logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Tramino na targach w Berlinie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Na targach InnoTrans zaprezentowano przedseryjny niskopodłogowy tramwaj Tramino firmy Solaris. Tramino to jednoprzestrzenny, pięcioczłonowy, przegubowy  tramwaj o długości 31,96 metrów.W roku 2005 firma Solaris, znana z produkcji autobusów, zdecydowała o poszerzeniu skali swojego działania. Tak rozpoczęły się prace nad nowoczesnymi rozwiązaniami dla szynowej komunikacji miejskiej.

- Decyzja o wejściu w segment pojazdów szynowych była logiczną konsekwencją naszej dotychczasowej strategii rozwoju. Produkujemy autobusy miejskie i trolejbusy. Naszym klientem końcowym są przedsiębiorstwa komunikacji publicznej, które zarządzają także przewozami tramwajowymi. Stąd, aby nasza oferta mogła być pełna, zdecydowaliśmy wzbogacić portfolio naszych produktów o pojazdy szynowe. W roku 2005 rozpoczęliśmy prace badawczo-rozwojowe, których celem było opracowanie i przygotowanie do seryjnej produkcji Solarisa Tramino - niskopodłogowego tramwaju marki Solaris. W ubiegłym roku na targach TRAKO w Gdańsku a dzisiaj na targach InnoTrans w Berlinie, można zobaczyć efekt tej pracy - mówi Krzysztof Olszewski, przewodniczący rady nadzorczej Solarisa.

W roku 2005 firma rozpoczęła prace badawczo-rozwojowe nad skonstruowaniem niskopodłogowego tramwaju. W tym celu zostali zatrudnieni specjaliści o europejskich doświadczeniach w budowie tego typu pojazdów. W październiku 2009 roku Solaris Tramino został zaprezentowany podczas targów transportu szynowego MTK TRAKO w Gdańsku. Premiera pięcioczłonowego, jednoprzestrzennego tramwaju ze 100% niskiej podłogi spotkała się z ogromnym zainteresowaniem branży. Równolegle z pracami projektowymi i przygotowawczymi do seryjnej produkcji firma Solaris złożyła swoją ofertę w przetargu na dostawę 40 niskopodłogowych tramwajów dla miasta Poznań. Do konkursu ofert przystąpiło aż 10 producentów z całej Europy. Oceniana była zarówno cena, ale także rozwiązania techniczne i warunki serwisowania. Ostatecznie zamawiający ocenił ofertę firmy Solaris najwyżej. W dniu 23 listopada 2009 roku, pomiędzy Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Poznaniu a firmą Solaris, została podpisana umowa na dostawę 40 tramwajów Solaris Tramino. Kilka miesięcy później w ramach opcji zostało zamówionych jeszcze 5 kolejnych tramwajów. Kontrakt zakłada, że pierwsze pojazdy zostaną dostarczone do Poznania w czerwcu 2011 roku, a dostawy zakończą się w marcu 2012. Są to nieprzypadkowe daty, gdyż ściśle związane z organizacją w Polsce Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Poznań będzie jednym z miast gospodarzy i stąd tak znaczne inwestycje w odnowę taboru szynowego. Od grudnia 2009, do sierpnia tego roku w Poznaniu, przedseryjny egzemplarz Solarisa Tramino przechodził serię testów homologacyjnych oraz serię testów statycznych i dynamicznych, których celem była optymalizacja konstrukcji przed rozpoczęciem produkcji seryjnej. Równolegle z testami prowadzonymi między innymi we współpracy z firmami LogoMotive GmbH oraz Voith Engineering Services GmbH trwają prace konstrukcyjne tramwaju dla Poznania oraz przygotowania do rozpoczęcia produkcji seryjnej. Produkcja Solarisa Tramino jest całkowicie niezależna od produkcji autobusów. Hala produkcji pudeł tramwajowych zlokalizowana jest w Środzie Wielkopolskiej (35 km na południe od Poznania). Produkcja pierwszych konstrukcji stalowych tramwajów dla Poznania rozpoczęła się we wrześniu. Z kolei montaż podzespołów oraz zabudowa wnętrza tramwajów odbywać się będzie w halach produkcyjnych zlokalizowanych w Poznaniu. W związku z rozpoczęciem produkcji tramwajów i realizacją kontraktu dla Poznania, do końca tego roku firma zatrudni blisko 300 osób, zarówno na stanowiskach bezpośrednio, jak i pośrednio produkcyjnych. Warte podkreślenia jest także to, że Tramino dostarczane do Poznania będą w swojej specyfikacji technicznej odbiegać od prezentowanego na targach InnoTrans egzemplarza testowego.

 
Ostatnio zmieniany wtorek, 28 wrzesień 2010 11:24

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Młodzi logistycy czekają na wyniki drugiego etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

Młodzi logistycy czekają na wyniki drugiego etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

Zakończył się drugi etap jubileuszowej X Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej organizowanej przez Wyższą Szkołę Logistyki w...

Brązowe Godło dla DHL Express w programie Operator Logistyczny 2017

Brązowe Godło dla DHL Express w programie Operator Logistyczny 2017

DHL Express, dostawca i ekspert na rynku międzynarodowych przesyłek ekspresowych, zdobył Brązowe Godło w XIV...

Firma LOXX wsparła logistycznie Szlachetną Paczkę

Firma LOXX  wsparła logistycznie Szlachetną Paczkę

“Weekend cudów” za nami. W tym roku firma LOXX miała niezwykłą okazję uczestniczenia w przedsięwzięciu...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj