logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Nowoczesne rozwiązania technologiczne w logistyce - sesje przedpołudniowe Kongresu LOGISTICS 2012 Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Nowoczesne rozwiązania technologiczne w logistyce - sesje przedpołudniowe Kongresu LOGISTICS 2012 Fot. Michał Niemczyk

Drugiego dnia Kongresu LOGISTICS 2012 hala wystawiennicza 8a Międzynarodowych Targów Poznańskich ponownie zamieniła się w miejsce wymiany światowej myśli logistycznej i doświadczeń. Tym razem w trzech salach odbywały się sesje tematyczne, w których czołowe firmy logistyczne prezentowały swoje rozwiązania i innowacyjne projekty wdrożeniowe.

Fot. Michał NiemczykBardzo dużym zainteresowaniem w części przedpołudniowej cieszyła się sesja poświęcona innowacjom technologicznym w magazynowaniu, moderowana przez Aleksandra Niemczyka, Dyrektora ds. Rynku w Instytucie Logistyki i Magazynowania. Firmy, które brały udział w tej sesji, próbowały odpowiedzieć na pytanie czym jest współczesne magazynowanie i jakie dodatkowe korzyści można osiągnąć dzięki innowacjom, które można wdrożyć w magazynie, a także prezentowały najnowsze osiągnięcia technologiczne, które już miały swoje pierwsze wdrożenia. Jedną z tych firm był STILL Polska, prezentujący wdrożenie automatycznego przepływu materiałów w firmie Guldenkron, dzięki zastosowaniu sterowanych komputerowo wózków magazynowych, wózków wysokiego składowania i systemu podajników taśmowych. Innym innowacyjnym rozwiązaniem firmy STILL jest wdrożenie systemu Fleet Data Services, składającego się z trzech komponenetów – Fleet Manager, czyli aplikacji internetowej pozwalającej na zarządzanie flotą wózków magazynowych, która informuje w trybie natychmiastowym o każdej awarii wózka, zdarzeniu typu kolizja, przegrzewaniu silnika itp., STILLReport, czyli kompleksowego rozwiązania dla klienta, umożliwiającego pełną analizę danych całej floty wózków z punktu widzenia utrzymania ruchu ale również i kosztów oraz STILLProActive, który pozwala na działania prewencyjne, dzięki automatycznie przesyłanej informacji do serwisu STILLa o potrzebie przeprowadzenia przeglądu.

- Cała komunikacja serwisowa prowadzona jest drogą elektroniczną, dzięki czemu firma minimalizuje koszty administrowania i archiwizacji, a jednocześnie optymalizuje wszelkie plany wykorzystania floty wózków – tłumaczył Sebastian Zawol z firmy SILL Polska Sp. z o.o.

Z prezentacją na temat tego samego rynku, ale z wykorzystaniem technologii RFID, wystąpił Szymon Głogowski z firmy Jungheinrich Polska Sp. z o.o. Dzięki zastosowaniu systemu umożliwiającego odczyt znaczników przy pomocy fal radiowych, połączonego z zaawansowanym systemem rozpoznawania korytarza i obszaru w magazynie oraz z systemem ochrony osób, udało się stworzyć innowacyjne rozwiązanie zwiększające wydajność nowozatrudnionego operatora nawet do 25%, ułatwiające nawigowanie wózkiem w wąskim korytarzu roboczym, eliminację błędnych jazd, redukcję błędnych pobrań i ogólną optymalizację trasy przejazdu.

Równolegle prowadzona inna sesja dotyczyła łańcuchów dostaw w branży motoryzacyjnej. Problemy, które pojawiają się w tej branży mają bardzo specyficzny charakter, ze względu na gabaryty jak i wartość jednostkową produktów. Dlatego też rozwiązania prezentowane przez firmy biorące udział w tej sesji, musiały być odmienne od tych stosowanych w innych branżach.

- Zacznijmy od uświadomienia sobie jak funkcjonuje obecnie współpraca w ramach łańcucha dostaw – rozpoczęła Marianna Jankowska z firmy PSI Produkty i Systemy Informatyczne. - Posłużymy się tu przykładem wiązki kabla montowanej w desce rozdzielczej samochodu. Taka wiązka może być montowana z kilku do kilkuset kabli połączonych ze sobą za pomocą normowanych kostek. Kable te zamawiane są u poddostawcy – producenta kabli, a ich produkcja polega w uproszczeniu na wytłaczaniu izolacji, skręcaniu linek i ciągnieniu drutu miedzianego, i aby ją wykonać niezbędne jest zamówienie u kolejnego poddostawcy granulatu i miedzi. Wspomniane już kostki producent wiązek również zamawia gotowe u poddostawcy – producenta kostek. Producent kostek wytwarza je przy zastosowaniu zamówionego granulatu i pinów miedziowych. W ten sposób już dla produkcji jednej małej wiązki kabla powstaje sieć powiązanych ze sobą firm, z których każda może być zarówno dostawcą, jak i odbiorcą. Natomiast takich komponentów montowanych w samochodach jest oczywiście bardzo wiele.

To uzmysławia jak bardzo skomplikowaną sieć trzeba będzie zbudować, decydując się na produkcję ww. produktów. Tym bardziej, że taki produkt, jakim jest samochód, rzadko kiedy produkowany jest tylko w jednej wersji.

- Czy ktoś z Państwa spróbuje oszacować liczbę wersji, które można zmontować, przykładowo – samochodu BMW serii 3, gdy do wyboru mamy 10 wersji silnika, 3 typy skrzyni biegów, 15 kolorów, 18 rodzajów wykończenia tapicerki, 9 wariantów siedzeń, 3 kolorystyki wyposażenia wnętrza, 8 rodzajów kokpitu i 70 elementów wyposażenia dodatkowego? – kontynuowała M. Jankowska. - Optymalizacja takiej produkcji staje się zadaniem bardzo trudnym. Nic więc dziwnego, że niezbędne są rozwiązania informatyczne, które wspomagają człowieka. Firma PSI szczyci się posiadaniem algorytmu optymalizacji sekwencji Qualicision, bazującego na zasadach logiki rozmytej, który od 1992 roku jest rozwijany i udoskonalany przez zespół naukowców, i który został z powodzeniem wdrożony u producentów wielu słynnych marek samochodowych.

Innowacyjne rozwiązania informatyczne były domeną kolejnej sesji, którą prowadził Witold Hołubowicz z ITTI Sp. z o.o. Jej celem była prezentacja najnowszych osiągnięć w obszarze szeroko pojętych technologii informacyjnych i komunikacyjnych wspierających logistykę i zarządzanie łańcuchami dostaw. W sesji przedstawiano zarówno aplikacje informatyczne wspomagające zarządzanie magazynami, zapasami, transportem i całymi łańcuchami dostaw, innowacyjne rozwiązania z obszaru automatycznej identyfikacji, jak również technologie mobilne. Jednym z wystąpień była prezentacja firmy Oracle, dotycząca m.in. koncepcji platformy Euridice.

- Założeniem projektu było opracowanie odpowiednich koncepcji, rozwiązań technologicznych i modeli biznesowych w celu zapewnienia najbardziej zaawansowanych i innowacyjnych usług informatycznych dla przemysłu logistycznego w Europie – mówił Rafał Cieplak, główny konsultant w Warszawskim Centrum Kompetencyjnym firmy Oracle, który następnie przeszedł do omawiania śledzenia przesyłek w pilotażowym wdrożeniu w firmie FIORITAL. – Scenariusz pilota zakładał monitorowanie fizycznego stanu przesyłki w trakcie dostawy z Afryki do Europy, w tym przetwarzanie informacji z sensorów, zgłaszanie alarmów w przypadku przekroczenia dopuszczalnych monitorowanych przedziałów wartości, identyfikację zawartości przesyłki w różnych punktach kontrolnych za pomocą technologii RFID oraz automatyczne potwierdzanie zgodności przesyłki z zamówieniem po zakończeniu transportu.

A oto wszystkie prezentacje przedstawione na trzech sesjach przedpołudniowych:

Innowacje technologiczne w magazynowaniu:
- GreenLog - Efektywność energetyczna w nowoczesnych rozwiązaniach automatyki magazynowej (Logzact SA)
- Przyszłość intralogistyki jest inteligentna (STILL Polska SA)
- Jak powiązać ekonomię z ergonomią w procesie inwestycyjnym. Automatyczne magazyny wysokiego składowania (Mecalux Sp. z o.o.)
- Bezpieczeństwo i efektywność - zastosowanie technologii RFID w wózkach systemowych (Jungheinrich Polska Sp. z o.o.)
- Zielone magazyny - magazyny na terenach rewitalizowanych (Prologis Central & Eastern Europe)

Łańcuchy dostaw w branży motoryzacyjnej - problemy, rozwiązania:
- JIS - innowacyjne podejście do zarządzania łańcuchem dostaw w branży motoryzacyjnej (PSI Produkty i Systemy Informatyczne Sp. z o.o.)
- Innowacje w logistyce (Panopa Logistik Polska Sp. z o.o.)
- Logistyka części zamiennych w branży motoryzacyjnej (Inter Cars SA)
- Rola transportu kolejowego na rynku logistycznej obsługi dostaw samochodów (PKP Cargo SA)
- Czy tsunami zmiotło System Produkcji Toyoty? (Shinsei Consulting Sp. z o.o.)

Nowoczesne rozwiązania informatyczne dla logistyki:
- Logistyka informacji w firmie. Ile to kosztuje? (Itella Information Sp. z o.o.)
- Standardy GS1 a procesy produkcyjne (OPTIDATA Sp. z o.o.)
- Zintegrowana infrastruktura IT dla śledzenia łańcucha dostaw (Oracle Polska Sp. z o.o.)
- Smarter Planet - Nowoczesne technologie IT w służbie procesów logistycznych (IBM Polska Sp. z o.o.)
- Produktywność i efektywność w logistyce dzięki zastosowaniu technologii Cloud Computing (Microsoft Polska Sp. z o.o.)


Ostatnio zmieniany czwartek, 24 maj 2012 09:38

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj