logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Inżynier logistyk poszukiwany

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W opublikowanym przez „Newsweek” rankingu „Najbardziej poszukiwany zawód 2010 roku”, specjalista od zarządzania spedycją znajduje się na drugim miejscu. Przewiduje się, że w ciągu dziesięciu lat pozycję lidera zajmie inżynier logistyk.

Ranking ukazał się 26 stycznia 2010 roku w artykule „Najbardziej poszukiwane zawody najbliższej przyszłości” autorstwa Marka Rabij. Według Marka Rabij, na wahania koniunktury spory wpływ mają nowe trendy społeczne, demograficzne czy wreszcie moda.

- Internet, starzenie się społeczeństwa, postępująca mobilność społeczna - wszystko to w najbliższych latach zmieni układ sił w wielu zawodach. Biuro European Working Condition Observatory przy Komisji Europejskiej w najnowszym opracowaniu szacuje, że w Polsce najlepiej będzie związać przyszłość z branżą usługową, w której w najbliższych pięciu latach powstanie prawie pół miliona nowych miejsc pracy. Nie najgorzej będzie się wieść specjalistom od transportu i gospodarki magazynowej - w latach 2010-2015 przybędzie dla nich ponad 100 tys. miejsc pracy - twierdzi Marek Rabij, „Newsweek”.

Podobne wnioski, wynikają z badań przeprowadzonych na początku tego roku przez portal otoPraca.pl.

- Inżynierowie, informatycy, elektronicy, budowlańcy mają łatwiej. Tak wykwalifikowanych pracowników na rynku pracy jest mało, a zapotrzebowanie na nich ciągle rośnie - twierdzi Marta Krauze z serwisu otoPraca.pl. - Ogłoszenia w przypadku tych specjalistów są bardziej konkretne. Kandydat widzi czarno na białym, jakich zarobków może się spodziewać, jakie są pozapłacowe elementy wynagrodzenia (czy dostanie służbowy samochód, laptopa albo pakiet darmowej opieki medycznej dla rodziny) oraz jaką umowę zaproponuje mu pracodawca - dodaje Marta Krauze..

To, że rynek potrzebuje absolwentów kierunków logistycznych, nie dziwi kanclerza Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu - uczelni kształcącej logistyków na studiach I i II stopnia, studiach inżynierskich oraz studiach podyplomowych.

- Rynek jest chłonny. Należy mówić o rynku usług logistycznych, bo to w jakiś sposób kierunkuje absolwentów, którzy składają aplikacje o przyjęcie do pracy. Nie mogą oni zapominać, że logistyka jest obecna w każdym rodzaju przedsiębiorstwa. Oczywiście, nie każdy pracodawca dostrzega wartość w zatrudnieniu logistyka, który mógłby mu zmienić strukturę kosztów, zapasów czy też w inny sposób wnieść wartość do przedsiębiorstwa, ale logistyk wszędzie mógłby się znaleźć i dobrze wykonywać swoją pracę. Dlatego z jednej strony moda na logistykę pcha do zawodu, a z drugiej docenianie logistyki jako przyszłej profesji i to nie tylko jako usługi logistycznej, ale i elementu funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Rozwija to świadomość wśród pracodawców, którzy zajmując się działalnością produkcyjną czy handlową dostrzegają potrzebę przyjęcia do pracy logistyka i powierzenia mu zadań, które do tej pory robili różni ludzie nie zdając sobie sprawy - twierdzi Ireneusz Fechner, kanclerz WSL.

Ostatnio zmieniany piątek, 30 lipiec 2010 12:32

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

 Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

W ubiegłym roku zawirowań na rynku IT było wiele. Stagnacja w przetargach na informatyzację instytucji...

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN walczy z podróbkami

PKN ORLEN sukcesywnie zwalcza wykorzystywanie znaków graficznych i wizualnych, które łudząco przypominają zastrzeżone znaki towarowe,...

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo, światowy lider w produkcji artykułów spożywczych i napojów, wybrał ID Logistics, dostawcę usług logistycznych,...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj