logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Bez logistyki nie ma życia - Konferencja "Logistyka w ochronie zdrowia"

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Blisko 200 osób spotkało się 13 kwietnia 2012 r. na comiesięcznej konferencji z cyklu LogMeeting - Spotkania i warsztaty w WSL. Zaproszeni prelegenci opowiadali o funkcjach logistyki w ochronie zdrowia i życia ludzkiego.- (…) zastanawiam się - w jakiej sferze życia logistyki nie ma? - powiedział na konferencji doc. dr inż. Ireneusz Fechner, kanclerz Wyższej Szkoły Logistyki. - Proces ratowania życia to tak jak w logistyce - łańcuch zdarzeń, współdziałań oraz współzależności. Każdy z nas w tym łańcuchu bierze udział i wielokrotnie od nas samych zależy czy ten proces się powiedzie.

W Poznaniu funkcjonują 23 zespoły ratownictwa medycznego, w tym 8 zespołów typu „S” (zespoły specjalistyczne - czteroosobowe), 14 zespołów typu „P”(zespoły podstawowe - dwuosobowe) oraz jedna „latająca eska” czyli śmigłowiec typu „S” ratownictwa medycznego. W jakim czasie przyjeżdża karetka do poszkodowanego i od jakich to zależy czynników opowiadał Przemysław Kubis - lekarz chorób wewnętrznych, inspektor ds. szkolenia Szkoły Ratownictwa Medycznego przy Rejonowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu.

- Ratownictwo jest tą dziedziną ochrony zdrowia, w której logistyka naszej pracy świadczy o tym czy ktoś przeżyje czy nie. Ratowanie życia ludzkiego składa się z wielu ogniw ściśle powiązanych ze sobą. Aby karetka znalazła się we właściwym miejscu i o właściwym czasie pracuje sztab ludzi. W Poznaniu na dotarcie do poszkodowanego mamy maksymalnie 15 minut od zgłoszenia zdarzenia - mówił Przemysław Kubis. - Rejonowa Stacja Pogotowia Ratunkowego świadczy opiekę zdrowotną osobom w stanie nagłego zagrożenia życia oraz podejmuje czynności ratunkowe w warunkach pozaszpitalnych.

Jakie czynności są wykonywane przez lotnicze pogotowie ratunkowe? Ile czasu zajmuje wzbicie się śmigłowca w powietrze od momentu przyjęcia zgłoszenia oraz o historii służb lotniczych ratujących życie, opowiedział dr inż. Aleksander Niemczyk, zastępca dyrektora ds. rynku Instytutu Logistyki i Magazynowania w Poznaniu oraz ratownik z uprawnieniami instruktora ratownictwa drogowego.

O tym, że od sprawnej logistyki zależy cała organizacja jednostki leczniczej oraz system zaopatrzenia medycznego mówiła Anna Kosmacz-Chodorowska - główny specjalista Instytutu Logistyki i Magazynowania GS1 Polska.

- Współczesne problemy logistyki w ochronie zdrowia to między innymi błędy medyczne związane z niewłaściwym podaniem leków, fałszowanie leków, trudności z szybkim dostępem do danych nt. materiałowych kosztów leczenia pacjentów. GS1 Polska podejmuje działania które mają usprawnić łańcuch dostaw leków od hurtowni do pacjenta. W tym celu stosowane są narzędzia e-gospodarki czyli dokumenty elektroniczne, nowe kody kreskowe oraz elektroniczna wymiana danych. Dodatkowo opracowywany jest w Instytucie Logistyki i Magazynowania elektroniczny rekord pacjenta, który rejestrował będzie cały przebieg choroby, przebyte operacje oraz podawane leki - powiedziała Anna Kosmacz-Chodorowska.

Na konferencji wystąpili również prelegenci ze Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Pan Artur Banasiak - młodszy brygadier, opowiedział o funkcjonowaniu Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, omówił sprzęt wykorzystywany przez straż pożarną, w tym sprzęt medyczny, oraz przybliżył nam Szkołę Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

- Dostajemy różne wezwania do podjęcia akcji, od przysłowiowego kota na drzewie do spraw trudnych w których jest bezpośrednie zagrożenie życia ludzkiego - mówił Janusz Ziemniczak, młodszy technik ze Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

Uczestnicy spotkania mogli zapoznać się z urządzeniem AED (Automated External Defibrylator) - automatycznym defibrylatorem zewnętrznym, który pomaga przywrócić prawidłową akcję serca. Podczas wystąpienia strażaków nie zabrakło pokazu pierwszej pomocy oraz uświadamiania uczestników, że warto uczyć się jej technik, gdyż na uratowanie życia w sytuacji zatrzymania oddechu i tętna mamy zaledwie 3 minuty. W tym czasie nie zdąży dojechać żadne pogotowie, stąd tak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy.
   W konferencji udział wzięli studenci Wyższej Szkoły Logistyki, studenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz uczniowie z całej Polski ze szkół kształcących w zawodach: technik logistyk i technik spedytor.

Ostatnio zmieniany czwartek, 19 kwiecień 2012 10:06

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Firma LOXX wsparła logistycznie Szlachetną Paczkę

Firma LOXX  wsparła logistycznie Szlachetną Paczkę

“Weekend cudów” za nami. W tym roku firma LOXX miała niezwykłą okazję uczestniczenia w przedsięwzięciu...

PKP CARGO z wyróżnieniem w konkursie UTK

PKP CARGO z wyróżnieniem w konkursie UTK

PKP CARGO S.A. zostało wyróżnione w II edycji konkursu „Kultura bezpieczeństwa w transporcie kolejowym”, organizowanego...

VIVE Transport Liderem Logistyki w programie badawczym Operator Logistyczny Roku…

VIVE Transport Liderem Logistyki w programie badawczym Operator Logistyczny Roku 2017

7 grudnia br., podczas Gali Logistyki, Transportu, Produkcji, w hotelu Sofitel Victoria w Warszawie, ogłoszone...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj