logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Logistics 2010: Belgijski klaster "Logistyka w Walonii"

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Walonia, posiadająca idealne położenie geograficzne na południu Belgii, obrała drogę masowych inwestycji w celu zwiększenia swojej atrakcyjności logistycznej dla międzynarodowych inwestorów. Wyzwanie, aby uczynić z logistyki rzeczywisty „biegun rozwoju i konkurencyjności”, już zostało podjęte i okazało się korzystne dla tego regionu.

- Ponad 80% dóbr konsumpcyjnych dociera dziś do Europy kontenerami. Z Rotterdamu, Antwerpii, Dunkierki, Zeebruges rozładowany kontener może być dostarczony najpóźniej w ciągu 24 godzin w dowolne miejsce przeznaczenia na terenie Walonii - czy to transportem rzecznym, kolejowym, czy drogowym - wylicza Bernard Piette, przedstawiciel sieci Logistics in Wallonia. -  Tempo wzrostu ruchu kontenerowego zwiększyło się znacznie w ciągu ostatnich 5 lat (+7%/rok).

O ile transport drogowy lub kolejowy wymagałyby poważnych inwestycji w celu podniesienia wydajności, to duże znaczenie gospodarcze sieci portów belgijskich (Antwerpia, Gent, Ostenda, Zeerbruges i Liege) już jest faktem: blisko 5% PKB Belgii pochodzi z działalności związanej z tymi pięcioma portami.  Antwerpia jest niewątpliwie pierwszym portem Belgii i czwartym na świecie w międzynarodowym transporcie morskim. Nie należy jednak niedoceniać roli sieci rzecznej w Walonii, którą tworzą cztery porty (Charleroi, Liege, Namur i Région du Centre).

Kompleks portów wewnętrznych w Liege jest trzecim w Europie. Jest w stałej ekspansji i daje bezpośrednio zatrudnienie ponad 11000 osób (a pośrednio 15700). Dostępny dla rzeczno – morskich statków kabotażowych o nośności do 2500 ton i konwojów popychanych przez 2 barki (4500 ton), stanowi ważne zaplecze portu w Antwerpii. Dzięki sieci żeglownych dróg rzecznych, Walonia posiada świetne połączenie z głównymi portami morskimi: Antwerpią, Rotterdamem i Dunkierką.

Aby wesprzeć rozwój logistyki, władze Walonii utworzyły w lipcu 2006 roku „biegun konkurencyjności” Logistics in Wallonia. Pod tą nazwą kryją się trzy rodzaje działalności, wzajemnie się uzupełniające, aby uczynić z Walonii centrum logistyki:
- działalność klastrowa: Logistics in Wallonia jest miejscem spotkania wszystkich podmiotów związanych z sektorem: firmy transportowe, logistyczne, zarządzające infrastrukturą, placówki szkoleniowe,
- ożywianie działalności klastra i zachęcanie firm z branży do realizacji projektów innowacyjnych,
- we współpracy z Walońską Agencją ds. Inwestycji Zagranicznych (AWEX), Logistics in Wallonia realizuje misję wspierania potencjalnych inwestorów zagranicznych w Walonii w ich dążeniach do rozwoju sieci logistycznych w Europie zachodniej.

Więcej na temat sieci Logistics in Wallonia w najnowszym numerze czasopisma Logistyka.
Ostatnio zmieniany środa, 12 maj 2010 16:06

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Cyberbezpieczeństwo w 2018 roku

Cyberbezpieczeństwo w 2018 roku

W mijającym roku cyberataki spędzały szefom firm sen z powiek. Największe z nich były ukierunkowane...

Panattoni Europe rusza z budową w Białymstoku

Panattoni Europe rusza z budową w Białymstoku

Panattoni Europe startuje z budową pierwszego centrum logistycznego w Białymstoku. Nowa lokalizacja dewelopera - Panattoni...

Pol-Aqua wybuduje fragment drogi ekspresowej S6

Pol-Aqua wybuduje fragment drogi ekspresowej S6

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że wybrano firmę, która odpowiedzialna będzie za wykonanie...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj