota 950 zł, za którą wylicytowany został przejazd w kabinie parowozu, który otworzył Paradę Parowozów 2010. Po części oficjalnej nastąpiła wyczekiwana przez widzów prezentacja najpiękniejszych parowych lokomotyw z Polski, Węgier, Czech i Niemiec. W tegorocznej paradzie wzięły udział następujące parowozy:
•   313.432 [Czechy – depo Luzna u Rakovnika],
•   242 001 [Węgry – MAV Nosztalgia],
•   01 509  [Niemcy – Pressnitztalbahn / LDC e.V. Cottbus],
•   Ty2-953, Ol12-7, Tkt48-191, [Zakład Małopolski PKP CARGO S.A.],
•   Pm36-2, Pt47-65, Tr5-65, Ol49-59, Ol49-7, [ Zakład Wielkopolski PKP CARGO S.A.]
Parowóz Pm36-2, czyli słynna "Piękna Helena" wróciła do Wolsztyna po prawie dwuletniej przerwie. Parowóz ten, to jeden z dwóch egzemplarzy z lat trzydziestych ubiegłego wieku. Osiąga prędkość ponad 130km/h. Jego konstrukcja została nagrodzona złotym medalem na wystawie techniki w Paryżu w 1937 roku. Ostatnią planową jazdę "Piękna Helena" wykonała w kwietniu 1965 roku, a potem trafiła do Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. Po remoncie kapitalnym w Pile, w 1995 r., parowóz ten trafił do Wolsztyna, gdzie jest nadal wykorzystywany w ruchu planowym. Można było również podziwiać parowóz Ok1-359 zbudowany w roku 1917, który zagrał m. in. w nagrodzonym Oscarem filmie "Pianista" Romana Polańskiego.  1 maja już od godz. 10:00 na dzieci i dorosłych czekały liczne atrakcje, a wśród nich "artystyczna podróż" parowozem po europejskich miastach - "Podróż po Europie". Występ ten przygotowali aktorzy polskich teatrów - Buffo, Roma, Komedia.  Każdy uczestnik imprezy miał okazję przejechać się pociągiem retro lub drezyną na pobliskich trasach, zwiedzić parowozownię czy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z parowozem TKt48-143, który został odrestaurowany przez Fundację Era Parowozów m.in. ze środków pochodzących ze zbiórek publicznych. Warto wspomnieć, że Fundacja w tym roku obchodzi okrągły jubileusz - właśnie mija 5 lat od momentu jej powołania do życia! W tym czasie udało się odrestaurować cztery parowozy.  Ważnym elementem pikniku była akcja ratowania starych lokomotyw. Dzięki środkom finansowym zebranym podczas Parady Parowozów, w ramach zbiórki publicznej oraz sprzedaży okolicznościowych pamiątek, Fundacja odnawia co roku w Wolsztynie jeden parowóz. Parada Parowozów w Wolsztynie co roku gromadzi tysiące widzów, którzy mogą podziwiać wyjątkowe maszyny, zapoznać się z historią europejskiego kolejnictwa XIX i XX wieku, a to wszystko na terenie wolsztyńskiej Parowozowni, która jako jedyna w Europie realizuje planowy ruch pociągów prowadzonych lokomotywą parową.  Od 2003 roku gospodarzem i mecenasem Parowozowni Wolsztyn jest, w myśl hasła "Już od pokoleń kochamy kolej…", Spółka PKP Cargo. Opiekę nad zabytkowym taborem w Wolsztynie sprawuje powołana w 2005 roku z inicjatywy Zarządu PKP Cargo S.A. Fundacja "Era Parowozów".  W tym roku Paradę Parowozów wsparli: CARGOSPED Sp. z o.o., PKP Cargo Service Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Spedycyjne Trade Trans Sp. z o.o., Urząd Miasta i Gminy Wolsztyn.  Patronat Honorowy objęły: Polska Organizacja Turystyczna oraz Wielkopolska Organizacja Turystyczna.
Ostatnio zmieniany środa, 05 maj 2010 11:14

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

DHL Express wspiera kampanię Potencjalnie (nie)Bezpieczni

DHL Express wspiera kampanię Potencjalnie (nie)Bezpieczni

DHL Express (Poland), będący dostawcą międzynarodowych usług ekspresowych, wspiera kampanię społeczną popularyzującą tematykę bezpieczeństwa internetowego...

Amica z tytułem Supply Chain Designer 2017

Amica z tytułem Supply Chain Designer 2017

Najwyższy w Polsce, 46-metrowy magazyn wysokiego składowania Amica został wyróżniony nagrodą główną - Supply Chain...

Młodzi logistycy czekają na wyniki drugiego etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

Młodzi logistycy czekają na wyniki drugiego etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

Zakończył się drugi etap jubileuszowej X Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej organizowanej przez Wyższą Szkołę Logistyki w...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj